środa, 6 lipca 2016

Jak oszczędzać?

Najpierw Brexit a teraz rozmontowanie OFE targają naszą GPW. Indeks WIG w ciągu ostatniego roku notuje spadki na poziomie bliskim 18%. Jeśli miałeś swoje pieniądze zainwestowane w akcjach czy funduszach akcyjnych na IKE czy IKZE to teoretycznie jesteś w ciągu roku na minusie bliskim 20%. Ale co tam strata bliska 20% jak w 2014 roku poprzez rozmontowanie OFE straciliśmy ponad 50% naszych środków z OFE. Aktualna ekipa rządząca chce dokończyć przejęcia pozostałych środków.
 
 Co dalej z naszymi pieniędzmi?
 
Rząd planuje ich  przesunięcie:
- 25 proc. środków z OFE (ok. 35 mld zł) do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FUS)  w celu chwilowego załatanie dziury w ZUS,
- 75 proc. środków z OFE (ok. 103 mld zł) na Indywidualne Konta Emerytalne (państwowe).

 
Zmiany zaproponowane mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.
 
Czy to już koniec z oszczędzaniem na emeryturę?
 
Jeśli jeszcze się nie poddaliście z tym zmaganiem to gdzie jeszcze oszczędzać?
Nieruchomości

Jedną z możliwości jest
inwestycja w nieruchomości. Zakup gruntu czy mieszkania to jedna z form oszczędzania na emeryturę, która dać nam może długofalowe zyski, a raczej nie przysporzy strat.
Złoto, srebro i inne surowce

Niepewność na rynkach finansowych a dodatkowo jeszcze dotycząca Brexitu  wywindowała ceny złota czy srebra, Złoto czy srebro powinno w dłuższej perspektywie zyskiwać w portfelu. Pewniejszą  jest propozycją inwestowania niż IKE czy IKZE.
 


Akcje

Akcje choć od roku systematycznie tracą to dobre spółki płacącą regularnie dywidendy. Wzrosty kursu akcji plus dywidenda płacona regularnie da nam też niezły wynik. Warto interesować się rożnymi formami inwestycji, które pozwolą nam na ucieczkę poza systemem emerytalny: ZUS, OFE, IKE czy IKZE. Większość ludzi trzyma swoje oszczędności na bieżących rachunkach bankowych. Co bardziej świadomi lokują na lokatach i kontach oszczędnościowych. Podstawowa reguła nie wkładamy wszystkich jajek do jednego koszyka.
 
Dzieci
 
Już  wicepremier Pawlak swego czasu namawiał nas do gromadzenia oszczędności a w utrzymaniu na starość liczyć przede wszystkim w własne dzieci.
 

9 komentarzy:

 1. Może opłaca się teraz zakupić akcje spółki (dużej, płynnej, płacącej od przynajmniej np. 5 lat dywidendę). Co jakiś okres np. 1, 3 miesiące za jakąś sumę dokupować akcji uśredniając ich cenę. Biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja długoterminowa to ewentualne dywidendy i możliwy w przyszłości wzrost cen akcji spółki powinien w przeciągu 10 do 30 lat pokonać lokaty. Ja od niedawna inwestuję też w fundusze indeksowe dostępne za pośrednictwem ING.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia w drodze do godziwej emerytury.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może opłaca się teraz zakupić akcje spółki (dużej, płynnej, płacącej od przynajmniej np. 5 lat dywidendę). Co jakiś okres np. 1, 3 miesiące za jakąś sumę dokupować akcji uśredniając ich cenę. Biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja długoterminowa to ewentualne dywidendy i możliwy w przyszłości wzrost cen akcji spółki powinien w przeciągu 10 do 30 lat pokonać lokaty. Ja od niedawna inwestuję też w fundusze indeksowe dostępne za pośrednictwem ING.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia w drodze do godziwej emerytury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo zabiorą wszystko. I nci nie zostawią człowiekowi a się naoszczedzał i na starość będzie głodował. Najlepiej wyjdzie na to, żeby odkłądać samemu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe Trejdoo - ale przekonamy się dopiero za jakiś czas. Ale jeśli dobrze zdywersyfikujesz swoje oszczędności to Ci coś zostanie.

   Usuń
 4. Zauważyłem że najlepiej oszczędzanie wychodzi nam wtedy gdy oszczędzamy na konkretny cel. Dlatego myślę że taki dobrym celem może być właśnie zakup mieszkania, który możemy wynająć i czerpać z tego dodatkowy zysk. W dużych miastach jest to duży koszt, ale w mniejszych liczących ok 20-30 tyś mieszkańców, 2-os mieszkanie kupimy od 100 tyś zł (do remontu) do 150 tyś zł (już po remoncie), więc nie są to jakieś ogromne pieniądze, a inwestycja jak najbardziej w zasięgu ręki dla wielu ludzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Karol są takie możliwości wynajmu w tak małych miasteczkach to mogą dać zarobić,

   Usuń
 5. Najwygodniejsze jest inwestowanie w nieruchomości, tak mi się wydaje. Pełna zgoda co do tego, że na emerytury nie ma już co liczyć...

  OdpowiedzUsuń
 6. Od lat jestem zdania że kompletnie nie ma co liczyć na oś Państwa w sprawie naszych osobistych oszczędności :P.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty