poniedziałek, 22 marca 2010

Jesteśmy w WIG20.

Po zakończeniu piątkowej sesji (19 marca), w skład indeksu największych spółek WIG20, weszła Polska Grupa Energetyczna Zastąpiła w nim medialną spółkę Agorę. PGE jest szóstą pod względem udziału firmą w indeksie.
W związku z tym wielu z nas liczyło i liczy na odbicie kursu. Notowania PGE poszło w dół razem z rynkiem. Wartość indeksu WIG20 w tym samym czasie zmalała o 0,16 %. Od samego rana, kurs akcji największej polskiej spółki energetycznej zaczął słabnąć. W godzinach południowych jego cena wynosiła 22,99 zł, czyli o 2,58% poniżej zamknięcia z poprzedniej sesji. Później kurs powoli zaczął rosnąć, kończąc sesję na cenie 23,10 zł (-2,12%). Obroty pod koniec sesji zaczęły wzrastać i wyniosły ostatecznie ponad 75 mln złotych.

Jednak historia zmian składu indeksu WIG20 z ostatnich lat nie potwierdziła tezy, iż kursy wchodzących do indeksu zachowują się inaczej niż cały rynek. Parkiet przeanalizował korekty WIG20 z ostatnich pięciu lat. Okazało się, że od ogłoszenia przez giełdę planowanych zmian do wejścia danej spółki do indeksu tylko w 56% przypadków kursy spółek zachowywały się lepiej niż rynek (w tym wypadku WIG20).Natomiast gdy spółka weszła do indeksu również nie powodowało, to zwiększonego zainteresowania jej akcjami. Tylko 37% spółek po wejściu do indeksu osiągnęło lepszy wynik niż WIG20.


Co nas dalej czeka z kursem PGE?

Przynależność do WIG20 to dość prestiżowe wydarzenie co zapewne spowoduje wzrost popytu na akcje, a tym samym i wzrost ceny. Gdy rozwinie się rynek funduszy typu ETF, to pojawi się kolejna szansa na wzrost kursu. W najbliższych dniach Lyxor Asset Management ma złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o notyfikację funduszu ETF na WIG20. Może on zacząć działać od kwietnia. Wtedy fundusz będzie mógł kupować na rynku akcje w zależności od ich wagi w indeksie. Argumentem za trzymaniem akcji jest zarekomendowanie walnemu zgromadzeniu przez Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej - wypłatę 0,76 zł dywidendy na akcję.

Generalnie oferta PGE jest dla długodystansowców, a nie sprinterów, co nie zwalnia nas z obowiązku cięcia strat w przypadku dużych spadków. Musimy obserwować kurs spółki i gdy osiągnie kurs 22,75 zł i MACD wygeneruje sygnał sprzedaży, podejmiemy decyzję sprzedawać czy trzymać dalej? Ja pewnie część swoich akcji sprzedam (SL 22,60zł) a część będę trzymał długoterminowo. A jakie jest Wasze zdanie?

6 komentarzy:

 1. No, dziś był ciężki dzień - myślałem że wypadnę z akcji PGE na stoplossie, ale na szczęście kurs się zatrzymał kawałek przed ustalonym przeze mnie limitem.
  Też się zastanawiam, co teraz zrobić. Ani raport o wynikach spółki, ani włączenie PGE do WIG20 nie podniosło kursu - a na to liczyłem. Chyba czas przemyśleć strategię.

  OdpowiedzUsuń
 2. pge to muł...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy muł - ale prędzej czy poźniej odpali i miarę bezpieczny papier.

  OdpowiedzUsuń
 4. PGE to dobry papier, spolka jest stabilna, dziala na rynku oligopolistycznym, gdzie ma niewielu konkurentow i w miare stabilne przychody. Oczywiscie, jak sas pisze to nie jest spolka dla krotkodystansowcow, szczegolnie, ze w przyszlym roku maja zaczac budowe elektrowni jadrowej, a koszty takich inwestycji zwracaja sie po kilkunastu latach, ale z pewnoscia to bezpieczna inwestycja, ktora za kilka lat przyniesie spore zyski (oczywiscie prawdopodobnie).

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy to jest spółka do wielkiego odpału, ale generalnie macie rację że pieniądze w nią zainwestowane są względnie bezpieczne. Płaci dywidendę choć będzie potrzebować dużo kasy na te jądrowe projekty - tego nie rozumiem.

  Osobiście nie mam w portfelu - sprzedałem w dzień debiutu (miałem fuksa trafić na praktycznie max wszechczasów i sprzedałem za ponad 26 ;) ale jest prawie pewne że niebawem dokupię jej do mojego portfela AutoValue20. Ogólnie energetyka jest trochę pod presją, nie wiem dokładnie dlaczego, wydaje mi się że sektor w miarę dobry do inwestycji, choć mnie bardziej podoba się CEZ.

  OdpowiedzUsuń
 6. No i dokupiłem, po 21.86zł:

  http://www.eportfel.com/?q=node/591

  A czy Wy dalej trzymacie? Bo chyba Wasze SL połamało?

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty