poniedziałek, 17 września 2012

Jesień - ostatni dzwonek na załapanie się na dywidendy

Przez znaczną część roku - kursy wielu spółek znajdowały się w trendzie bocznym. Dopiero ostatnimi czasy, dało się zaważyć wybicie z tego trendu. Dlatego dotychczas zyski z dywidendy były alternatywą  zarobu tegorocznego. Wrzesień i październik w zasadzie kończą żniwa dywidendowe w tym roku. Na jesień zostało jeszcze kilka propozycji, gdzie możemy załapać się na tzw. „spijania miodu”. Większość kart w tym roku została niestety już rozdana. Jesień nie przyniesie już tak rekordowych stóp dywidendowych jak w dotychczasowych spółkach: Emperia (52,47%), która podzieliła się gigantycznym zyskiem po sprzedaży Tradisu, KGHM ze stopą dywidendy na poziomie bliskim(20%) czy wielu innych spółek dla których stopa przekraczał 10%.

Tak wysoki poziom dywidend zawdzięczamy po części spowolnieniu gospodarczemu i potrzebami budżetu Państwa, gdzie w tym roku wpływy z tytułu dywidend zostały zaplanowane na kwotę ponad 8 mld zł ze wszystkich spółek.

Na jesień pozostało jeszcze parę perełek.


Znakomity wynik na poziomie ponad 20% dokładnie (22,06%) przewiduje do wypłaty  Grupa PSW CAPITA (NewConnect). Holding zajmuje się m.in.: sprzedażą hurtową i detaliczną węgla kamiennego, sprzedażą samochodów a także naczep i przyczep. Świadczy też usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne na terenie Polski i krajów UE. Ponadto firma prowadzi działalnością developerską i inwestycyjną a także zajmuje się szyciem odzieży.

We wrześniu będzie można załapać się na dobrą dywidendę z Mirbudu (9,43% stopa). Spółka działa na rynku budowlanym w Polsce. Zakres oferowanych usług budowlano-montażowych obejmuje między innymi: budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, produkcyjne, usługowe, handlowe oraz roboty inżynieryjno-drogowe.

Inna spółka z rynku NewConnect – LUG SA, która jest jednym z największych producentów opraw przemysłowych i dekoracyjnych - oferuje stopę dywidendową na poziomie (6,66%).

Kolejną spółką która również w tym miesiącu ustala prawa do dywidendy będzie EFEKT SA. Firma w głównej mierze świadczenie usług w zakresie doradztwa związanego z prowadzeniem interesów i zarządzaniem, reklamą, usług projektowych i doradczych oraz obsługi inwestycyjnej, eksportu i importu towarów. Proponowany poziom dywidendy oscyluje na poziomie (6,02%).

W październiku na dywidendę o stopie ponad 10% możemy liczyć ze spółkę BETACOM (10,05%). Jest to firma specjalizująca się w projektowaniu, doradztwie oraz wdrażaniu rozwiązań informatycznych. 
Inną firmą, która wypłaci dywidendę na poziomie (6,51%) to PEGAS SA – która jest jednym ze światowych producentów włóknin nietkanych typu spunlaid na bazie polipropylenu i polietylenu.

Inne spółki, które wypłacą na jesieni dywidendy przestawia poniższy wykres: 


Mnie najbardziej cieszy że w tym tygodniu czyli 20.09.2012 – trafi na moje konto po 22,43 zł na 1 akcję PZU


W tym roku widzimy że gra pod podział zysków powoli zaczyna się opłacać. Przykładem niech będzie KGHM, gdzie kurs spółki już  po niespełna dwóch miesiącach wrócił do wyników sprzed odcięcia dywidendy, która nastąpiło 12.07.2012r. Podobnych przykładów z tegorocznych dywidend jest więcej. 
Powoli coraz bardziej realna staje się strategia inwestowanie kapitału w akcje wypłacające regularne dywidendy tak aby dywidenda spełniała rolę pasywnego dochodu.

5 komentarzy:

 1. Planujesz coś kupić z tych spółek, czy zaprezentowałeś tylko te z największymi dywidendami?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli ktoś spóźnił się na dywidendy ze spółek z WIG20, to może jeszcze załapać się na nie, kupując ETF na WIG20.

  W ubiegłym roku, dywidenda z tego instrumentu była wypłacana w grudniu. Wynosiła ok. 10 zł co stanowiło ok. 4% wartości certyfikatu. Co więcej, taka dywidenda jest nieopodatkowana. Ja w tym roku ponownie skorzystam :)

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra propozycja to Pegas Nonwovens - dziś już wzrósł o bliski 10%.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cheed - ETF W20L już ma w cenie wliczoną dywidendę. ETFW20L wynosi 252,00 a WIG20 2405.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokładnie tak, dlatego też kupując teraz, możesz załapać się jeszcze na wypłatę nieopodatkowanej dywidendy z ETFu. Wypłata najprawdopodobniej w grudniu.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty