niedziela, 19 czerwca 2011

Nowa emisja Boryszewa tym razem nie daje zarobić.


Kolejna emisja Boryszewa z prawem poboru jest dość rozłożona w czasie i bezpośrednio wpływa na kurs akcji. Pamiętamy że dniem ustalenia PP – był 15 kwietnia br. Więc już sporo czasu minęło. W całym procesie pozostaje nam pilnować terminów, żeby nie stracić pieniędzy przez przeoczenie tego, co się dzieje na naszym rachunkach maklerskim. Zgodnie z zatwierdzonym prospektem emisyjnym przygotowany przez Boryszew S.A., w związku z ofertą publiczną akcji serii G od czwartku czyli 16.06 można dokonywać zapisów. Aby objąć jeden walor, należy być posiadaczem jednego prawa poboru. Jeśli nie posiadamy waloru możemy je kupić na giełdzie – znajdą się w obrocie do 28 czerwca. Przydział akcji nastąpi 12 lipca (w ramach zapisów podstawowych) i 13 lipca (w ramach zapisów dodatkowych). 

Szczegółowy harmonogram oferty jest następujący: 
Cena emisyjna akcji jest równa wartości nominalnej i wynosi 10 gr. Wczoraj kurs akcji Boryszewa wzrósł 0 1,15% do ceny 0,88 zł. Z kolei kurs PP wzrósł 0 4,05% do ceny 0,77 zł.

Ważne jeśli na rachunku posiadasz PP – musisz z nimi coś zrobić aby nie stracić.

Co z prawami poboru możemy zrobić?

  • złożyć zapisy na akcje nowej emisji. Ważne aby nie przegapić dat z harmonogramu,
  • sprzedać prawa poboru. Pozwoli to wycofać gotówkę, którą wcześniej odcięto.
Musimy zdecydować się na jedną z dwóch możliwości. Jeśli nie zrobisz nic ze swoimi prawami poboru (nie zapiszesz się na akcje lub nie sprzedaż praw poboru) stracisz pieniądze. Ja posiadam na swoim rachunku 1000 BORYSZEW-PP.


Co zrobiłem?

Już zapisałem się na 1000 akcji nowej emisji po 0,1 zł za akcję.

Zastanawiam się nad dokupieniem kolejnych PP – aby posiadać jeszcze więcej akcji Boryszewa. Wszystko zależy od notowań.

Zachęcają mnie do tego optymistyczne dane:

  •  dobre fundamenty spółki: Cena/Zysku wynosi 10,07 a Cena/Wartości księgowej 0,9,
  • Boryszew miał 18,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2011 roku wobec 8,41 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 1023,42 mln zł wobec 676,96 mln zł rok wcześniej,
  • zapowiedzi kolejnych zagranicznych przejęć. Teraz Boryszew stara się m.in. o zakup niemieckiej grupy AKT o szacowanych na 140 mln euro (550 mln zł) przychodach. Spółka złożyła wiążącą ofertę 20 kwietnia, jednak procedury przy tego typu transakcjach są długotrwałe. Powyższa emisja miałaby być przeznaczona na ten cel ewentualnie spłatę kredytu.
Tym razem inwestorzy nie mogą się cieszyć z przyznanych praw poboru. Na październikowej emisji można było ładnie zarobić gdyż kurs akcji po odcięciu spadł mniej niż teoretycznie powinien. Można wtedy było cieszyć się zarobkiem w granicach 19%.

A jak jest obecnie?
Od przyznanych praw poboru kurs spadł o ponad 30%. RSI jak również %R wskazują że akcje są wykupione. Może jest to odpowiedni moment na zakup tego waloru. Jednak sytuacja na giełdach nie zachęca teraz do zakupów. 
Co sądzicie o aktualnym dokupieniu PP akcji Boryszewa? 
Czy ich cena po zakończeniu całego procesu wróci do poprzednich granic w okolicy 1,15 zł?
-            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty