środa, 18 listopada 2009

Jak wybrać bank? - II cz.

Wybór właściwego konta najlepiej rozpocząć od zasięgnięcia opinii o banku, w którym chcielibyśmy otworzyć rachunek. Możemy popytać znajomych lub znaleźć informacje w Internecie. Wędrówkę po bankach warto rozpocząć od wertowania przeglądarek i czytania opinii o różnych bankach. Narzędziem przydatnym może okazać się portal o nazwie http://www.bozo.pl/Finanse/Konta-osobiste/ , który zawiera opinie i komentarze. Oceniane są zalety i wady banku oraz wystawiana ocena. Warto skorzystać z raportów niezależnych firm doradczych, takich jak Expander.
W ostatnich badaniach najlepiej wypadły Eurobank, Polbank i Toyota Bank Polska. Przyjęto następujące założenia, że klient zarabia średnią krajową - ok. 3 tys. zł miesięcznie, ma 5 tys. zł oszczędności na lokacie rocznej, korzysta z karty kredytowej (z limitem 5 tys. zł), co miesiąc odkłada 500 zł na rachunku oszczędnościowym, a przelewy robi przez Internet.
Nieraz zastanawiałeś się jak szybko i rzetelnie otrzymać informacje o tym ile może kosztować Cię rachunek bankowy? Czy musisz biegać po bankach czy wyszukiwać i analizować oferty banków; tworzyć zestawienia i analizować koszty?
 Czas to pieniądz więc go nie trać na poszukiwaniu potrzebnych informacji o ofertach bankowych. Wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki rachunków http://banki.onet.pl/pr_rc2_rki_d.aspx. Możesz tam uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wybranych rachunków, z podziałem na kanały dostępu i możliwością zainwestowania nadwyżek finansowych.


W powyższej tabeli odrzuciłem wszystkie konta z opłatą za prowadzenie powyżej 9 zł/m-c oraz które generują łączne koszty ponad 100 zł. Dla zobrazowania zostawiłem ostatnią pozycję – gdzie max koszt obsługi może wynieść nawet 685 zł. W zestawieniu korzystnie wypadają oferty banków: Polbank, BOŚ i Eurobank, na których zyskujemy z tytułu odsetek i w ogólnym rozrachunku wychodzimy na plus.
Godne uwagi nie tylko z racji wykonywanego mojego zawodu (ochrona środowiska) jest "Konto Wyjątkowe" BOŚ Banku, które łączy w sobie zalety RORu i konta oszczędnościowego. Dlaczego? Tak, jak tradycyjny ROR, usprawnia rozliczenia finansowe oraz zapewnia bezpieczny dostęp do pieniędzy, a jednocześnie pozwala zarabiać na odsetkach. Oprocentowanie zgromadzonych środków na koncie sięga nawet 8 proc. I tak wybierając na przykład Konto Wyjątkowe BOŚ Banku, klient ma gwarancję bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz bezpłatne wykonywanie przelewów - zarówno tych realizowanych w placówkach banku, jak i przez Internet. Większość banków oferuje niskie oprocentowanie rachunku (zazwyczaj sięgające do 1 proc.) przy jednoczesnym wysokim oprocentowaniu debetu lub linii kredytowej (oscylujące w okolicach kilkunastu procent). Niektóre banki różnicują wysokość odsetek w zależności od wysokości wkładu. Konto Wyjątkowe odwróciło tendencję. W przypadku gdy saldo wynosi do 3 tys. zł, oprocentowanie środków na koncie wynosi 8 proc., gdy saldo jest w przedziale między 3-5 tys. zł, oprocentowanie wynosi 5 proc., a powyżej 5 tys. zł – 4 proc. To rozwiązanie dla osób, które posiadają na koncie środki na aktualne wydatki. Ponadto, klient automatycznie otrzymuje linię debetową: 1000 zł po pierwszym wpływie środków na konto, 3000 zł po trzech miesiącach (w tym wypadku, oprocentowanie również wynosi 8 proc.)
Oferta banków jest na tyle zróżnicowana, że należy w pełni prześledzić, który produkt odpowiada
w pełni naszym wymaganiom. Warto związać się z wybranym bankiem, tym bardziej jeśli mamy możliwość wyboru konta łączące właściwości ROR-u i rachunku oszczędnościowego.

6 komentarzy:

 1. Nie za bardzo byłbym przekonany co do tego konta w BOŚ. Oprocentowanie w każdej chwili się może zmienić, przelew kosztuje 0,95gr i po pewnym czasie zyski z odsetek nie wystarczją na pokrycie opłat. Dlatego wolę konta, które są bezpłatne od początku.
  P.S. Proponuję wymianę linków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście - oprócz sentymentu o którym wspomniałem, to jest to dobry wybór na pierwsze 6 m-cy (gdy jest darmowy).
  Marek napisz link twojego blogu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Link do bloga to:
  droga-do-wolnosci.blogspot.com

  Ale nie ma sensu zakładania tego konta na 6 miesięcy na próbę, bo jest opłata 50 zł jeżeli zamkniesz konto przed upływem 9 miesięcy. Oferta jest tak skonstruowana, że zapłacisz tak, albo inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja z tych wszystkich propozycji chyba najbardziej skłaniłabym sie ku Euro Bankowi, szczególnie rachunek oszczędnościowy jest dobrym wyborem, można swobodnie wypłacać kase bez jej zamrażania a odsetki i tak są naliczane i to codziennie. Do tego obsługa elektroniczna też jest przyjazna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. wydaje mi się że EuroBank jest ciekawa propozycją żeby zostać tym tytułowym milionerem :D rachunek oszczędnościowy jest naprawdę przyjazny klientowi. Odsetki są codziennie kapitalizowane, co jest dla mnie największym plusem. Do tego nie ma wymaganej wpłaty minimalnej co też jest ważną sprawą

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty