środa, 20 sierpnia 2014

Rozliczanie transakcji giełdowych - krócej.

Od 6 października br. - nastąpi zmiana cyklu rozrachunkowego z D+3 na D+2. Dotychczas inwestorzy czekali trzy dni robocze na zaksięgowanie transakcji w KDPW. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych to instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Polsce. Ten termin ma szczególne znaczenie przy wypłacie dywidendy. Aktualnie na rynku publicznym zgodnie z zasadą, terminu rozliczania zakupu akcji wynosi "D+3".  Inwestor był zmuszony do nabycia akcji najpóźniej w 3-im dniu roboczym przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.

Dla przykładu:

D+3 

Jedną z najbliższych wypłacanych dywidend - będzie dywidenda spółki Dębica. Dniem dywidendy będzie 29 sierpnia (piątek) Inwestor aby uczestniczyć w podziale zysku, musi posiadać akcje spółki na koniec sesji 26 sierpnia (wtorek).

D+2

Po wejściu tego systemu, inwestor musiałby kupić lub posiadać akcje spółki na koniec sesji 27 sierpnia (środa), jeden dzień krócej.

Podobnie sytuacja będzie wyglądała z wypłatą gotówki za sprzedaż instrumentów. Już nie będziemy musieli czekać na środki trzy dni a środki otrzymamy po dwóch dniach.
Cykl rozrachunkowy dotyczy następujących instrumentów: akcje, prawa do akcji (PDA), ETF, certyfikaty inwestycyjne i kwity depozytowe.

Powyższa zmiana podyktowana jest dostosowaniem polskiego rynku kapitałowego do standardów wprowadzonych w Unii Europejskiej.


 
 

5 komentarzy:

 1. Dzięki za info. Ja jakoś pominąłem tak ważną informację.

  OdpowiedzUsuń
 2. A nie wolał byś inwestować na dywidendy w spółki amerykańskie ? moim zdaniem to jest bardziej opłacalne i bezpieczniejsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej że teraz do Polski weszło De Giro. Można tanio inwestować w USA

   Usuń
 3. Dosyć przejrzyście i konkretnie. Dbałość o szczegóły czyni ten blog wartościowym i godnym polecenia. Miło się tu było :)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty