piątek, 13 stycznia 2012

W poniedziałek czekają nas spadki.

Dziś agencja ratingowa  S&P obniżyła notowania kilku czołowym  krajom europejskich. Najwyższy rating  potrójne (AAA) - straciła Francja oraz Austria, które będą mieć teraz (AA+). Włochy, Portugalia, Hiszpania i Cypr stracili notowania aż o dwa punkty w dół. Aktualnie Włochy będą mieć (BBB+), Portugalia otrzyma (BBB-) a Hiszpania (A).

Ratingi krajów to ocena wiarygodności państw na danym rynku.


Najwyższe notowania zachowały: Niemcy, Holandia i Luksemburg.To cios krajów strefy euro i ich zdolności do walki z kryzysem - ocenia agencja AP.
Kończy się tandem Niemiec i Francji. Jest to przede wszystkim cios dla Sarkozy'ege, gdzie w tym roku mają się odbyć wybory prezydenckie.

Jak na te dane zareagował rynek?

Kurs EURUSD jest najniższy od 17 m-cy i wynosi 1,26795.

W poniedziałek na gieładach europejskich będzie nerwowo. Zapowiadają się spadki. Również na GPW w Warszawie będzie czerwono.

7 komentarzy:

 1. Witam,

  Nie mam pojęcia co będzie w poniedziałek na giełdach, ale zwróć uwagę, że info o planowanych obniżkach ratingów poszło w Reutersie zdecydowanie wcześniej, w trakcie naszej sesji giełdowej w piątek i spowodowało spadki. Na pewno nie jest to pozytywna informacja, ale agencje ratingowe działają z opóźnieniem, albo dają ratingi AAA śmieciowym obligacjom za odpowiednią opłatą.

  Z drugiej strony po obniżce ratingu USA w sierpniu był zjazd na giełdach, chociaż wszyscy niby tego się spodziewali.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jestem sceptyczny, przecieki pojawiły się już w ciągu dnia i ten spadek ratingu w dużej mierze jest już w cenach, poza tym przecież to była kwestia czasu, wystarczy spojrzeć na historyczne poziomy rentowności obligacji poszczególnych państw.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie największym zaskoczeniem jest obcięcie ratingu Austrii z AAA do AA+. Dotychczas nie było głośnych negatywnych sygnałów z tego kraju. Czyżby sąsiedztwo Węgier?

  OdpowiedzUsuń
 4. Sektor bankowy na Węgrzech to głównie austriackie banki więc to nic dziwnego, nie dość że udzielili tam mnóstwo kredytów hipotecznych, to jeszcze teraz nie są spłacane po kursie realnym, tylko ustalonym przez Orbana, więc na pewno ich banki trochę na tym dostają.
  Były już na ten temat artykuły w prasie, więc zaskoczenia nie powinno być ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Spójrzcie na s@p500 piekny młot na wykresie i kontynuacja trendu wzrostowego.proszę nie siac paniki - beda testowac poziom 1300

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś Ameryka świętuje a jutro zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,
  Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie "blog miesiąca". Termin zapisów mija niebawem.
  Wszelkie informacje dostępne na stronie http://generatorfinasowy.blogspot.com/p/konkurs.html
  Zdobądź nagrody i darmową reklamę.

  Krzysztof
  http://generatorfinasowy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty