wtorek, 1 czerwca 2010

Każdy moment na rozpoczęcie oszczędzania jest dobry.

Każdy moment na rozpoczęcie oszczędzania jest dobry. Może warto pomyśleć o tym w dniu dzisiejszym aby ułatwić start dziecku. Wiadomo że bez zamierzonego celu trudno zmobilizować się do regularnego oszczędzania.

Jedną z propozycji mogą być plany systematycznego oszczędzania (PSO). Jest to produkt inwestycyjny, gdzie wpłacane środki są inwestowane są w fundusze inwestycyjne. Zasada działania PSO jest prosta: polega na regularniej wpłacie niewielkich kwot. Korzystanie z PSO ma nas zmobilizować do systematyczności, która jest jedną z głównych zalet tej formy oszczędzania.

Wybór odpowiedniego planu powinien być poprzedzony naszą analizą z określeniem czasu i celu inwestycji. Czas jest bardzo istotny dla określenia strategii inwestowania – agresywnej czy bardziej bezpiecznej. Częstotliwość wpłat jest ważna – gdyż stwarza nam możliwość łapania tzw. "dołków" i zwiększa efektywność inwestycji.

Zaletą Planów Oszczędzania są niskie wpłaty, wynoszące zazwyczaj 100 - 200 zł. To czyni ofertę dostępną niemal dla każdego. Decydując się na podpisanie umowy pamiętajmy o konieczności dokonywania regularnych wpłat. W przypadku zerwania umowy poniesiemy dodatkowe opłaty. PSO znajdziemy w ofercie większości towarzystw funduszy inwestycyjnych. Niektóre zostały skonstruowane z myślą o dzieciach (np. Dobry Start, Junior, Pewny Start Dziecka). Dla dorosłych również są dostępne produkty. Zakup jednostek uczestnictwa planu wiąże się z prowizją w zależności od rodzaju wybranego funduszu i wynosi od 1% dla funduszy obligacji do 4% dla funduszy akcyjnych.

Plany systematycznego oszczędzania przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które chcą inwestować w dłuższym okresie czasu. Zaleca się aby wynosił on min.10 lat a najlepiej 15 lat.

Pamiętaj o powiedzeniu: małe dziecko - mały kłopot, duże dziecko - duży kłopot. Zabezpiecz finansowo przyszłość swojego potomka. Im wcześniej zaczniesz odkładać środki na wydatki związane z jego dorastaniem tym lepiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty