środa, 13 października 2010

Tydzień dywidend.

Dokładnie rok temu w październiku większość z nas gorączkowała się zapisami na akcje PGE. Cena za jaką kupowaliśmy akcje to 23 zł. Z uwagi, że tylko 10% oferowanych akcji trafiło w ręce drobnych inwestorów – była bardzo duża redukcja wynosząca ponad 96%. Większość z nas posłużyła się lewarem pozwalającym zapisać się na większą liczbę akcji sięgającą nawet 10-krotności niż dysponowaliśmy.
Ja nie korzystałem z lewara. Jednak uzbierać znaczące pieniądze nie posiłkując się kredytem było bardzo trudno. W moim przypadku zlecenie złozyłem na 19.000 zł. Po redukcji otrzymałem przydział 29 szt akcji za kwotę 667 zł.  Ciekawe jaka będzie redukcja na GPW?
Wypłata dywidendy to "pewne źródło zarobku" dla inwestorów lokujących środki w akcje. Część inwestorów buduje swoje strategie inwestycyjne właśnie w oparciu o te walory.

Czy zakup PGE i trzymanie tej spółki w portfelu przez rok był dobrym rozwiązaniem?

Inwestorzy posiadający akcje PGE w dniu 17 września br. (dzień ustalenia praw do dywidendy był 22 września br) otrzymali na rachunek 0,76 zł dywidendy za jedną akcję minus podatek.
W moim przypadku 50 akcji x 0,76 zł = 38,0 zł – podatek 7,0 zł = 31 zł. Cena na zamknięciu w dniu dzisiejszym wyniosła 21,95 zł + 0,62 zł dywidendy = 22,57 zł.  Walor PGE  w ciągu roku zanotował stratę  w wysokości 11,99%. W przypadku doliczenia dywidendy strata ta spadła do 1,86%.


Otrzymana dywidenda nie zrekompensowała nam straty. WIG20 w tym czasie urósł ponad 20%.Zwałka kursu spowodowana jest min. tanią sprzedażą akcji przez Skarb Państwa. Może to jest odpowiedni czas na zakupy dla inwestorów nie posiadających tego waloru?

Kolejną spółką, która również w tym miesiącu płaciła dywidendę to PGNiG. Tu stopa dywidendy była jeszcze mniejsza  2,23%, co daje 8 gr na jedną akcję. Akcje w ciągu roku też nie zachowywały się przyzwoicie i zarobiły tylko 2,29% a z dywidendą nieznacznie 3%. Jest to stosunkowo poniżej lokat!

Obie spółki mają dobre rekomendacje. W przypadku PGE - DI BRE Bank wycenia akcje na poziomie 24,58 zł. To o ponad 12% więcej niż obecna cena na GPW. Ciekawe jak zachowa się kurs w najbliższych dni, po napływie akcji pracowniczych na parkiet. W dłuższym terminie analitycy spodziewają się znacznej poprawy wyników PGE, m.in. dzięki uruchomieniu nowego bloku energetycznego w Bełchatowie. Będzie to widoczne już w wynikach za 2011 rok.
Dobre notowania mają akcje PGNiG. Analitycy DI BRE wycenili je na poziomie 4,26 zł – potencjalny wzrost o blisko 19%.

Czy warto kupować spółki dywidendowe?

Wybierając spółki dywidendowe do swojego portfela, warto pamiętać o kilku podstawowych regułach:
 • długi horyzont inwestycyjny ma szansę przynieść nam zyski,
 • wybieramy spółki o dobrej kondycji finansowej,
 • nie kupujmy danej spółki przed samą datą wypłaty dywidendy, lecz śledźmy dany walor a gdy kurs spółki znacznie spadnie wtedy kupujmy,
 • przy zakupie spółek posiłkujmy się wskaźnikiem ROE. Nie wchodźmy w spółki o wysokim ROE gdyż świadczy to że spółka powinna reinwestować znaczną część zysku. W tym wypadku brak wypłaty dywidendy jest jak najbardziej uzasadniony i przełoży się na wzrost fundamentalnej wartości spółki,
 • optymalny czas inwestowania w spółki dywidendowe to 2-5 lat.
Pamiętajmy, że wypłata dywidendy świadczy o stabilności finansowej spółki. Z drugiej strony, wypłata części zysku - ogranicza możliwości inwestycyjne i może być negatywnym sygnałem dla inwestora. Dlatego szukajmy spółek silnych, dobrze zarządzanych, ze zdrowymi finansami.


4 komentarze:

 1. Ja również w ostatnich dniach otrzymałem dywidendę z PGE. Co do sensowności zakupu akcji pod dywidendę, kiedyś w pierwszych tygodniach działalności mojego bloga, robiłem mały eksperyment z dywidendami.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. O przypadkiem trafiłem, ale już widzę, że zostanę stałym gościem tego bloga.

  "Ja nie korzystałem z lewara. Jednak uzbierać znaczące pieniądze nie posiłkując się kredytem było bardzo trudno." - ja też nie

  "W moim przypadku 50 akcji x 0,76 zł = 38,0 zł – podatek 7,0 zł = 31 zł. Cena na zamknięciu w dniu dzisiejszym wyniosła 21,95 zł + 0,62 zł dywidendy = 22,57 zł. Walor PGE w ciągu roku zanotował stratę w wysokości 11,99%. W przypadku doliczenia dywidendy strata ta spadła do 1,86%. " - mam bardzo podobny rezultat

  "Kolejną spółką, która również w tym miesiącu płaciła dywidendę to PGNiG. Tu stopa dywidendy była jeszcze mniejsza 2,23%, co daje 8 gr na jedną akcję. Akcje w ciągu roku też nie zachowywały się przyzwoicie i zarobiły tylko 2,29% a z dywidendą nieznacznie 3%. Jest to stosunkowo poniżej lokat!" - bardzo dobry fragment, może to otrzeźwi niektórych ludzi ... szczególnie, ludzi, który podejmują decyzję pod wpływem retoryki naganiaczy

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak Cheed w tym przypadku dywidenda jest jednym z większych absurdów.
  Żeby jednak nie uogólniać to weźmy inny przykład - TPSA. Dywidenda wypłacona przy kursie 14,40 zł + (1,50zł dywidendy). Dziś mamy kurs 18,30 zł (wzrost 27%) a w skali ostatniego roku też ładny wzrost 18,5%. Oczywiście są spółki z lepszymi wynikami.Ewidencja - zapraszam do częstszych odwiedzin.
  Jednak przy PGE czy PGNiG lepiej było kasę włożyć na lokatę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też przypadkiem wpadłem na blog (znalazłem link w magazynie Equity) ale odwiedzam regularnie ;) Kolejny bardzo ciekawy wpis!

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty