niedziela, 13 maja 2012

Co zrobiłeś dla swojej emerytury?

W piątek Sejm zgodził się na podwyższenie naszego wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn  - przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Uchwalono też możliwość pobierania częściowej emerytury dla kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym i mężczyzn w wieku 65 lat z co najmniej 40-letnim stażem ubezpieczeniowym.

Podniesienie wieku emerytalnego dla mężczyzn o dwa lata - da wzrost emerytury  o ok. 15%. Korzystając z kalkulatora  obliczyliśmy  szacunkową emeryturę dla dzisiejszego 35-cio latka, który dziś  zarabia średnią krajową. W założeniach kalkulatora wysokość zarobków rośnie wraz z czasem w oparciu o dane Ministerstwa Finansów. Dla przykładu dzisiejsze średnie wynagrodzenie wynoszące ok. 2,6 tys. zł netto, w roku 2044 osiągnie poziom ok. 6,5 tys. zł netto (w cenach stałych z 2012 r.).


Nasz 35-cio latek nabędzie prawo do emerytury w wieku: 67 lat.

Szacunkowa emerytura netto:
·         Przed reformą (w wieku 65 lat): 2 841,14 zł
·         Po reformie (w wieku 67 lat): 3 290,36 zł


Relacja obliczonej emerytury netto do ostatniego Twojego wynagrodzenia netto wyniesie ok. 50% tzw. stopy zastąpienia. Jeśli za 32 lata będzie istniał ZUS i Państwo nie zbankrutuje to Twoja emerytura będzie wynosić ok. połowy ostatniej pensji. Niestety taka przyszłość Cię czeka.

Policz dla sobie emeryturę z nowym rządowym kalkulatorem.

Liczysz na Państwo i ZUS? Nie wiem czy warto? Dziś  w grupie  powyżej 55 latków - pracuje jedna trzecia Polaków, a dwie trzecie pracujących z tej grupy chce jak najprędzej przejść na emeryturę. W krajach zachodnich: dwie trzecie osób w wieku 55+ pracuje a tylko jedna trzecia z nich chce odejść na emeryturę.

Czy w tym przypadku podniesienie wieku coś zmieni w budżecie Państwa?
Niekorzystnie też wygląda pod względem demograficznym. Polska gwałtownie się starzeje. Dziś na jednego seniora pracują ok. 4 osoby. Za 20 lat będzie ich o połowę mniej czyli 2 osoby.  W 2050 r. przypadać  będzie tylko 1,3 osoby pracującej na seniora.

Abyś godnie żył na emeryturze - pomyśl o niej już dziś. Nie licz na Państwo. Sam musisz ją sobie zapewnić.
Wg szacunków, tylko 300 tys. Polaków oszczędza na przyszłą emeryturę. 
Co robią pozostali? Liczą na ZUS?

Najlepszym sposobem zapewnienia sobie w przyszłości niezależności finansowej jest:

Odpowiednio wczesne rozpoczęcie oszczędzania. Im wcześniej zaczniesz, tym większe masz szanse na godne życie na starość. W tym przypadku czas działa na Twoją korzyść!

Systematyczność w oszczędzaniu. Co miesiąc odkładaj określoną kwotę pieniędzy. Automatyzacja w tym może Ci pomóc.

Cierpliwość - zaoszczędzonych pieniędzy - nie ruszaj a cała magia procentu składowego zacznie w końcu sama działać.

Procent składany to sekret bogacenia się. Nawet skromne, ale systematyczne oszczędzanie może przynieść Ci duże pieniądze.


Wymowny przykład ważności procentu składanego został przedstawiony w tym wpisie

Jak widać, obydwoje uzyskali podobny wynik tj. ponad 1,3 miliona zł – tylko jakim kosztem?

Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym większą osiągniesz korzyść na emeryturze - przykład Pawła. Najlepszym czasem rozpoczęcia oszczędzania na ten cel jest wiek 20-25 lat - bez względu na to jakimi dysponujesz kwotami. W miarę upływu czasu, siła procentu składanego gwałtownie przyśpiesza.

Jak inwestować?
 
IKE oraz IKZE mogą nam pomóc w tym zamiarze. Inwestować można w różny sposób: akcje, fundusze inwestycyjne, obligacje korporacyjne, alkohol, złoto, srebro, nieruchomości, sztukę czy Forex.

Czy da się zarobić 12% rocznie? 

Oczywiście, że się da. Przykład z bezpiecznych strategii to fundusz obligacji Arka BZ WBK Obligacji Europejskich FIO . Za ostatni m-c zarobił 1,66%.

Choć dziś trudno mówić o zarobku na GPW, to długim okresie – kilkunastoletnim, giełdy powinny dać nam godziwy zysk. Tak pokazuje historia na dłuższych rynkach niż Polski. Najważniejsze - sam musisz zadbać o swoją i swoich najbliższych przyszłość.

3 komentarze:

 1. Dopiero zaczynam czytać ale na pewno będę odwiedzać.
  Zapraszam do Siebie

  jak-nie-teraz-to-kiedy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. W Anglii ludzie tez liczyli na taki scenariusz,a od kilku lat oprocentowanie oszczednosci w banku 0.00 %

  OdpowiedzUsuń
 3. @jak nie teraz to kiedy

  Dzięki za zaproszenie na pewno będę odwiedzał.
  Pozdrawiam

  @Anonimowy

  Oprocentowanie jest - niższe ale są i inne udogodnienia - poprzez zwolnienia z płacenia podatku.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty