niedziela, 16 stycznia 2011

Dobry strzał


Większość notowań piątkowych zakończyła się na minusach. WIG20 stracił 0,76%, WIG już trochę mniej bo 0,4%. Spadło większość indeksów branżowych najwięcej WIG TELKOM o 2,71%. Ale nie wszędzie było źle gdyż SWIG80 wzrósł o 1,09%. Wynika z tego że do tego indeksu wchodzą akcje spółek chemicznych, a ta branża zdecydowanie się wyróżniała na tle całego rynku. Indeks sektorowy WIG-Chemia wzrósł w sam piątek o 7,83%. Liderami piątkowych notowań były: akcje Polic, które urosły o 11,94%, do 10,97 zł, Puławy zyskały 10,71%, do 108,50 zł kurs Azotów Tarnów urósł o 9,76%, do 37,24 zł, CIECH drożał o 9,05%, do 31,70 zł, a Synthos o 5,71, do 3,89 zł.Gdy miesiąc temu pisałem o spółce Azoty Tarnów nie spodziewałem się tak rewelacyjnego wyniku  w przeciągu  miesiąca. Spółka bardzo dobrze sobie radzi do dziś. W ciągu ostatniego  m-ca uzyskała wynik blisko 54%  taki sam rewelacyjny wynik zanotowała w ciągu 3-ch m-cy  104,8% , a w przeciągu 2-ch lat blisko 427 %.

Spółka zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą chemikaliów oraz tworzyw sztucznych, w szczególności: kaprolaktam - półproduktu do produkcji poliamidu 6 przy produkcji którego jako produkt uboczny powstaje min. siarczan amonu będący jednym z nawozów sprzedawanych przez spółkę, tworzywa konstrukcyjne oraz nawozy mineralne (saletrzak, saletra amonowa i siarczan amonu).


Co powoduje taki wzrost?

Trudno wytłumaczyć to zachowanie, ale inwestorzy głównie kupowali walory z tej branży. Czyżby to był owczy pęd?
A może nie, gdyż:
1.       Inwestorów do zakupu zachęcił raport DM BZ WBK, którzy zalecają inwestować w 2011 roku w branże chemiczną, banków, paliw, metali/górnictwa, IT i rolnictwa. Do najciekawszych spółek zaliczyli: Cormay, Police, Azoty Tarnów, Synthos, Mirbud, Zastal, Oponeo, City Interactive, Amicę, Puławy i KOV. Wszystkie spółki chemiczne za wyjątkiem Ciechu.
2.      Zachętą do zakupów akcji z branży chemicznej może być rozpoczynający się proces konsolidacji i prywatyzacji branży. Dotyczy to zwłaszcza spółek, które kontroluje Skarb Państwa, czyli: Polic, Puław i Azotów Tarnów.
3.      Wzrost notowań firm chemicznych związany jest z hossą na rynku żywności co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na nawozy sztuczne, które są niezbędne do produkcji rolnej.
4.      Zmiana trendu inwestowania z branży surowcowej na branżę chemiczną.
Trend w tym przypadku trzeba uznać za przyjaciela. Tak więc w dniu 20 grudnia kupiłem trochę akcji Azotów Tarnów w granicach 30 zł. Dziś mogę cieszyć się zyskiem blisko 25% w skali niecałego miesiąca. I jak tu nie podążać za trendem.
Pamiętajmy jednak o złotej maksymie „Trend trwa tak długo, aż się nie skończy”. Inwestując w te branże w najbliższych dniach miejmy na uwadze, że trend może się w każdej chwili odwrócić i może zjeść nam część zainwestowanych środków.

3 komentarze:

  1. Gratuluję udanego timingu wejścia w ATT.

    OdpowiedzUsuń
  2. W książce "Pokonać giełdę" Lynch - wyklucza ze swojej strategii - timing, który spowodowany jest modą czy też spekulacją. Obecnie chemia to moda.

    OdpowiedzUsuń
  3. polecam dodawanie swoich wpisów z bloga na beststock.pl, aby inni widzieli

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty