czwartek, 31 maja 2012

Spółki dywidendowe dobrym miejscem do inwestowania w trudnych czasach - jakie dywidendy w 2012r. - III cz.

Ten tydzień przyniósł trochę miłych niespodzianek inwestorom - odnośnie podziału i wypłaty zysku za 2011 r. Dziś walne zgromadzenie JSW zdecydowało o wypłacie ponad 631 mln zł dywidendy z zysku za 2011 r. - czyli na jedną akcję przypadnie 5,38 zł dywidendy. Dniem nabycia prawa do dywidendy będzie 6 lipca, a wypłaty 24 lipca. Większym zaskoczeniem dla inwestorów było środowe walne w PZU i PGE, które zwiększyło wypłaty dywidendy.

Grupa PZU wypłaci 22,43 zł dywidendy na akcję. Pierwotnie zakładano kwotę 20,30 zł na jedną akcję. Skarb Państwa na walnym zgromadzeniu podwyższył tą kwotę o ponad 2 zł do 22,43 zł na jedną akcję. Przy obecnym kursie akcji 296 zł – daje to ponad 7,5% stopy dywidendy. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 30 sierpnia, a wypłata nastąpi 20 września.

Podobnie sytuacja wyglądała w PGE. Zarząd rekomendował wypłatę dywidendy na poziomie 1,32 zł na jedną akcję. Walne zgromadzenie zdecydowała się podwyższyć kwotę do 1,83 zł. Stanowi to przy dzisiejszym kursie wynoszącym 18,50 zł - stopę dywidendy blisko 10%. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 22 sierpnia, a wypłatę przewidziano 6 września.
Z kolei pod koniec czerwca dowiemy się ile akcjonariuszom wypłaci dywidendy KGHM. Spekuluje się, że może to być nawet kwota 24 zł na akcję. Byłaby to jedna z większych wpłat w historii GPW. Zarząd KGHM będzie proponował wypłatę na poziomie 17 zł dywidendy na akcję. Jeśli zostanie zatwierdzona propozycja zarządu to stopa dywidendy będzie oscylować w graniach 14%. Jeśli miała to by być kwota 24 zł na jedna akcję to stopa dywidendy wzrosłaby do poziomu 19%. Tegoroczne dywidendy mają być rekordowe - to taka osłoda dla inwestorów na tegoroczne spadki. Spółki giełdowe wypłacą prawie 20 mld zł dywidendy. Zasługa tak wysokich kwot to przede wszystkim potrzeby Skarbu Państwa.

Szacuje się że przeciętna stopa dywidendy dla wszystkich spółek giełdowych wyniesie około 6%.
Kupując papiery spółek dzielących się zyskiem z akcjonariuszami, niejednokrotnie możemy całkiem sporo zarobić. Ale musimy pamiętać o jeszcze jednej regule tj. cena akcji spółki bardzo często rośnie od momentu podania komunikatu o wysokości dywidendy do dnia ustalania prawa do niej i spada kiedy akcje notowane są już bez prawa do dywidendy.

Czerwiec to tradycyjnie okres żniw jeśli chodzi o ustalenie prawa do dywidendy czy wypłatę dywidendy. 


 
Największą dywidendę w tym miesiącu maju wypłaci BUDIMEX. Termin wypłaty był 30 maja. Chcąc zagrać pod dywidendę należy pamiętać że ustalanie praw do akcji odbywa się według schematu T+3. Aby nabyć prawo do dywidendy, należy nabyć dane akcje najpóźniej trzeciego dnia sesyjnego przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.
 
Do spółek wypłacających wysokie dywidendy w czerwcu trzeba dodać: QUERCUS (8%) stopa dywidendy czy VOTUM ponad (7%). 
Dane odnośnie terminów nabycia prawa do dywidendy czy daty wypłaty zostały przedstawione w tabeli powyżej.

Z innych spółek godnych polecenia z uwagi na wysoki poziom dywidendy w czerwcu należą:

- PRAGMA FACTORING (10,7%) – 14.06

- QUERCUS (8,2%) – 15.06

- TP SA (9,3%) – 21.06

- ARMATURA (11,8%)- 29.06

- KRAKCHEMIA (8%) – 29.06

Warto wspomnieć że przy wyborze akcji nie należy się kierować wyłącznie stopą dywidendy. Podstawowym kryterium powinny być fundamenty i dobra kondycja spółki. Dobrze gdy spółka wypłaca na dobrym poziomie regularne dywidendy. Przy obecnych przecenach dużo spółek jest z dobrymi perspektywami. Wysokie stopy dywidendowe są atrakcyjne szczególnie dla inwestorów długoterminowych. Korzystnie jest, jeśli stopa dywidendy przekracza oprocentowanie lokaty bankowej, wynoszącej obecnie średnio ok. 5,25%. Takie warunki obecnie spełnia co najmniej połowa spółek, które zamierzają podzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Przypominam że dywidenda jest opodatkowana według 19% stawki. Podatek zostanie odprowadzony zanim na nasze konto wpłyną pieniądze. Szkoda że zysków z dywidend nie da się rozliczyć w zeznaniu rocz
nym.

4 komentarze:

 1. witam, skąd informacja, że dyfidenda Budimeksu będzie wypłacona w czerwcu. Szperając w Internecie znalazłem informacje, że dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 30 maja. Takie info można znaleźć choćby tutaj: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Akcjonariusze-Budimeksu-zdecydowali-o-wyplacie-10-97-zl-dywidendy-na-akcje-2530304.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Tabelka jest zaczerpnięta z Rzeczpospolitej. Faktycznie wypłata dywidendy z Budimexu nastąpiła 30 maja br.

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za info o emperii w Twoim pierwszym poście - dało nieźle mi zarobić :) http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2012/01/jakie-dywidendy-w-2012-r-i-cz.html

  OdpowiedzUsuń
 4. czy giełda i jej niezrozumiałe dla mnie zasady to jedyny sposób dojścia do miliona?

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty