wtorek, 27 grudnia 2016

Najlepsze i najgorsze moje inwestycje w 2016r.

Koniec roku - czas na małe podsumowanie. Radykalnych zmian na rynkach finansowych już raczej nie należy się spodziewać.  2016r. można powoli podsumowywać.

Jaki był 2016r?

Pomimo paru perturbacji - ostatecznie można ten rok uznać za dobry rok. Świadczą o tym indeksy giełdowe. WIG od początku roku co zyskał ponad 10%.Gorzej zachowywał się indeks WIG20, który zyskał jedynie 4,17%. Niewiele lepszy był sWIG80 z wynikiem +6,43%. Bardzo dobry wynik zanotował natomiast  mWIG40 na poziomie +17,06%.

Wynikiem nr 1 w moim portfelu w 2016 roku były akcje CDR (+134,76%).


Postanowiłem wyszczególnić z wynikiem nr 5 jeszcze jeden walor z mojego portfela tj. spółkę DECORĘ (+21,35%) producenta i dystrybutora artykułów wykończenia wnętrz. Na uwagę oprócz dobrej stopy wzrostu kursu, zasługuje wysokość wypłaconej dywidendy na poziomie (+21,93%).
 
Dobrym rokiem  z wynikiem nr 6 był rynek amerykański. ETFSP500 zyskał (+21,53%).
 
Oprócz plusów 2016r. były niestety też minusy:

Najbardziej zaskoczyła mnie w 2016r. spółka CIECH 1 minus (-30,71%). Pomimo że zysk netto grupy  w trzecim kwartale tego roku wzrósł do 155,5 mln zł ze 116,8 mln zł przed rokiem i był wyższy od konsensusu na poziomie 112,4 mln zł to i tak kurs nie może się odbić. Osłody nie zapewniła nawet wypłata dywidendy o stopie 5,18%.

Kolejny 2 minus przyznaje PKO - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski która jest największym  bankiem komercyjnym w Polsce. Pomimo że spółka uzyskała wynik za rok na poziomie (+2,41%) to jednak ten minus przede wszystkim za politykę dywidendową. 30 czerwca ZWZ PKO BP zdecydowało o warunkowym przeznaczeniu na dywidendę 1,25 mld zł, czyli 1 zł na akcję. W przypadku spełnienia warunków dywidendy dniem dywidendy miał być 30 września, a terminem jej wypłaty 20 grudnia 2016 r. Tak się jednak nie stało i dywidendy w bieżącym roku nie było. W jedenastoletniej historii, spółka dywidendowa pierwszy raz nie wypłaciła dywidendy. Jak dla mnie to jest duży minus.
 
3 minus w moim rankingu przyznaje spółce WAWEL (-7,70) -  producentowi czekolady i wyrobów cukierniczych. Gdyby nie ostatnie wzrosty to zjazd byłby jeszcze większy.
 
Składnikiem czekolady jest kakao, które zanotowało również znaczący spadek.
Przykładem jest RCKAOAOPEN ze spadkiem ponad 15% - kolejny 4 minus.
Patrząc na powyższe inwestycje trzeba przyznać że rok zaliczamy na plus. Nie było może oszałamiający wzrostów ale najważniejsze że wynik były na plus.

8 komentarzy:

 1. Ważne, żeby wyjść na jakiś + :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziwny wydzwięk myśli końcowej. Jaki był wynik na całym portfelu, jeśli tak chłodno do tego podchodzisz?

  Przy tej skali wzrostów, chociażby na pierwszych trzech spółkach, rok powinieneś oceniać na genialny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wynik całego portfela w granicach 10%. Ale zawsze chciałby się więcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. CD projekt nadal chyba bez zmian prze w górę. Na nich chyba nie można stracić, no chyba że zakupi się akcje w nie odpowiednim momencie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zyska bardzo porządny, wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia jednak nie ma co przesadzać. Jest dobrze a nawet bardzo dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie ważne jest aby wyjść na plus, jak i też to, aby nie poddawać się przy pierwszym potknięciu. W końcu nie bez kozery mówi się, że człowiek uczy się na błędach. Często też tych swoich. A jak potrzeba dodatkowych środków na inwestycję to warto jest się skontaktować z blueoak, gdyż oni wiedzą jak pozyskiwać pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie na każdej inwestycji da się zarobić porządne pieniądze, często odnotowujemy także stratę i to raczej normalne. Ważne aby jednak co miesiąc iść do przodu i odnotowywać choćby minimalny zysk.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałbym zacząć w jakiś sposób bezpiecznie inwestować swój kapitał, ale nie bardzo wiem jak. Z tego co sie dowiadywałem istnieje coś takiego jak ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe https://viennalife.pl/strefa-klienta/baza-wiedzy/ubezpieczeniowe-fundusze-kapitalowe. Podobno mozna tutaj ubezpieczenie na życie połączyć właśnie z inwestycja. Czy waszym zdaniem to dobre rozwiązanie?

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty