poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Czy dywidenda może nam zapewnić dochód pasywny?

Kto z nas nie marzł aby nie musiał chodzić do pracy a utrzymywać się z dochodu pasywnego, który otrzymywałby z dobrze ulokowanego kapitału. Zanim to się stanie musimy zainwestować swoje pieniądze w taki sposób aby mieć zapewniony dochód pasywny w przyszłości.

Jedną z takich strategii może być zainwestowanie kapitału w akcje wypłacające regularne dywidendy. Aby dywidenda spełniała rolę pasywnego dochodu powinna być wypłacana regularnie (rokrocznie) i na poziomie powyżej wskaźnika inflacji. W czerwcu, w skali dwunastomiesięcznej, ceny wzrosły do poziomu 4,3% i co znacznie odbija się na naszych dochodach, które relatywnie spadają.
 
Jeśli inwestorze chcesz otrzymać dywidendę, powinieneś pamiętać, że na rynku publicznym zgodnie z zasadą terminu rozliczania zakupu akcji "T+3" - musisz nabyć akcje najpóźniej w 3-im dniu roboczym przed dniem ustalenia prawa do dywidendy. Po dniu ustalania praw do dywidendy (rozumianym jako 3 dni robocze przed dniem dywidendy) kurs odniesienia jest korygowany o wartość dywidendy. 
 
 
 


Aby zobrazować zagadnienie, przeanalizujmy przykład jednej z większych dywidend w tym roku KGHM. Spółka zdeklarowała wypłatę dywidendy w wysokości 28,34 zł na akcję na dzień 16.07.2012 r. Ponieważ 16 lipca przypadał w poniedziałek więc akcje należało nabyć najpóźniej w dniu 11.07.

Czy opłaca się kupować akcje dywidendowe jako źródło pasywnego dochodu?

Żeby na tej strategii można zarobić, potrzebne są regularne wypłaty i atrakcyjna stopa dywidendy. Stopę dywidendy otrzymujemy dzieląc wartość dywidendy wypłacanej akcjonariuszom na jedną akcję przez cenę akcji.

Wskaźnik stopa dywidendy obrazuje opłacalność inwestycji w akcje ze względu na dywidendę wypłacaną przez spółkę. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. 
Aby na tej strategii zarobić należy przestrzegać następujących zasad:

1. Inwestować w spółki o dobrej kondycji finansowej i wypłacające regularną dywidendę.

2. Inwestować w branżę rozwojową.

3. Stosować do zakupu akcji analizę techniczną – kupować akcje kiedy są tanie.

4. Wybierać spółki, których stopa dywidenda wynosi co najmniej 5 %.

Jak to wygląda w praktyce?

Posłużmy się przykładem KGHM gdzie dywidenda na jedną akcję wyniosła 28,34zł. Oczywiście po odjęciu podatku wyjdzie trochę mniej 28,34 * 81%(minus podatek 19%) = 22,96 zł Jest to faktyczna kwota dywidendy na jedną akcje. Jeśli chcemy czerpać zyski z dywidendy w ujęciu dochodu pasywnego musimy inwestować długoterminowo.


Już na pierwszy rzut oka widać że do dnia dzisiejszego, kiedy kurs akcji wynosi 129,00 zł, kupując w ostatnim możliwym dniu przed odcięciem kursu czyli 11 lipca po 144,90 zł – 22,96 zł = 121,94 zł. Aktualny kurs 129,00 – 121,9 zł = 7,06 zł, czyli mamy ponad 5% czystego zysku na akację w niespełna miesiąc.

Jeśli tą naszą strategię powiążemy z rachunku maklerskim typu IKE, wtedy odpada nam 19% podatek, co w skali długoterminowej może stanowić pokaźną kwotę kapitału, którą będzie reinwestowana.

Sierpień i wrzesień to koniec tzw. żniw dywidendowych. Sprawdźmy które spółki giełdowe podzielą się w tym okresie swoim zyskiem z akcjonariuszami. 
 


Jedną z bardzo dobrych stop procentowych w tym okresie wypłaci PGE – (9,53%). Spółka wypłaca od trzech lat dywidendę. W 2010 r. stopa dywidendy wyniosła (3,23%), w 2011 r. (3,46%) a w obecnym roku planowana jest na poziomie (9,53%).

Inną spółką która w najbliższym czasie wypłaci również po raz trzeci dywidendę jest PZU. W 2010 r. stopa dywidendy wyniosła (2,80%), w 2011 r. (7,56%) a w obecnym roku planowana jest na poziomie (6,17%).

Chcąc czerpać w przyszłości zyski, najważniejszą zasadą jest zainwestowanie w odpowiednie akcje, które zapewnią nam pasywny dochód. Wybór jest oczywiście trudny i ryzykowny.

Ale kto nie ryzykuje ten nie wygrywa.

8 komentarzy:

 1. Jak zakupie 3 dni przed nabyciem prawa do dywidendy PGE czyli przed 22 sierpnia to bedę mógł np sprzedać akcjie juz 23 sierpnia nie tracąc prawa do dywidendy?

  również czy korekta kursu akcji o dywidendę następuje już następnego dnia po 22 sierpnia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykład dla PGE - kiedy nabyć/sprzedać akcje:
   Dzień ustalenia prawa do dywidendy D+3 - 22.08 (środa),
   D+2 (wtorek),
   D+1 (poniedziałek) - można sprzedać akcje zachowując prawo do dywidendy,(następuje odcięcie kursu o wartość dywidendy),
   D (piątek) Ostatni dzień uprawniający
   do nabycia akcji z prawem do dywidendy
   Nie warto kupować akcji w ostatnim dniu i od razu je sprzedawać. Należny kupić sporo wcześniej lub dłużej potrzymać.

   Usuń
 2. To ile trzeba zainwestować aby cieszyć się dochodem pasywnym z dywidend?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja podchodzę sceptycznie do utrzymania z dywidend. Dają one maksymalnie 3% zysku. Trzeba by mieć 2 mln kapitału, żeby zyski z dywidend były porównywalne ze średnią pensją http://najfundusze.pl/raport/advanced/200000000/300/0/1#content

  Ja bym się skłaniał ku alternatywnym inwestycjom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale przyjmując do obliczeń 1 mln zł kapitału to z zysku netto z dywidendy na poziomie 6% też uzyskamy w granicach 5 tys. zł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na rynku ciężko zdobyć większe oprocentowanie więc trzeba zainwestować większą kwotę lub zaryzykować by mieć większy procentowo zwrot z inwestycji. Ale wtedy trudno nazwać to dochodem pasywnym. Niektórzy twierdzą, że nieruchomości są idealne na dochód pasywny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nieruchomości są stabilną i bezpieczną inwestycją do budowania dochodu pasywnego aczkolwiek wymagają dużego kapitału.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty