sobota, 12 czerwca 2010

Gorący okres...

Za nami gorący tydzień w pogodzie i nie tylko. Giełda rozpoczęła ten okres od spadków, potem doszło do dużego odbicia. W nadchodzącym tygodniu powinny być dalsze wzrosty. Więc przed nami również gorący okres. W tym tygodniu mija termin zapisów na akcje Tauron Polska Energia w transzy inwestorów indywidualnych, prowadzonych do dniach 18 czerwca. Zapisy są dokonywane w następujących domach i biurach maklerskich: Dom Maklerski PKO Banku Polskiego, Biuro Maklerskie Alior Bank, Dom Maklerski AmerBrokers, Biuro Maklerskie Banku BGŻ, Biuro Maklerskie Banku BPH, Biuro Maklerskie Banku DnB NORD Polska, Dom Maklerski Banku Handlowego, Beskidzki Dom Maklerski, Dom Maklerski BOŚ, Dom Maklerski Banku BPS, Dom Inwestycyjny BRE Banku (również w ramach usługi eMakler w mBanku), Dom Maklerski BZ WBK, Centralny Dom Maklerski Pekao, Dom Maklerski Pekao, DB Securities, Erste Securities Polska, IDM Dom Maklerski, ING Securities, KBC Securities N.V., Millennium Dom Maklerski, Bank Millenium - Centra Finansowe, NOBLE Securities, Trigon Dom Maklerski, UniCredit CAIB Poland oraz X-Trade Brokers Dom Maklerski. 
Inwestorzy indywidualni mogą złożyć tylko jeden zapis na minimalnie 1 tys. 350 akcji, a maksymalnie 13,5 tys. walorów spółki. Przy cenie akcja 70 groszy, zamawiający za minimalny pakiet papierów musi zapłacić 945 zł. W przypadku maksymalnego pakietu będzie to już 9 tys. 450 zł. 

Czy na akcjach Tauronu da się zarobić?

Cena wydaje się być interesująca, gdyż jest niższa od wycen akcji podanych przez biura maklerskie:

 Decydując się na zapisy, pamiętajmy że poprzednie debiuty prywatyzowanych spółek energetycznych nie zawsze wyglądały najlepiej. Enea pierwszy dzień notowań zakończyła z jednoprocentową stratą. Z kolei PGE na debiucie wzrosło o 13 procent, to i tak nie dało wszystkim inwestorom zarobić, bo ci wcześniej zaciągali kredyty na zakup akcji.
Dotychczasowe debiuty spółek Skarbu Państwa przedstawiały się następująco: 

Źródło: Money.pl na podstawie danych GPW. 

Reasumując w przypadku Tauronu liczę na korzystną sytuację i zysk na debiucie w granicach 10-15%. Cena 80 gr już by mnie stysfacjonowała. 

Pamiętajmy również że w nadchodzącym tygodniu czekają nas dni ustalenia prawa do dywidendy dla TPSA na 17.06 i tak samo dla KGHM.
Dywidenda jest wypłacana akcjonariuszom, którzy posiadają akcje spółki w dniu, przyjętym jako dzień ustalenia prawa do dywidendy. Ostatnim dniem uprawniającym do nabycia akcji z prawem do dywidendy jest dzień 14.06.2010 (poniedziałek). Jeśli chcesz skorzystać z prawa do dywidendy powinieneś kupić akcje najpóźniej ostatniego dnia uprawniającego do ich nabycia z ww. prawem. Nie musisz trzymać tych akcji aż do dnia ustalenia prawa do dywidendy. Następnego dnia po ostatnim dniu uprawniającym do nabycia akcji z prawem do dywidendy może akcje sprzedać zachowując prawo do wypłaty dywidendy.
KGHM i TPSA podali, że dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 17 czerwca 2010 r.

Jeśli chcesz się załapać się na którąś z dywidend - to 14 czerwca (poniedziałek) jest ostatnim dniem. TPSA ma wypłacić 1,5 zł dywidendy na każdą akcję, natomiast KGHM – 3,0 zł. Decydując się na zakup akcji pod dywidendę, pamiętaj że jest ona pomniejszana o podatek brutto 19% oraz że kurs odniesienia w następny dzień jest pomniejszany zazwyczaj o wysokość dywidendy. Cena przeważnie wraca do kursu z sprzed odcięcia dywidendy, ale nikt nam tego nie zagwarantuje.
Dla mnie akcje TPSA są pasywną częścią portfela. Gwarantem jest dywidenda i to w perspektywie kilku lat. Inwestycja w akcje TPSA to jak dobra lokata.

2 komentarze:

  1. Zamierzasz zakisić telekomunę na longterm czy wywalasz jak będzie dobra cena pod odcięciu?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko zależy od ceny po odcięciu i sytuacji na giełdzie.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty