sobota, 23 stycznia 2010

Zmień sposób myślenia


Czy znasz osiem mitów tworzenia bogactwa wg N. Grubisa?

Mit 1. Twoje zarobki zależą od tego, jak ciężko pracujesz.

Jeśli byłaby to prawda, to większość pracowników fizycznych, którzy pracowali bardzo ciężko przez lata, byliby najbogatszymi ludźmi na świecie. Oczywiście to nieprawda.

Mit 2. Nie należy otrzymywać zapłaty za robienie czegoś, co robi się z przyjemnością i nie należy żądać pieniędzy za coś, co robi się dla przyjemności.

Milionerzy mają tyle pieniędzy, że nie muszą już sami pracować. Mimo to pracują nadal z różnych powodów - wyzwania, satysfakcji, pełni życia, zabawy, aktywności, itd. I uwielbiają to co robią. Dlatego jeśli twoja praca nie sprawia Ci radości, nie staniesz się dzięki niej bogaty.

Mit 3. Musisz być w odpowiednim biznesie (branży), aby osiągnąć bogactwo.

To twierdzenie oznaczało by, że każdy, kto znajduje się w takim wybranym biznesie (branży) powinien być milionerem. To nie jest prawdą. W każdym biznesie są zwycięscy i przegrani.

Mit 4. Musisz zdobyć odpowiednią edukację, aby stać się bogatym.

Czy najbardziej wykształceni ludzie są najbogatsi? Gdyby tak było, to profesorowie akademiccy byliby najbogatszymi ludźmi na świecie. W rzeczywistości najbogatsi ludzie to ci, którzy potrafią swoją wiedzę (wykształcenie) najlepiej przetworzyć na pieniądze.

Mit 5. Kiedyś było łatwiej zostać milionerem.

Statystyki pokazują stały wzrost liczby milionerów. Dlatego mówienie o dobrych starych czasach nie ma sensu. Dzięki postępowi technologicznemu oraz nowym ideom wciąż powstają nowe możliwości bogacenia się.

Mit 6. Jestem zbyt stary/młody.

Przeglądając biografie milionerów można zauważyć, że bogactwo osiągnęli w najróżniejszym wieku. Niektórzy osiągnęli sukces finansowy bardzo szybko np. grając na giełdzie lub sprzedając firmy internetowe, inni dopiero w starszym wieku doszli do swojej fortuny.

Mit 7. Nie mam wystarczającej ilości pieniędzy aby zacząć. Muszę wydać pieniądze aby zacząć je zarabiać.

Wielu ludzi doszło do majątku zaczynając od zera, bez większych pieniędzy. Pieniądze na tworzenie biznesu nie są najważniejszym czynnikiem determinującym jego powstanie. Oczywiście pieniądze mogą pomóc w tworzeniu i rozwijaniu biznesu.

Mit 8. Zacznę gdy będę już wiedział na ten temat wszystko.

Czy naprawdę wierzysz, że któregoś dnia będziesz wiedział wszystko?
Wielu ludzi doszło do fortuny mając niewielką wiedzę na temat. Od wiedzy ważniejszy był ich zapał i wiara we własne siły.

Czy zastanawiałeś się nad tym jak będzie wyglądało Twoje życie za 5 lata, za 10 lat, czy za 15 lat?
Czy będziesz mieć pracę?
Czy będziesz miał zdrowie, żeby pracować?
Podstawowym warunkiem, jakim musimy spełnić, aby mieć zapewnioną spokojną przyszłość, to zmiana sposobu myślenia.
Jak myśli zwykły szary człowiek? Robi po prostu to, co robią wszyscy. Myśli tak jak wszyscy.
Znaleźć dobrą pracę w stabilnej firmie. Aby zwiększyć swoje dochody pracujemy po godzinach lub znajdujemy sobie drugą pracę, kosztem naszego cennego czasu w którym powinniśmy odpoczywać albo poświęcać rodzinie. Awansujemy na wyższe stanowiska – które wymagają od nas jeszcze większego zaangażowania czasowego a tym samym zamieniamy czas na pieniądze. A co się stanie wtedy gdy, nie będziemy mogli zamienić czasu na pieniądze np. z powodu naszego wieku czy stanu zdrowia? Wówczas nasze dochody przestaną wpływać na nasze konto!

Robert Kiyosaki w "Kwadrancie przepływu pieniędzy" przedstawił w jaki sposób dzieli się ludzi pod względem ich finansów:Lewa strona:

E - etatowcy - pracujący na etacie. Mają swojego szefa. Za każdy miesiąc pracy otrzymują stałe wynagrodzenie (z reguły niskie).

S - samozatrudnieni. Ludzie, którzy prowadzą własną działalność. Mają tylu szefów ilu klientów. Zarobki ich są z reguły ruchome ale oscylują w granicach średnich.

Prawa strona:

B - ludzie posiadający własny biznes, sami są swoimi szefami. Zarabiają nawet jak już przestają cokolwiek robić (dochód pasywny stały). Zarobki są wysokie.

I - to inwestorzy, którzy zdobywają pieniądze przy użyciu pieniędzy. Nie muszą pracować, ponieważ ich pieniądze pracują za nich.

Po lewej stronie kwadrantu leży tylko 10% pieniędzy z całego świata i są one zarabiane przez 90% ludzi. Po prawej stronie znajduje się aż 90% pieniędzy, a zarabia je tylko 10% ludzi całego Świata.

Ludzie znajdujący się po lewej stronie kwadrantu nie mają czasu i pieniędzy (P) lub mają pieniądze ale nie mają czasu (S). Natomiast po prawej stronie mają czas i pieniądze.

Po lewej stronie ludzie pracują dla pieniędzy, a po prawej to pieniądze pracują dla ludzi.

Co różni ludzi znajdujących się po lewej stronie od ludzi znajdujących się po prawej stronie kwadrantu?

To oczywiście sposób myślenia.


3 komentarze:

  1. coś dużo Kyosakiego czytasz; pozatym mądrze prawisz młody człowieku;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Stram się trochę czytać - poza tym dzięki -:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świat tak jest poukładany , gdzie bogaci tam i biedni ,gdzie brzydota tam i piekno ,gdzie ciepło tam i zimno , gdzie młodość tam i starość, gdzie plus tam i minus -itd . RÓWNOWAGA musi byc!

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty