poniedziałek, 10 września 2012

Wszyscy chcą AlioraAlior Bank to dynamicznie rozwijający się bank na naszym rynku. Zasłynął z "wyższej kultury bankowości". W tym roku uruchomił nową markę – Alior Sync. Od dłuższego czasu spekuluje się iż Alior Bank szykuje się do sprzedaży. Chętnych nie brakuje. Bank wypracował ponad 133 mln zł zysku netto w I półroczu br., co daje wzrost o ponad 250%. Z usług Banku korzysta już ponad 1,2 mln.

Oliwy do ognia dolała dzisiejsza awaria sieci w banku gdzie przez pewien czas - my klienci byliśmy odcięci od swoich pieniędzy. Pojawiły się problemy z logowaniem do kont internetowych. Bank informował, że stara się jak najszybciej przywrócić funkcjonalność systemu. Jednak awaria trochę się przedłużyła. Zresztą to nie pierwsza awaria systemu w tym banku. Wcześniej często się takie awarie zdarzały się. Ciekawie jak wpłynie ta usterka na obraz banku przed potencjalnymi zainteresowanymi zakupem?

Kto chce Aliora?

Jak donosi Puls Biznesu jest wiele funduszy private equity, wśród których są Blackstone, CVC, Apax i Apollo.
W transakcji udział ma również wziąć polski ubezpieczyciel PZU, który chciałby zaoferować finansowanie dłużne.


Dochodzą głosy że po dobrym wyniku spółki (który planowany jest w br)  - Zarząd PZU skłania się, by na dywidendę z 2012 roku przeznaczyć blisko 100% zysku osiągniętego w bieżącym roku.

Jak w takim razie transakcja w postaci zakupu Aliora miałaby wpływ na wysokość dywidendy? Trzeba raczej liczyć na obniżenie stopy dywidendy w przypadku dokonania transakcji.
Polityka dywidendowa PZU zakłada przeznaczanie na dywidendę od 50% do 100% zysku netto grupy liczonego według MSR. Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła, by na dywidendę za 2011 rok PZU przeznaczyło maksymalnie 75% ubiegłorocznego zysku netto.

Dla przypomnienia jak wyglądała dywidenda w ostatnich dwóch latach:

Rok
Dywidenda /
akcję (PLN)
Dywidenda
  PLN


% zysku netto
2011
22,43 1.936.882.089,00

75 %
2010
26,00 2.245.159.800,00

63,84 %
Pojawiają się również spekulacje o zainteresowaniu zakupem Alior Banku przez inne banki spoza Unii Europejskiej z: Rosji , Chin, Turcji czy o ukraińskim Delta Bank.

Jak zainteresowanie bankiem ma się do oczekiwań finansowych właściciela Carlo Tassara. Cena za Aliora ma sięgnąc 4,5 mld zł - co jest przeszacowane w porównaniu do innych banków.
Miejmy nadzieję że za kilkanaście dni dowiemy się coś więcej o szczegółach transakcji - gdyż jest to mój podstawowy bank. Obym nie musiał ewakuować się do innego banku. 

2 komentarze:

  1. Ja póki co zastanawiam się nad otwarciem konta w Alior Sync, ale póki co wydaje mi się to nieopłacalne, gdybym jeszcze załapał się na przyznawanie bonusów to jeszcze może.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak coś to tutaj masz mój test konta w Alior Sync. Mam nadzieję, że się przyda.

    Pozdr.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty