czwartek, 1 czerwca 2017

Trzy najlepsze dywidendy w czerwcu

Maj już za nami - niestety nie był to najlepszy miesiąc dla inwestorów. WIG za ostatni miesiąc stracił ponad 3,0%. Powyżej 1,0% starty w m-cu maju zanotowały mWIG40 czy sWIG80. Jeszcze gorzej (-4,76%) zanotował indeks WIG20. Miejmy nadzieję, że to chwilowa sytuacja a nie zmiana tendencji.
 


 
Jeśli nie możemy za bardzo liczyć na wzrosty na naszych spółkach, pozostają nam jeszcze dywidendy, które zasilą nasz portfel. Dywidenda dla wielu inwestorów jest jednym z ważniejszych wyznaczników inwestowania w akcje, szczególnie, kiedy kursy akcji nie dają nadziei na dalsze wzrosty. Wtedy polityka dywidendowa nabiera większego znaczenia.
Stopa dywidendy to stosunek dywidendy przypadającej na jedną akcję do jej kursu giełdowego. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Atrakcyjne stopy dywidendowe są już powyżej 5%.
 
Miesiące letnie to tradycyjnie okres wysypu dywidend. Czerwiec to okres, kiedy gro spółek ogłasza swoje propozycje wypłaty dywidendy.
 
Najatrakcyjniejsze dywidendy w miesiącu czerwcu to:
 
EUROTEL
 
Walne Zgromadzenie spółki prowadzącej salony operatorów telefonii komórkowej T-Mobile, Play oraz telewizji satelitarnej NC+ z zysku za rok obrotowy 2016, przeznacza na dywidendę kwotę  1,90 zł na akcję.
Dzień dywidendy ustalono na 15 czerwca 2017 r., a datę wypłaty dywidendy do dnia 30 czerwca 2017 r.
Powyższa dywidenda na dzień dzisiejszy daje nam stopę dywidendy na poziomie 8,6%.
Spółka regularnie wypłaciła dywidendy od 2007 r.

 

Grupa Netia to operator telekomunikacyjny, który ustalił  kwotę dywidendy za 2016 r. w wysokości 0,38 zł na jedną akcję. Dzień dywidendy wyznaczono na 9 czerwca 2017 roku, a termin wypłaty dywidendy - na 6 lipca 2017 roku.  Przy dzisiejszym kursie akcji 4,50 zł - stopa dywidendy wyniesie 8,40%. Od trzech lat spółka wypłaca dywidendy na przyzwoitym poziomie (7,0-9,0%).
 
DECORA
 
Spółka uchwaliło wypłatę 9,6 mln zł dywidendy z zysku za 2016 rok, co oznacza 0,85 zł dywidendy na akcję.
Dzień dywidendy ustalono na 5 czerwca, a termin jej wypłaty na 22 czerwca 2017 r. Powyższa dywidenda daje nam stopę dywidendy powyżej 7,1%.
Dla przypomnienia w 2016 roku Decora wypłaciła  rekordową dywidendę 2,5 zł na akcję co dawało stopę dywidendy blisko 22%.
 
Kupno akcji dywidendowych może być dobrym sposobem na budowanie portfela emerytalnego. Aby cieszyć się, że dywidenda dołoży nam co miesiąc do portfela w granicach tysiąca zł -trzeba zainwestować w spółki dające taką  stopę dywidendy ponad 200 tys. zł.
Zyskamy na tej strategii więcej, gdy wykorzystamy korzyści podatkowe, jakie dają Indywidualne Konta Emerytalne. Inwestycje dokonywane w ramach IKE są zwolnione z podatku.
  
 

4 komentarze:

 1. Świetny artykuł, bardzo dobrze mi się czytało i zawiera wiele ciekawych informacji.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. dobry tekst, przydał mi się do pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super artykuł i w ogóle blog. Szkoda, że tak rzadko aktualizowany. Ale droga do milionera musi potrwać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A co sądzisz o inwestycji w pożyczki społeczne? Moim zdaniem to bardzo opłacalne i jest to stabilny sposób inwestycji. Jest to mój dodatkowy sposób inwestycyjny. Powiem szczerze, że to mój ulubiony rodzaj, nawet lepszy od giełdy, może dlatego że bardzo stabilny.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty