sobota, 28 lipca 2012

Tylko chemia daje zarobić


W ostatnim miesiącu znowu powróciła zmienność nastrojów na rynkach. Pogarsza się dalej sytuacja w strefie EURO, czego przykładem są kolejne niepokojące doniesienia z Hiszpanii. To wszystko odbija się na notowaniach akcji. W tak trudnych warunkach dobrze radzi sobie na polskim rynku chemia. Za ostatni miesiąc WIG CHEMIA zyskał prawie 6% podczas gdy WIG20 stracił ponad 4%.

Czy te wzrosty spowodowane są przez fuzje firm chemicznych?

Czy dojdzie do połączenia grupy Azoty Tarnów i ZA Puławy - przekonamy się niebawem ale większość zagrożeń jest już poza nimi. Połączone obu spółek usytuuje tą grupę na wysokiej pozycji w kraju jak również w Europie i ma szanse na wejście do indeksu WIG20. 

 
Oliwy do ognia dolała próba przejęcia przez rosyjski holding Acron większościowego pakietu akcji Azotów. Ostatecznie ta próba się nie powiodła. Nie powiodło się tu doradztwo biznesowe dla firm i ostatecznie Acron kupił 7.715.131 akcji ZA Tarnów - co stanowi ok. 12,03% wszystkich akcji spółki. Skarb Państwa drżał aby przez to przejęcie nie stracić pakietu kontrolnego nad spółką.

Ten cały szum wokół akcje tarnowskiej spółki spowodował że akcje zanotowały w ostatnim miesiącu jeden z lepszych wzrostów uzyskując wynik ponad 32%. Spółka ATT była typowana na początku roku na blogu jako godna zainteresowania.

Z kolei w wyścigu o Zakłady Azotowe w Puławach pretendował min. Synthos. Ostatecznie przegrał rywalizację z tarnowską spółką, która ogłosiła wezwanie na 32% akcji Puław i zaoferowała 110 zł za walor. Okres zapisów przewidziano na 2-16 sierpnia br.

ZAP za ostatni miesiąc zyskał ponad 13%.Podobny wynik za ostatni miesiąc uzyskały Police.

Gorsze wyniki w tym miesiącu zanotował SYNTHOS i CIECH.

Jaka jest szansa na dalszy wzrost sektora chemicznego?

Przeglądając wskaźniki C/WK spółek giełdowych – najniższą wartość tej wyceny ma CIECH (0,71), Azoty Tarnów (0,92) jak również Police (0,92) a Puławy (0,94). Średni wskaźnik dla tej branży wynosi (0,92). Jak widzimy większość spółek ma mniejszy lub porównywany poziom a jedynie z tego grona odstaje Synthos. Szanse na dalsze wzrosty są gdyż po wskaźnikach widać że spółki są niedowartościowane.

Aczkolwiek w tak zwariowanych czasach fundamenty mają znaczenie drugorzędne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty