wtorek, 25 września 2012

Czas na zakupy

Jesień to statystycznie najlepszy czas na zakup akcji i czerpania z nich zysków. Tak jak pisałem w poście „tu” - idąc do sklepu na zakupy, stosujemy różne kryteria wyboru. Cena jest podstawowym kryterium przy wyborze produktów do naszego koszyka. Kolejne kryteria to: producent, jakość produktu, własna opinia o marce, jak również opinie innych użytkowników, wygląd i wiele innych czynników w zależności od rodzaju towaru. Kryteriów wyboru produktu jest zatem dużo.

W przypadku zakupu akcji do portfela inwestycyjnego powinniśmy postępować podobnie, analizuję co najmniej kilka kryteriów – zanim zdecydujemy się na kupno odpowiednich akcji.
Do selekcji spółek posłużyłem się kilkoma wskaźnikami: C/WK (cena do wartości księgowej). Przyjąłem tylko te spółki, których C/WK mieściło się w granicach 0-0,7 oraz C/Z czyli cena akcji dzielona przez zysk na nią przypadający. W tym przypadku C/Z wynosiło 0-9. Kolejnym przyjętym parametrem było ROE (rentowność kapitału własnego). Przyjąłem tylko takie spółki, których ROE wynosi min. 7%. Dodatkowym kryterium było EV/EBITDA, który przedstawia nam jakie jest pokrycie zysku wartością spółki. Wskaźniki w przedstawionym przykładzie mają wartości dodatnie a punktowana jest im mniejsza wartość dodatnia wskaźnika tym atrakcyjniejsza spółka.


Uzyskane wartości przerachowałem w następujący sposób: za każde kryterium moża było uzyskać maksymalnie po 25%. Maksymalnie można było  uzyskać 100 pkt.

Przy czym w: C/WK, C/Z czy EV/EBITDA stosowałem wzór:

Punkty= 25%*(cena badana/ceny najniższej) 
Z kolei w ROE gdzie liczy się im  większy procent tym lepsze rokowania spółki:

Punkty=25%*(cena maksymalna/ceny badanej). 


Z przedstawionej punktacji wynika że najlepszy spółka ELKOP uzyskała 89,97 punktów a ostatnia w tym zestawieniu ENEA 31,91 punktów.

Analizując stopę zwrotu tych samych spółek w ciągu ostatniego miesiąca możemy stwierdzić, że poszczególne spółki uzyskały od 38,85% zysku do 21,53% straty. 
Najlepsza spółka ELKOP w tym zestawieniu uzyskała w tym okresie 20% zysku. Inwestując w ostatnim miesiącu proporcjonalnie w każdą ze spółek, uzyskalibyśmy przyzwoity średni zysk w wysokości 9%. W tym czasie WIG zyskał 4,71% a WIG20 4,33%.Pamiętając o swoim najważniejszym celu inwestowania - jakim jest wynik, warto kupować walory, których cena jest okazyjna, w przeciwnym razie co nam po świetnej spółce, jeśli jej kurs spada i nie możemy się doczekać odrobienia strat.


Inwestowanie na giełdzie to jak gra w ruletkę – albo trafimy na akcje, których kurs wzrośnie i zarobimy albo zainwestujemy w spółkę, której kurs spadnie i stracimy. Kierując się wspomnianą wyżej analizą – dobrym rozwiązaniem nie jest angażowanie całego kapitału w jedną spółkę lecz wybór co najmniej kilku spółek do portfela.

A co ty czytelniku sądzisz o moim skanerze?

3 komentarze:

  1. Dobry strzał z ta Trakcją!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa analiza akcji! Co prawda i to nie daje nam gwarancji zysków natychmiastowych, jednak moim zdaniem "po każdej zimie przychodzi lato", więc nie przestraszmy się spadków i czekajmy, aż w gorszych okolicznościach nasza inwestycja odbije się od dna.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty