środa, 3 marca 2010

Droga do miliona.

Po pierwsze systematyczne oszczędzanie.


Najprostsza i najbezpieczniejsza droga do zdobycia pierwszego miliona i uzyskania wolności i bezpieczeństwa finansowego.Jednak samo odkładanie pieniędzy nie wystarczy, trzeba się o nie jeszcze zatroszczyć.

Po drugie odpowiednie zainwestowanie.

Zakładając lokaty - nie ryzykujemy naszymi oszczędnościami. Jednak musimy pamiętać o inflacji, która zabiera nam nasze oszczędności. Szacuje się, że inflacja w tym roku ma wynieść ok. 2,5%, więc decydując się na bezpieczne formy oszczędzania takie jak lokaty, które obecnie dają średnio ok. 5% zysku, po roku mamy w portfelu tylko ok. 2,5% realnego zysku nie licząc już podatku Belki.

Jak w takim razie skrócić drogę do miliona?

• Ograniczamy wydatki na rzecz większych oszczędności. Dotychczas oszczędzanie uważane było za skąpstwo. Obecnie staje się coraz modniejsze. Aby to osiągnąć wystarczy trochę zmienić swoje przyzwyczajenia i np. zrezygnować z palenia lub innych używek.

• Kolejnym krokiem jest zwiększenie zyskowność swoich inwestycji. Dla mnie jest to znacznie trudniejsze do wykonania niż zaoszczędzenie większej kwoty. Możemy wybrać fundusz, ale wpływu na jego wyniki już nie będziemy mieć. Jedynie gdy nie będziemy zadowoleni z wyników, możemy go zmienić, ale gwarancji, że trafimy na lepszy od poprzedniego też nie mamy. Zostaje nam obserwowanie jak radziły sobie fundusze z naszymi oszczędnościami, zarówno podczas dobrej, jak i złej koniunktury na rynkach.

Jaki był luty dla inwestorów i dla mojego portfela?

Część akcji zniżkowała a część znalazła się na plusie. WIG20 stracił w lutym (-4,94%). Dużo lepiej zachowywały się indeksy grupujące małe i średnie spółki – sWIG80 wzrósł o +0,4%. Były też okazje do zarobienia na giełdzie. Mocno w górę (o ponad 10 %) poszły notowania co niektórych spółek z mojego portfela: AB SA (+10,11%), Armatura (+6,42%) czy Energoinstal (+4,20%).

Ostatecznie mój wynik portfela wyniósł (+ 0,2%).

1. Akcje 12% (wzrost w stosunku do stycznia).

2. Fundusze akcyjne 22% (znaczny spadek w stosunku do stycznia na rzecz Funduszy pieniężnych 15%).

3. Złoto 3%.

4. Gotówka:

• Lokaty Optymalne w Open Finance oprocentowane jeszcze na 5,65% netto ( a 5,98% w przypadku zakładania lokat o wielkości 549,12 zł każda).

• Eurobank - obniżył oprocentowanie swojego rachunku oszczędnościowego (z dzienną kapitalizacją odsetek) do poziomu 4,55% nad czym ubolewam.

• eMax+ w mbanku.

Na zyski dodatkowo zapracowały certyfikaty Investor Gold (+3,33%),Investor FIZ (+0,32%) oraz znacznie lepiej niż najlepsze obecnie na rynku lokaty optymalne – Fundusz pieniężny Ampliko, który uzyskał najlepszy wynik (+1,14%) w tym miesiącu z funduszy pieniężnych dostępnych w mbanku..

Na minusie pozostały następujące fundusze:

- Allianz Akcji Plus – 3,4% (w między czasie zamiana na Allianz MiŚS).

Stratę nie dużą zanotowałem na akcjach PGE (kupionych po 22,57zł), ale tu mam nadzieję na odbicie strat oraz na wypłatę dywidendy.

Jak widać wynik słaby ale lepszy niż w styczniu.

Struktura wydatków przedstawia się następująco:

2 komentarze:

  1. na moim blogu jest szczegółowo podane ile zarobiłem poprzez systematyczne oszczędzanie w funduszu stabilnego wzrostu za okres 3 lat. Jak ktoś ciekawy to zapraszam

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty