czwartek, 26 lutego 2015

10 najlepszych spółek dywidendowych na 2015 r.

Wypłata dywidendy to jedno z pewniejszych źródeł zarobku dla inwestorów lokujących środki w akcje. Część inwestorów buduje swoje strategie inwestycyjne właśnie w oparciu o te walory. Do tych inwestorów należę również ja.
Czy zakup spółek dywidendowych będzie najlepszym rozwiązaniem dla lokujących pieniądze na rynku akcji?Wszystko zależy od naszego podejścia do inwestowania – względem czasu.Dywidenda dla wielu inwestorów jest jednym z ważniejszych wyznaczników inwestowania w akcje, szczególnie, kiedy kursy akcji nie dają nadziei na dalsze wzrosty. W takich czasach - polityka dywidenda nabiera większego znaczenia. Preferowane są spółki „dywidendowe” a nie „wzrostowe” – wyróżniające się bardziej stopą dywidendy niż tempem wzrostu spółki. 
Stopa dywidendy to stosunek dywidendy przypadającej na jedną akcję do jej kursu giełdowego. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Atrakcyjne stopy dywidendowe są już powyżej 5%.


Obecnie na rynku GPW jest kilkadziesiąt spółek, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami. Poniżej stopy zwrotu indeksu WIG div, które rokrocznie dzielą się z akcjonariuszami zyskami:

Kupno akcji dywidendowych może być dobrym sposobem na budowanie portfela emerytalnego.

Jak wybierać spółki?

W wyborze spółek do portfela pomocnym może być indeks spółek WIG div. W skład WIG div wchodzi trzydzieści spółek, które regularnie dzielą się dywidendami z akcjonariuszami. W dłuższym okresie - metoda inwestowania w akcje dywidendowe da nam zadowalające rezultaty. 

Które akcje w tym roku powinny będą najhojniejsze? 

Na razie jeszcze trudno na 100% wskazywać te najlepsze, gdyż jeszcze jesteśmy przed oficjalnymi rocznymi wynikami. Jednak już pojawiło się kilka wstępnych deklaracji ze strony emitentów. Najlepsi zaoferują stopę zwrotu na poziomie bliskim 10%.

ABC

Spółki grupy są dystrybutorem sprzętu IT w Polsce i w siedmiu państwach Europy Środkowej i Wschodniej.W czerwcu ub.r. ABC postanowili przeznaczyć nie więcej niż 45,71 mln zł na dywidendę, co dało wypłatę w wysokości 0,36 zł na akcję.Liczymy na podobny poziom dywidendy w tym roku - co da nam poziom dywidendy 10%.

ACG

AC S.A. to wiodący w Polsce i na świecie producentem samochodowych systemów LPG/CNG. Zarząd AC Autogaz postanowił zarekomendować walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, przeznaczenie części zysku netto za 2014 rok na wypłatę dywidendy w wysokości 2,30 zł na jedną akcję, co daje obecnie stopę dywidendowa blisko 8%.

PZU

Największy polski ubezpieczyciel wypłaca wysokie dywidendy. Z zysku za 2014 r. rynek przewiduje wypłatę w granicach 35 do 40 zł na 1 akcję, co pozwala oczekiwać stopę dywidendy od 7- 8%.

CEZ

Firma energetyczna z Czech,  tradycyjnie dzieli się dywidendą na poziomie 7% stopy dywidendowej.

KOM

Komputronik, dystrybutor sprzętu IT, przewiduje wypłatę dywidendy w wysokości 50 gr na akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie 6%.

FRO

Producent armatury sanitarnej, instalacyjnej i grzewczej oraz wyposażenia sanitarnego FERRO przy wzroście zysków o 20% należy się spodziewać również wyższej stopy dywidendy w wysokości co najmniej 6%, przy  zachowaniu wypłaty 50% zysków. 

QRS

Quercus TFI SA,  towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zaproponowało że, przedłoży walnemu zgromadzeniu propozycję uchwały o podziale zysku za 2014 rok na wypłatę dywidendy w wysokości 0,46 zł na akcję lub nabycie akcji własnych. W przypadku uchwalenia dywidendy dałoby to stopę na poziomie 6,3%.

LEN 

Spółka należąca do czołowych polskich producentów przemysłowych opraw oświetleniowych służących oświetlaniu ulic corocznie dzieli się dużą dywidendą. W ostatnim roku było to 6,25% stopy dywidendy a już dwa lata temu była to wielkość 9,15%. W przypadku tego roku powinien to być poziom stopy dywidendowej Leny Lightingnie niższy niż 6%.

OPL

Czołowy dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce - Orange Polska należy do firm, które regularnie wypłacają dywidendy na stałym poziomie 5-6%. Takiego poziomu również należy oczekiwać w br. 

ROB

Zarząd dewelopera zapowiada, że uwagi na wzrost zysków spółka oczekuje wypłaty dywidendy w wysokości 0.11 zł na akcję, co da nam stopę dywidendy na poziomie 5%.

Aby można zarabiać na spółkach, które wypłacają dywidendę należy przestrzegać następujących zasad: 

1. Inwestować w spółki o dobrej kondycji finansowej. 


2. Inwestować w branżę rozwojową.


3. Stosować do zakupu akcji - analizę techniczną.


4. Wybierać spółki, których stopa dywidenda wynosi co najmniej 5 %.


5. Dywersyfikować portfel. 


Okres dywidendy właśnie się zaczyna. Najbliższe miesiące to wysyp dywidendy. Inwestując w ten sposób warto pamiętać o datach ustalenia prawa do dywidendy oraz sposobie dwudniowego rozliczania akcji z KDPW.

2 komentarze:

  1. Ja byłem kiedyś na szkoleniu i tam polecali mi raczej spółki z amerykańskich challengerów. które przynoszą większe zyski z dywidendy niż polskie spółki, ponad to operacje na giełdzie w USA są znacznie tańsze niż na polskiej giełdzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aktualnie posiadam w swoim portfelu ACG i KOM. :) Posiadałem również PZU i ABC. Ciekawą dywidendę obecnie wypłaci również ELB, około 5% od ceny obecnej.

    Warto też spojrzeć na NC na spółki, które regularnie taką dywidendę wypłacają lub wypłacają duże. W portfelu posiadam z takowych Danks. Typowo dywidendową będzie też Gwarant.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty