poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Jak dodatkowo oszczędzasz na emeryturę

Czy oszczędzasz z myślą o emeryturze? Większość z nas deklaruje, że płaci jedynie obowiązkowe składki emerytalne. Jednak płacąc obowiązkowy ZUS trudno zagwarantować sobie godziwe środki na emeryturę. Przyjmując że będziemy się starzeć w takim tempie jak obecnie i przy niewydolności naszego systemu emerytalnego za 20-30 lat trudno będzie liczyć na godne środki na emeryturę. 

Dla przypomnienia od maja br. do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafia nie 7,3%, a jedynie 2,3% składek emerytalnych. Pozostałe 5% zasila konto w ZUS. 

Kiedy jesteśmy młodzi - zazwyczaj nie myślimy jeszcze o tym okresie życia. Jednak o swoją starość trzeba zadbać za młodu, żeby mieć środki na życie, opłaty czy leki. 

Polacy nie są skłonni do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Według różnych statystyk jedynie niewiele ponad 10% osób w wieku produkcyjnym deklaruje, że oszczędza z myślą o dodatkowej emeryturze. 

W co inwestować? 

Wg ankiety przeprowadzonej na blogu – czytelnicy wskazali że najlepiej jest inwestować w fundusze inwestycyjne (22%). Wysoko oceniono inwestowanie na dodatkową emeryturę w lokaty bankowe i Giełdę/Forex po (16%). Wg tej ankiety nie oszczędza nic (6%) a do skarpety odkłada (8%). 
Dziękuję wszystkim za oddanie głosu  i zapraszam do nowej ankiety na temat w jakie aktywa inwestujesz.(po prawej stronie bloga).Przy wyborze instrumentów finansowych na emeryturę warto zwrócić uwagę jeszcze na: 

· Indywidualne Konto Emerytalne 

· Pracowniczy Program Emerytalny 

· Polisa z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym 

· Obligacje 

Na naszym rynku wzrasta liczba ofert związanych z oszczędzaniem środków na emeryturę, a dostęp do nich jest coraz łatwiejszy.
Tak naprawdę forma oszczędzania przy inwestowaniu długoterminowemu jest mniej istotna niż czas (decyzja), systematyczność czy konsekwencja. Jeśli nie zaczniesz oszczędzać już dziś, to za 20-30 lat będziesz musiał zrezygnować z wielu rzeczy, na które nie będzie Cię po prostu stać. 

Tu działa - Magia procentu składanego.
Chcąc przybliżyć procent składany posłużę się przykładem dwóch osób - Pawła i Anny. Obydwoje są w wieku 22 lat i mają 2.000 zł rocznie wolnych środków, które mogą przeznaczyć na dowolny cel. Paweł otwiera konto z możliwością zakupu funduszy inwestycyjnych, aby rozpocząć oszczędzanie i zarabiać corocznie 12% np. inwestując w wybrany fundusz. Przez sześć lat Paweł odkłada 2.000 zł a Anna przez sześć lat wydaje powyższe kwoty. Dopiero w siódmym roku Anna zaczyna inwestować 2.000 zł rocznie, aż do osiągnięcia 65 roku życia. Inwestując uzyskuje 12% odsetek rocznie. Natomiast Paweł od 28 roku życia przestaje odkładać ale nie narusza zgromadzonego kapitału. Jego kapitał przynosi mu cały czas 12% odsetek rocznie. 
Należy zauważyć, że łączne uzyskają w wieku 65 lat podobny wynik w granicach 1,35 mln zł. Jednak Paweł zainwestował tylko 12.000 zł (2.000 zł rocznie przez pierwsze sześć lat), podczas gdy Anna wpłaciła aż 74.000 zł (2.000 zł rocznie w ciągu ostatnich 37 lat). 

Najważniejsza rada - nie odkładaj decyzji o oszczędzaniu na emeryturę "na jutro".

11 komentarzy:

 1. Nie wiedziałem, że fundusze inwestycyjne mogą na nas aż tyle zarobić. Będę musiał przyjrzeć się temu bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiednia strategia inwestowania w fundusze pozwoli na osiągnięcie dobrych wyników ale i też kosztują (min. opłata dystrybucyjna).
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. @sas

  Korzystając z mBanku i usługi Supermarket Funduszy Inwestycyjnych nie ponosimy opłaty dystrybucyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z racji tego, że jestem jeszcze dosyć młodą osobą, zainteresuję się funduszem długoterminowym. Takie teksty jak ten i inne z tego bloga, dają wiele do myślenia a jednocześnie zachęcają, by zadbać o przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, nie chcę tu psuć entuzjazmu dla funduszy inwestycyjnych, ale w tej tabeli ich wyniki są niemal wyłącznie czerwone, nawet w perspektywie kilku lat. i gdzie tutaj jest +12% rocznie?

  fundusze.gazeta.pl/notowania-funduszy.dhtml?v=1&dB1[sort]=-9&dB1[page]=1&dB1[search]=&dB1[show]=1&dB1[range]=0&dB1[id]=&dB1[action]=&dB1[pagin]=0&dB1[sel1]=1&dB1[sel2]=0&dB1[sel3]=1

  OdpowiedzUsuń
 6. @E.W.
  mBank nie pobiera opłaty dystrybucyjnej ale jak większość pobiera opłatę za zarządzanie.
  @ Przemysław
  Dzięki
  @ Wojtek
  Rozwiązaniem w przypadku spadków jest konwersja funduszy dokonywanych w ramach jednego z kilkunastu “parasoli”. Polecam wpis na blogu http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2010/02/marzysz-aby-twoje-pieniadze-nie-traciy.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj.

  Dobry artykuł,otwierający nieco oczy na te sprawy.
  Rzeczywiście, bardzo mało osób w młodym wieku interesuje się tymi rzeczami. I to spory błąd ponieważ jak pokazuje Twoje porównanie w tabelce, czas i procent składany ma tutaj kolosalne znaczenie.

  Sam mimo młodego wieku odkładam co miesiąc już trzeci rok, i uważam to za jedną z lepszych decyzji.Śmiało polecam to każdemu komu sytuacja pozwala na odłożenie trochę grosza.

  Pozdrawiam,Makler.

  OdpowiedzUsuń
 8. ta tabelka nie uwzglednia pewnych istotnych rzeczy - inflacji, ktora w takim okresie optymistycznie zakladajac wyniesie ponad 100% (nie mowiac nawet o potencjalnym efekcie hiperinflacji) ale to jeszcze byloby do przelkniecia bo te 1,4 mln bedzie warte na dzis 0,7 powiedzmy ale wazniejsze jest dosc mocno postawione zalozenie 12% przez caly czas co jest dosc trudne do uzyskania niestety (wyniki dla 20% wygladalyby znacznie lepiej ;) ) i jeszcze wazniejsze jest to, ze jak sie wtopi na poczatku(co gorsze) albo gdzies po drodze to caly misterny plan szlag trafil i te % tak szybko juz nie rosna...inna sprawa sa instrumenty, z ktorch mozna by uzyskac te 12% bo spekulacje na akcjach i pochodnych tutaj nie sa dobrym pomyslem i predzej bedzie chyba -12% (nawet dlugoterminowo) a jak mnie doswiadczenie ostatnio nauczylo nawet obligacje nie gwarantuja zysku (nie mowiac juz o takich perelkach z 12% odsetek rocznie netto bo chyba ich nie ma)...jedyny sensowny instrument to lokaty ale wtedy musimy skorygowac 12% na 4%-5% i wtedy juz nie bedzie 1,3 mln...nie to zebym byl przeciwny ale chce pokazac, ze nie nalezy takich tabelek brac na wiare bo takie rzeczy to pokazuja panowie naganiajacy na plany inwestcyjne czy fundusze a rzeczywistosc potem jest troche inna :)
  reasumujac - odkadac mozna ale nie oczekujmy fajerwerkow (zakladajac, ze dozyjemy i rzad nie zafunduje nam po drodze naszego bankructwa)

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Anonimowy
  Inflacja nie liczyłem do ostatecznego wyniku ale też oszczędności nie podnosiłem o wskaźnik inflacji. Odkładając dziś 200 zł przez 37 lat warto też coś podwyższyć. Nie naganiam nikogo na żadne fundusze - nie mój biznes. Jeśli nawet po uwzględnieniu inflacji realna wartość wyniesie jak policzyłeś 0,7 mln to i tak jest to więcej niż z lokaty. Te 12% przy odpowiedniej strategi wg mnie jest do uzyskania w oszczędzaniu długoterminowym. Zapraszam do wcześniejszych wpisów na blogu.
  @ Zapiski Maklera Giełdowego.
  I tak trzymać.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobry wpis. Rzeczywiście, niezbędne jest obecnie indywidualne oszczędzania na swoja przyszłą emeryturę. Niestety, pieniądze z ZUS'u ani OFE nie są w stanie zaoferować godnej emerytury. Dlatego warto zadbać o nią indywidualnie poprzez odkładanie swoich pieniędzy na IKE, które oferuje bardzo dobre warunki. Dzięki takiemu oszczędzaniu, przez wiele lat pracy, możemy zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki Aleksandra za komentarz.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty