czwartek, 21 stycznia 2010

Na którym poziomie jesteś inwestorze?

Chodząc do szkoły, każdy z nas uczył się matematyki, języka polskiego, geografii, biologii i wielu jeszcze innych przedmiotów, ale nikt nas nie uczył podstaw zarządzania własnymi finansami. A w ciągu całego życia mamy do czynienia z pieniędzmi.


Zazwyczaj narzekamy, że mamy ich ciągle za mało, a nie mamy pojęcia co zrobić, aby mieć ich więcej i rozsądnie nimi gospodarować. Ta sytuacja sprawia, że bardzo często miewamy różnego rodzaju kłopoty finansowe.

Wpadamy w pułapki zadłużenia, itp.

Aby temu zaradzić należy cały czas poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie, co efekcie końcowym zwiększy naszą świadomość w podejmowaniu odpowiednich decyzji przy doborze odpowiednich produktów finansowych.

Przytoczę zarys Siedmiu poziomów inwestorów wg (R. Kiyosaki S.Lechter) - Kwadrant przepływu pieniędzy, żeby każdy z nas mógł sobie uświadomić na jakim obecnie jest etapie.

Poziom 0
Ci którzy nie mają nic do zainwestowania – wydają wszystko co zarobią a czasem nawet więcej. Na nieszczęście, do tego poziomu inwestorów należy około 50% pracującej populacji.

Poziom 1
Biorący pożyczki – rozwiązują problemy finansowe pożyczając pieniądze. Ich ulubionym zajęciem są zakupy. Nabywają rzeczy, których nie potrzebują. Gdy mają pieniądze wydają je, gdy ich nie mają – pożyczają. Wydają, popadają w depresję i wydają jeszcze więcej. Posiadają ładne domy, dobre samochody, które są kupione za pożyczone pieniądze. Myślą, że większe zarobki rozwiążą ich problemy finansowe. Żyją w finansowym wyobcowaniu wierząc, że pewnego dnia ich problem sam zniknie.

Poziom 2
Oszczędzający – zazwyczaj odkładają małe sumy pieniędzy ale systematycznie. Pieniądze te znajdują się na mało ryzykownym i nisko oprocentowanym koncie oszczędnościowym lub na lokatach terminowych. Oszczędzają w celach konsumpcyjnych (nowy samochód, telewizor, wakacje itp.). Ludzie z tej grupy marnują swoje największe aktywa czyli czas próbując oszczędzić drobne sumy. Odmawiają sobie wielu rzeczy. Są przeciwieństwem inwestorów poziomu 1. Boją się kredytów i długów.

Poziom 3
„Sprytni inwestorzy” – są świadomi potrzeby inwestowania. Są to wykształceni ludzie tworzący klasę średnią społeczeństwa. Brak im jednak doświadczenia w inwestowaniu. Dzielą się na 3 grupy:

Poziom 3-A
Zazwyczaj lokują pieniądze w funduszach emerytalnych, w których niewiele się dzieje. Kierują się najczęściej dewizą:
„Nie chcę się tym zajmować”
„Jestem zbyt zajęty”
„To zbyt skomplikowane”

Poziom 3-B
Cynicy znający wszystkie powody dla których inwestowanie nie odniesie skutku. Posiadają wiedzę, ale boją się ryzyka więc popełniają błędy. Kupują gdy ceny są wysokie a sprzedają gdy są niskie. Ich ostrożność, wynikająca z cynizmu, każe im czekać tak długo, aż jest za późno. Pojawiają się na rynku, gdy żądza zysku zapanowuje nad ich strachem.

Poziom 3-C
Hazardziści – są przeciwieństwem cyników. Niewystarczająco ostrożni. Szukają sekretów, poufnych wskazówek i sposobów. Pojawiają się na giełdzie i kupują akcje jak popadnie: raz gaz i ropę, raz bydło. Są oni najgorszymi inwestorami na świecie – tracąc pieniądze. Tak naprawdę są zbyt leniwi, aby nauczyć się inwestowania pieniędzy.

Poziom 4
Długoterminowi inwestorzy. Są świadomi potrzeby inwestowania. Inwestują w siebie i swoją edukację, korzystają z ulg podatkowych, zasięgają opinii kompetentnych doradców finansowych. Mają podejście konserwatywne i długoterminowe.
Poziom czwarty jest tym, z którego pochodzi większość milionerów w USA. W tej grupie znajdziemy inwestorów, którzy są cierpliwi i używają czasu na swoją korzyść.
Jeśli zaczniesz wcześnie i będziesz regularnie inwestował możesz zdobyć fenomenalny majątek.

Poziom 5
Inwestorzy doświadczeni – mogą pozwolić sobie na bardziej ryzykowne strategie inwestycyjne. W spekulatywnych transakcjach ryzykują mniej niż 20% całego swojego kapitału. Stratę traktują jako lekcję, wiedząc, że niepowodzenie jest częścią procesu osiągania sukcesu. Mają doświadczenie by tworzyć własne transakcje dające zwrot z inwestycji od 25% do nieskończoności. Inwestują w: nieruchomości, zdyskontowane papiery wartościowe, biznes, bankructwa lub nowe emisje akcji giełdowych.
Co zarobią inwestują ponownie budując większą bazę aktywów. Posiadają plan i określone cele. Ludzie ci są nazywani „strażnikami pieniędzy”.

Poziom 6
Kapitaliści – niewiele osób na świecie osiąga ten poziom inwestycyjnej doskonałości. Celem kapitalisty jest generowanie pieniędzy poprzez współpracę pieniędzy kapitału ludzkiego i czasu. To oni dostarczają pieniędzy które tworzą miejsca pracy, oraz biznesy i towary dzięki którym kraj prosperuje. Inwestorzy poziomu 5 tworzą inwestycje głównie na potrzeby własnego portfela inwestycyjnego, natomiast kapitaliści sprzedają je rynkowi. Prosperują dobrze w dobrych okresach a jeszcze lepiej w okresach złych. Oczekują min. 100% zwrotów z inwestycji.

A ty do którego poziomu inwestorów należysz i do którego w przyszłości chciałbyś należeć? Każdy chciałby zostać kapitalistą z poziomu szóstego. Jednak aby nim zostać musimy wciąż pogłębiać swoją wiedzę finansową jako inwestor poziomu czwartego poprzez:

- nakreślenie długoterminowego planu,
- bieżącą kontrolę wydatków,
- zwiększanie przychodów,
- inwestowanie w solidne akcje i fundusze inwestycyjne,
- stosowanie mądrych mechanizmów zabezpieczających w celu ochrony swojej inwestycji,
- rozpoczęcie inwestowania od małych kwot,
- cierpliwość,
- inwestowanie w swoją edukację


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty