czwartek, 3 czerwca 2010

Podsumowanie maja.

Maj będzie nam się kojarzył z falą niszczycielskiej powodzi a inwestorom głównie z debiutem PZU na którym dało się zarobić nawet 16%. Gdyby nie debiut to pewnie mój portfel zanotowałby stratę. WIG20 stracił w maju 5%. Szereg spółek spadało w tempie dwucyfrowym.
Tymczasem mój portfel wyszedł na plus.

W maju struktura portfela przedstawiała się następująco:Alokacja portfela w stosunku do poprzedniego miesiąca pozostaje bez zmian. Cześć zysków z PZU zainwestowałem w złoto. Mój plan to systematyczne dokupowanie co kwartał monety czy sztabki złota celem dywersyfikacji portfela do pułapu 5%-10% wartości portfela.

Wynik portfela w m-cu maju wyniósł + 1,86%.


Na czym w maju można było zarobić?

Na zysk poza PZU zapracowały jeszcze:

• MCI (+7,85%),

• FIO Allianz Akcji Plus (+5,22%),

• PGNiG (+2,08%),

• Investor Gold Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (+1,57%).

Kiepski wynik (już drugi miesiąc) notuje Amplico FIO Parasol Krajowy Amplico Subfundusz Pieniężny tylko +0,16%.

Stratę zanotowały:

• PGE (-1,93%),

• Investor FIZ (-16,32%). Brak mi słów do zarządzających tym funduszem. Więcej do poczytania we wpisie APP Founds.

Struktura wydatków wyniosła:

Nastąpiła dość znaczna zmiana struktury z uwagę na inne wydatki – kosztem oszczędności. Jednak i tak 14 % dochodów udało się odłożyć. Zasługą w moim przypadku jest wcześniejsze planowanie i założenie tzw. funduszu celowego – z którego pokryłem znaczne wydatki w tym miesiącu. Ciekawą propozycją może być założenie funduszu wakacyjnego (najlepiej po wakacjach) gdzie co miesiąc odkładamy pewną kwotę naszych dochodów. Przed kolejnymi wakacjami będzie jak znalazł.

Podsumowanie bloga.

W maju nastąpił wzrost unikalnych odwiedzin w stosunku do kwietnia o 22%. Zasługą jest zwiększenie ilości wpisów na blogu oraz odwiedziny czytelników EQUITY MAGAZINE – gdzie jestem jednym z kilku redaktorów. Dziękuje wszystkim za odwiedziny i zapraszam ponownie.

W maju powstało 8 wpisów. Najpoczytniejsze wpisy to:

1. http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2010/05/jak-odnies-sukces-w-finansach.html

2. http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2010/05/dlaczego-zoto.html

3. http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2010/05/papierowe-rachunki-odchodza-do-lamusa.html

Przed nami koleiny ciekawy miesiąc. 9 czerwca rozpoczną się zapisy dla inwestorów indywidualnych na akcje spółki energetycznej Tauron. Grupa Tauron jest największą spółką dystrybuującą energię w Polsce. Cena została ustalona na poziomie 0,70 zł, co po scaleniu akcji w stosunku 9:1 da nam maksymalną wartość 6,30 zł.

Inwestorzy indywidualni będą mogli się zapisywać na akcje po cenie maksymalnej. Każdy inwestor indywidualny może złożyć jeden zapis na co najmniej 1350, lecz nie więcej niż 13500 akcji spółki Tauron. Zapisy rozpoczną się w środę 9 czerwca i potrwają do 18 czerwca 2010 r. Zapisy przyjmowane będą w biurach maklerskich na terenie całego kraju.

Zapisy na akcje powinny stanowić wielokrotność liczby 9 w ramach przedziału liczby akcji. Jest to spowodowane trwającym procesem scalania akcji, którego zakończenie planowane jest przed przydziałem akcji. W wyniku procesu scalania liczba akcji Taurona zmniejszy się w stosunku 9:1. Proces scalania akcji nie wpłynie na wartość pakietu akcji, na który zapiszą się inwestorzy.

Nie ma pewnie co liczyć na tak spektakularny debiut jak PZU, ale jakieś 5% zysku by mnie satysfakcjonowało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty