sobota, 5 lutego 2011

Jeśli boisz się zainwestować w KOV czy OIL, zainwestuj w PGNiG.


Jedną ze spółek wzrostowych w ostatnim czasie z sektora paliwowego poza oczywiście KOV i OIL jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Spółka zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Wynik jest zadowalający, gdyż od połowy stycznia zyskała blisko 10%.  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje  pod koniec tego roku rozpocząć produkcję i sprzedaż ropy oraz gazu ze złoża w Norwegii. Spółka rozpocznie też najprawdopodobniej próbne wydobycie gazu w Pakistanie.


Ważnym oporem  będą szyty na poziomie 3,94 zł z m-ca listopada ub. roku. Od kilku dni na wykresie widać rząd białych świec. Nie są to inponujące wzrosty jak w przypadku OIL czy KOV ale  znaczące i powtarzają się. Tamte spółki należy traktować spekulacyjnie. Jeśli nie chcesz grać spekulacyjnie, może warto rozważyć inwestycję w PGNiG, tym bardziej że jest to spółka z WIG20. Wczoraj wzrosty na walorze sięgnęły 1,61 % a w ciągu ostatniego miesiąca wyniosły blisko 6%.
Wskaźniki na spółce są obiecujące:
-  C/Z  wynosi 8,25 i jest niższy od wskaźnika dla całej branży paliwowej wynoszącego 8,52 co oznacza że akcje spółki nie są przewartościowane w stosunku do całej branży.
- C/WK jest poniżej 1 i wynosi 0,97, co również potwierdza że akcje są nieprzewartościowane.
Na wykresie widzimy że lada moment nastąpi przecięcie SMA 45 dniowej od dołu SMA 15 dniowej, co dodatkowo wygeneruje sygnał kupna.
Za inwestycją w PGNiG przekonują:
- spółka z WIG20 duża płynność akcji,
- spółka z udziałem Skarbu Państwa ponad 72%,
- spółka inwestuje w nowe złoża (złożę Skarv na szelfie norweskim  planowana wydajność ok. 0,5 mln ton ropy oraz ok. 400 mln m3 gazu.) PGNiG szuka też ropy w Danii, jest również zaangażowana w poszukiwania gazu w Afryce Północnej i Pakistanie.
- szacują uzyskać dobre wyniki za 2010 rok oraz są obiecujące prognozy wyników na  2011  rok. Spółka zapowiada zwiększenie wydobycia surowców.
- analitycy z Societe Generale potrzymali rekomendację „trzymaj” dla akcji PGNiG.

2 komentarze:

  1. Czy to, że jest udział Skarbu Państwa to plus czy raczej minus?
    Chyba, że chodzi o dywidendę, to wtedy oczywiście, że jest plus, bo państwo jej nie odpuści :)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty