piątek, 1 października 2010

Portfel we wrześniu.

Wrzesień wg historycznych wyników to najgorszy miesiąc dla akcji notowanych na giełdach. W  ciągu ostatnich 59 lat Dow Jones i NASDAQ spadały przeciętnie o 1 %, podczas gdy S&P 500 zniżkował średnio o 0,7 %. Jest to najsłabszy wynik wśród wszystkich 12 miesięcy roku.

Jednak tegoroczny wrzesień dla warszawskiej GPW można uznać za udany.  WIG20 we wrześniu wzrósł o ponad 8% i wartość indeksu przekroczyła granicę 2.600 pkt. Jego poziom jest najwyższy od dwóch lat.
Największy wzrost zanotowaliśmy na WIG-Banki.

Ze wszystkich spółek  w WIG20, najwięcej zyskał kurs PKOBP (15,71 %). Sporo zyskiwały także BZWBK  (15,70 %) i GETIN (12,15%).
Najszybciej traciły wartość walory Asseco Poland  (6,42 %) i CEZ (1,87%).  W moim portfelu brak aktualnie spółek z WIG20. Pośrednio inwestuję w WIG20 poprzez instrument Lyxor ETF WIG20. Fundusz ten odzwierciedla notowania 20 największych spółek wchodzących w skład WIG20. Pomimo że w poprzednim wpisie, sugerowałem że korzystniejsze jest zainwestować w pięć największych spółek  tzw. WIG5, to z uwagi na planowaną prywatyzację GPW  jestem zmuszony gromadzić pieniądze i zadowoliłem się 4 szt. ETF.
Który walor zasługuje na szczególną uwagę w moim portfelu.
Od trzech miesięcy w generowaniu zysków przoduje Boryszew. We wrześniu wypracował zysk (14,08%) a od trzech m-cy ponad (135%). Jednak od kilkunastu dni kurs stagnuje. Zobaczymy co się będzie dalej działo.

Kolejna  spółka przynosząca we wrześniu zysk to Tauron. Wypracował ponad (14%) a ciągu 3-ch miesięcy ponad (20%).
Dobrze spisywało się PGE uzyskując wynik (4,44%).

We wrześniu całkiem dobrze spisywały się fundusze inwestycyjne akcyjne, uzyskując po ok. 6% zysku za wyjątkiem Investor FIZ, który notorycznie od kilku m-cy notuję straty. I co zrobić mam z nim? Fundusz Amplico Pieniężny uzyskał wynik tylko 0,15%.

Ostatecznie wynik portfel uzyskał we wrześniu na poziomie +2,3 %.W strukturze portfela zmiany na plus w złocie. Portfel jest prawie w 50% zaangażowany w akcji i 50% w lokaty i fundusze bezpieczne.
Jeśli chodzi o blog – to we wrześniu postało  dziewięć wpisów. Najczęściej czytane wpisy to:
  1. PIENIĄDZE, pieniądze
  2. Harmonogram milionera od roku
  3. Systematyczne oszczędzanie
Jeśli chodzi o unikalne odwiedziny – to dało się zauważyć wyraźny wzrost odwiedzin  o ponad 20% w stosunku do poprzednich miesięcy. Mam nadzieję że ta tendencja będzie się dalej utrzymywać. Zapraszam wszystkich do odwiedzin bloga.

2 komentarze:

  1. Gratuluje niezłych wyników w portfelu! Trzymanie 50% środków bardziej agresywnie rzeczywiście było strzałem w 10! Ja niestety w większości przegapiłem ten wzrost. No cóż, takie życie! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wynik jeszcze trochę podskoczył do 2,5% za wrzesień z uwagi na Investorsa, który pożniej ogłasza wyniki za m-c. Investor FIZ uzyskał 3,98% a Gold 6,23%. Trochę lepsze wyniki niż za ostatni m-c.Tomek nie masz czego żałować jeszcze będzie nie jeden lepszy moment na wejście agresywne.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty