wtorek, 26 stycznia 2010

Czas na fundusze akcji zagranicznych Nowej Europy.

Jesteś początkującym inwestorem i zastanawiasz się gdzie najkorzystniej ulokować swoje oszczędności? Gra na giełdzie to dobre rozwiązanie, lecz dla bardziej doświadczonych osób. Jeśli natomiast stawiasz pierwsze kroki w inwestowaniu - skorzystaj z możliwości zakupu  funduszy inwestycyjnych. Jest to dobra forma inwestowania pieniędzy dla osób, które nie są ekspertami na rynku kapitałowym a chciałyby korzystnie pomnażać swoje pieniądze. Biorąc pod uwagę średnie wyniki towarzystw inwestycyjnych za okres ostatniego roku, należy powiedzieć, że inwestycje w jednostki uczestnictwa mogą być korzystne. Ale wyniki nie mogą porównywać się do zysków uzyskanych np. z akcji KGHM  wynoszącym ponad 300% lecz 100% też jest niezłym zyskiem.

Według prognoz Union Investment TFI w 2010 roku, największe zyski inwestorom mogą przynieść fundusze akcji, zarówno polskich jak i Nowej Europy.  Przewidują, że wzrosty nie będą tak wysokie jak w 2009 r. W przypadku funduszy akcji zagranicznych z grupy Nowej Europy stopa zwrotu może osiągnąć 22-25 proc. Jest to na tyle dobra prognozna, że spróbuję zainwestować część mojego portfela w te fundusze. Dobre przewidywania dla tej kategorii funduszy nie powinny uśpić naszej czujności. Tym bardziej, że w tym roku mogą wystąpić większe amplitudy zmian koniunktury giełdowej. Wyższe stopy zwrotu, to także zwiększone ryzyko inwestycyjne.
W 2009 roku najwyższe zyski w tej kategoii wypracowały następujące fundusze:
 

 zródło:comperia.pl
Jak przy każdej inwestycji, tak również przy inwestowaniu w jednostki funduszy inwestycyjnych musimy liczyć się z koniecznością ponoszenia ryzyka. Jak to ryzyko zminimalizować pisałem we wpisie - Czas na portfel cz. II.

1 komentarz:

  1. W zeszslym roku najwieksze zyski przyniosl mi fundusz JPMorgan New Europe

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty