sobota, 13 marca 2010

Machina PZU - ruszyła!

Jeszcze nie zdołaliśmy zapomnieć szumu związanego z debiutem giełdowym PGE a już zaczyna ruszać kolejna machina z wejściem giganta ubezpieczeniowego na giełdę. PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce. Tym razem dla inwestorów indywidualnych ma być przeznaczona pula 6 mln akcji tak by ok. 200 tys. inwestorów miało gwarancję objęcia akcji. Minister Aleksander Grad zapowiedział, że każdy, kto złoży zapis dostanie określoną liczbę akcji. Przypuszczam, że Polacy rzucą się na papiery PZU, podobnie jak przy PGE wyciągając pieniądze z coraz niżej oprocentowanych lokat bankowych i wpłacą na akcje.


Ile możemy zapłacić za akcje PZU?

Ceny akcji są dość wysokie i od kilku lat utrzymują się w kwocie powyżej 300 zł z uwagi na niewielki obrót pozagiełdowy. Aktualnie ceny wahają się w granicach 350 zł za papier. Przyjmując cenę troszkę niższą ok. 330 zł x (6.000.000/200.000)= 9.900 zł

Taką kwotę będziemy musieli najprawdopodobnie wpłacić w połowie maja  - chcąc się zapisać na akcje.

Innym rozwiązaniem może być zastosowanie redukcji zapisów powyżej gwarantowanego pułapu. Chodzą słuchy że to mogłaby być np. max kwota zapisu 10.000 zł (podobna jak z wyliczenia). Zlecenia do tej kwoty zostałyby zrealizowane w całości, a powyżej tej kwoty – zredukowane w zależności od zainteresowania ofertą. Ale czy to będzie np. 9.900 zł czy 10.000 zł – musimy być przygotowani na podobną kwotę najprawdopodobniej w połowie maja.

Czy na akacjach PZU będzie można zarobić?

Mam nadzieję że nie powtórzy się sytuacja jak z PGE gdzie cena zanurkowała poniżej ceny emisyjnej (23 zł). Jest już lepiej ale daleko do ceny pierwszych notowań (26 zł).
Na plus PZU należy zaliczyć wysoką wypłatę w listopadzie ubiegłego roku dywidendy na jedną akcję - 147,65 zł. Istnieje jednak pewne ryzyko związane z przeprowadzaną restrukturyzacją (zwolnienia grupowe i restrukturyzacja zatrudnienia), co może wpłynąć na pogorszenie wyniku firmy. Ale z ostateczną oceną musimy poczekać do opublikowania prospektu emisyjnego.

Z oceną zarobku musimy również poczekać na rozwój sytuacji na rynkach finansowych w dalszych miesiącach (kwiecień, maj). Tak czy tak, ja zaczynam zbierać gotówkę i zaprzestaje dalszych zakupów akcji.

6 komentarzy:

 1. PZU płaciło dywidendę w wysokości 44%? Na pewno? :O

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytaj- http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pzu;wyplacilo;dzis;rekordowa;dywidende,161,0,560801.html Tak wychodzi!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, na wielu blogach już widać notki o akcjach PZU :) Jak widać, bum jest spory i ludzi chętnych będzie sporo. Powodzenia w zbieraniu kapitału na akcje :)

  Czy możliwy jest zakup tylko 30 akcji czy jest można tez mniej, np. 10?

  Jeśli nie masz nic przeciw podlinkowałem Twojego bloga u mnie :) możliwa wymiana w drugą stronę ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wg mnie będziesz mógł nabyć tylko 10 szt. - Twój link już umieściłem - pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Restrukturyzacja i zwolnienia pewnie w długim terminie wyjdą na dobre spółce. Bardziej bym się obawiał dużej podaży ze strony osób posiadających akcje pracownicze.

  Tak czy owak już zaczynam odkładanie na akcje PZU, chociaż w moim przypadku liczbę akcji będzie można na palcach jednej ręki policzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzie można nabyć owe akcje PZU lub się na nie zapisać

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty