piątek, 15 października 2010

Czy na akcjach GPW da się zarobić?

Prywatyzacja warszawskiej giełdy zbliża się wielkimi krokami. Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się zapisy na akcje GPW. Sprawdzić zatem jakich zysków możemy się spodziewać.
Dotychczasowe prywatyzacje - PZU i Tauronu (w terminie późniejszym) dały inwestorom  zarobić. Czy tak będzie również przy prywatyzacji GPW? Prognozy  są obiecujące, ale to tylko prognozy. Inwestorzy będą mogli nabyć od 10 do 100 akcji. Przedział cenowy został ustalony pomiędzy 36 - 43 zł. Pakiet, na jaki można się zapisać jest o ponad połowę mniejszy, niż w przypadku PZU czy Tauronu.  Na akcje PZU i Tauronu zapisało się za każdym razem ponad 230 tysięcy osób. Pewnie na akcje GPW zgłosi się podobna ilość osób. Przy  200 tys. inwestorów  - redukcja sięgnie ponad 80%. Czyli ze 100 akcji zapisanych, możemy otrzymać ok. 20 akcji. Zakładając optymistycznie 10% wzrost na debiucie, to zarabiamy ledwo 86 zł. Od tej kwoty trzeba jeszcze odliczyć  prowizję maklerską, która  przy zakupach akcji spółki Turon, składanych za pośrednictwem usługi eMakler w mBanku, wynosi 0,2%. Odliczamy oczywiście podatek od zysków kapitałowych 19%.  Zostaje czystego zysku niecałe 70 zł. Czy gra warta świeczki? A co będzie jak akcje będą niżej notowane? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Zatem na spektakularne zyski nie ma bardzo co liczyć. Czy prywatyzacja GPW będzie cieszyła się popularnością? Przekonamy się wkrótce.
Dla zainteresowanych  harmonogram oferty:
·         od 15 do 28 października 2010 r. - proces budowy księgi popytu,
·         od 18 do 27 października 2010 r. - przyjmowanie zapisów od Inwestorów Indywidualnych,
·         28 październik 2010 r.  - ustalenie ostatecznej liczby sprzedawanych akcji oraz  ceny sprzedaży dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych,
·         od 29 października do 3 listopada 2010 r. - przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych,
·         5 listopada 2010 r.  - złożenie zlecenia sprzedaży akcji oferowanych na rzecz inwestorów indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW i zapisanie akcji sprzedawanych na rachunkach papierów wartościowych inwestorów indywidualnych,
·         9 listopada 2010 r. - pierwszy dzień notowania akcji sprzedawanych na GPW.

Pomimo tego ja nie rezygnuję z zakupu akcji, ale jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat.

9 komentarzy:

 1. Jak wyliczyłeś te 20 akcji po redukcji? Mi wychodzi inny wynik:
  41.800.000*0,64*0,25/200.000=33,44 akcji
  Gdzie popełniam błąd?

  OdpowiedzUsuń
 2. przekombinowałaś, redukcja 80% oznacza, że dostaniesz tylko 20% tego co chciałaś, zatem przy maksymalnym zapisie na 100 akcji masz:
  100*0,2=20 ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Liczyłem przez analogię jak na Tauronie.
  Redukcja była 38%. Zapisy były na kwotę 9450 - redukcja 38%=5859 zł(kwota przydziału akcji).

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupuję maksymalny pakiet i liczę na zarobek rzędu 20 procent. Spadek kursu prawdopodobnie wykorzystam do podkupienia akcji, jednak nie wiem czy akurat pierwszego dnia notowań. Swoimi przemyśleniami podzieliłem się u siebie na blogu - zapraszam :)

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 5. @zniechęcony - tak chodziło mi o 10 procent, źle się cyferki wcisnęły :) Dzięki za czujność.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Kupuję maksymalny pakiet i liczę na zarobek rzędu 10 procent. Spadek kursu prawdopodobnie wykorzystam do podkupienia akcji, jednak nie wiem czy akurat pierwszego dnia notowań"

  Planuję dokładnie taką samą taktykę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czy inni tak maja, ale dostaje dwa razy wszystkie nowe posty w RSS.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja licze na 10% nie więcej.

  Pozdrawiam
  Piotr Nowak
  www.a6.makoo.pl

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty