sobota, 12 lutego 2011

Czas na CIECH.W piątek zostały zakończone notowania jednostkowych praw poboru – uprawniające do nabycia akcji serii D Ciechu. Na zakończenie notowań prawa poboru Ciechu kosztowały 3,55 zł, czyli o ponad 16% więcej, niż na zamknięciu w czwartek. Kurs wrócił do poziomu z pierwszego dnia ich notowań na GPW.


Co akcjonariusz powinien wiedzieć?

Do 16 lutego (środy), akcjonariusze mają czas na dokonanie zapisu podstawowego i dodatkowego w ramach tej emisji, zgodnie z harmonogramem oferty publicznej zamieszczonej tu.
Wobec czego:
1.       Jeśli inwestorze posiadałeś akcje Ciechu w dniu 28 stycznia to na rachunku masz przydzielone prawa poboru (Ciech-PP) w takiej samej ilości jak akcji. Jeśli posiadałeś 100 szt. akcji to masz również 100 szt. PP.
2.      Jeśli czasie notowań jednostkowych praw poboru na GPW czyli od 3-11 lutego dokonałeś zakupu 100 PP, to również na Twoim rachunku brokerskim masz dopisane dokupione 100 PP. W sumie masz 200 PP.  Prawa poboru były notowane w tym okresie w przedziale od 3,8 – 1,89 zł . Może Ci się udało dokupić PP po 1,9 zł (ja wstrzeliłem się w cenę 2,02 zł).
Jeśli inwestorze zaliczasz się do pierwszej bądź do drugiej grupy nie przegap terminu 16 lutego.  Musisz w tym czasie mieć na rachunku brokerskim kwotę pozwalającą na zakup posiadanych PP.
W naszym przypadku mamy 200 PP x 0,8214 = 164,28 nowe akcji.
Oczywiści że nie kupisz 0,28 akcji. Zapiszesz się więc na 164 akcje.
Przygotuj zatem 3.148,80 zł (164 x 19,20zł) plus na prowizję. Dla bezpieczeństwa najlepiej dokonać zapisu na akcje na podstawie posiadanych praw poboru dzień wcześniej, czyli 15 lutego (wtorek).
Jeśli inwestorze nie skorzystasz ze swojego prawa poboru i go nie odsprzedałeś do piątku innym inwestorom to będzie dla Ciebie strata.
Pula nie objętych akcji, będzie tworzyć pulę akcji w tzw. zapisie dodatkowym. Aby skorzystać z zapisu dodatkowego musimy posiadać choć jedno PP. Tu nie ma co liczyć na duże zakupy, gdyż działa  w tym przypadku mechanizm redukcji taki jak przy zapisach na akcje spółek debiutujących. Jest to o tyle niekorzystne że trzeba zabezpieczyć środki na cała pulę składanych zleceń. W przypadku redukcji środki pieniężne później wrócą na nasz rachunek.

Po kilku dniach spadku, kurs akcji Ciechu zaczął rosnąć. W piątek na zakończenie notowań  wzrósł 0 2,53%  do kwoty 23,90 zł.


Większość pozyskanych pieniędzy w ofercie publicznej grupa chce przeznaczyć na realizację najważniejszych inwestycji w Dywizjach Sodowej i Organika. Program inwestycyjny jest dopełnieniem planu restrukturyzacji, którą grupa przeprowadza w latach 2010-2015 w celu wzrostu rentowności spółki.
WIG-Chemia pnie się cały czas do góry – więc czas teraz na Ciech, który od dłuższego czasu odstaje od czołówki peletonu.  Miejmy nadzieję że dodatkowa kasa wpłynie na polepszenie wyników spółki a tym samym na nasze zyski.

Reasumując – chcąc wykorzystać otrzymane prawa poboru – zapisz się inwestorze na nowe akcje do 16 lutego br. w swoim biurze maklerskim. Pamiętaj że nieskorzystanie z przysługujących Ci praw poboru i nie zapisanie się na nowe akcje równa się z Twoją stratą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty