czwartek, 2 czerwca 2011

Kolejną okazją do zarobku będzie debiut JSW.W mediach rozpoczął się szum związany z IPO - Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nie ma się co dziwić – gdyż debiut na GPW planowany jest na 6 lipca br. Przewiduje się, że Skarb Państwa sprzeda w ofercie publicznej 33,1% akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 16,8% akcji ma trafić do pracowników spółki. Pozostałe 50,1% zachować ma Skarb Państwa.


Będzie to największy debiut na GPW w tym roku. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. jest największym producentem węgla koksowego w Polsce.
Zatrudnia ponad 22,5 tys. osób. Kapitał spółki szacuje się w granicach 13-21 mld zł.


Analitycy już spróbowali wycenić Jastrzębską Spółkę Węglową tu czy tu.


Po ile mogą być akcje JSW?

Przyjmując wycenę na minimalnych poziomach 12,5 mld zł - to cena akcji wyniosłaby ok. 1.149 zł. Z kolei biorąc wycenę na średnim poziomie ok. 15 mld zł to wartość akcji rośnie do ok. 1.379 zł. Ministerstwo Skarbu ma rozpocząć sprzedaż akcji już w połowie czerwca br., a wyznaczenie ceny akcji ma nastąpić 28 czerwca br. Jednak uwzględniając średnie sektora wydobywczego - cena jednej akcji nie powinna wynieść więcej niż 1.100 zł. Miejmy nadzieję że tym razem wycena będzie bardziej optymalna a nie jak w przypadku BGŻ z sufitu.

Przewiduje się że tak wysoka cena akcji, pewnie spowoduje split np. w stosunku 10:1.

Dla przypomnienia obecnie najdroższe na GPW są akcje spółki LPP, które dziś kosztują 2.320 zł czy akcje INGBSK (860 zł) oraz Żywca (619 zł). Wysoki kurs akcji zmniejsza ich płynność.

Aktualnie sytuacja sektora wydobywczego na giełdzie jest dobra - co powinno sprzyjać debiutowi JSW.
Pewne niepokoje płyną od związkowców JSW, które kładą cień na debiucie spółki. Miejmy nadzieję że po spełnieniu większości postulatów sytuacja do debiutu uspokoi się.
Zainteresowanie akcjami wśród górników jest już duże. Jastrzębska Spółka Węglowa SA wydała oświadczenie, że nie ma nic wspólnego z firmami, które oferują pracownikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej skup akcji.
Apelują do pracowników, aby byli rozważni i zastanowili się przed podjęciem decyzji o ewentualnym podpisywaniu umowy z firmami skupującymi akcje.
Podobnie jak przy poprzednich ofertach Skarbu Państwa przygotujmy trzeba na maksymalny zapis ok. 10 tys.
Jaki będzie to debiut? - zapraszam czytelników do oddania głosu w ankiecie obok.

2 komentarze:

  1. Pisałeś też do Interii?
    http://biznes.interia.pl/biznes.interia.pl/news/ile-warta-jest-jsw-w-miliardach-zlotych,1648909

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie - ja napisałem wczoraj a w Interii jest dziś :)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty