niedziela, 28 marca 2010

Wiosenne porządki w portfelu.

Na dworze coraz cieplej, słonce coraz wyżej, mamy od kilku dni wiosnę. Wiosna to czas porządków w domu, ogrodzie, garażu. Co niektórzy porządkują swoją garderobę. W związku z tym nie zapomnijmy o uporządkowaniu naszego portfela. Porządki zacznijmy najlepiej od:


1. Spłaty zadłużenia na karcie. Może lepiej wziąć kredyt na spłatę i zyskać na oprocentowaniu nawet o jedną czwartą.

2. Przyjrzyjmy się wszystkim naszym wydatkom. Może warto z poniektórych zrezygnować lub ograniczyć na rzecz oszczędzania – chociaż 10% naszych wpływów.

3. Jeśli mamy oszczędności warto je uporządkować. Przyjrzyjmy się naszym pieniądzom które leżą na zwykłych kontach osobistych oprocentowanych zazwyczaj na 0%. Przenieś je konto oszczędnościowe lub lokatę dzięki czemu będziemy mogli zarobisz 5- 6%.
Obecne najatrakcyjniejsze oprocentowanie mamy w Open Finance w wysokości 5% dla lokaty 3 miesięcznej, a dla lokat 6 i 12 miesięcznych pozostaje na poziomie 5,65% w skali roku (tj.7,07% bez podatku belki).

4. Jeśli posiadasz gotówkę wpłać ją na oprocentowaną lokatę lub konto gdyż nasze oszczędności zżera inflacja „cichy zabójca naszych oszczędności” . Szacunki pokazują że Polacy w przysłowiowej skarpecie dalej trzymają od 70-80 mld zł.

5. Zbuduj Fundusz bezpieczeństwa, który zabezpieczy Cię przed nieprzewiedzianymi wydatkami. Najlepiej go zbudować oszczędzając co miesiąc małą kwotę aż do uzbierania na początek 1 miesięcznych wydatków. Systematyczne go buduj do uzyskania 6 miesięcznych wydatków. Ważne jest aby te pieniądze gromadzić na oddzielnym koncie.

6. Jeśli posiadasz jednostki uczestnictwa w funduszach i akcje – monitoruj je również. Jeśli twój fundusz czy akcje uzyskują marne wyniki na tle pozostałych walorów zmień je. Np. jeśli posiadasz fundusz gotówkowy i średni zysk dla wszystkich funduszy gotówkowych w SFI wyniósł 5,5% w skali roku a twój fundusz uzyskał poniżej tej wartości to go zmień. Najlepsze uzyskują wyniki w granicach 10%.

7. Wybieraj fundusze czy akcje z różnych segmentów i różnych towarzystw, aby zachować zasadę dywersyfikacji.

8. Cześć portfela zdywersyfikuj o waluty i złoto.

9. Doglądaj swój portfel i zarządzaj jego instrumentami bądź papierami wartościowymi, które tam się znajdują.

Porządki jak to porządki wymagają sporo wysiłku. Dzięki temu wiosnę będziemy mieć nawet na jesień życia.

1 komentarz:

  1. Cześć wysłałem Ci maila na adres podany na blogu, jakbyś mógł zerknąć ;-)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty