sobota, 21 listopada 2009

W ogonie Europy!

Nie lubimy oszczędzać. Tylko niewielka grupa robi to systematycznie i długookresowo. Na tle innych krajów wypadamy blado. Odłożenie nawet 100 zł miesięcznie może długookresowo dać duże zyski, pisałem o tym tu i tu.


Przecież wszyscy wiemy że warto i trzeba oszczędzać żeby zabezpieczyć byt sobie i swojej rodzinie w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń tzw. czarnej godzinie czy na stabilne zaplanowanie swojej przyszłości.

Więc dlaczego tego nie robimy?

Nie jesteśmy krajem bogatym a przede wszystkim nie mamy nawyku do oszczędzania. Poza tym wolimy wydawać na zakupy, wakacje czy zmianę samochodu a o oszczędzaniu myślimy dopiero na samym końcu. Zwykle jak już nic nie ma!

Z badania Fundacji Bankowej im. Kronenberga wynika, że tylko 7% z nas regularnie oszczędza. Niepokoi też to, że w tej niewielkiej grupie oszczędzających, tylko 30% może odłożyć w ciągu roku równowartość jednej pensji.

Brak konsekwencji w naszym działaniu wynika z tego, że oszczędzanie traktujemy jako maszynkę do szybkiego wzbogacenia się. Nie odkładamy systematycznie pieniędzy, tylko szukamy okazji. Stąd masowe inwestowanie w fundusze np. na szczycie hossy. A potem zniechęcamy się do oszczędzania i zaprzestajemy. Taki to jest nasz „słomiany zapał”.
Brak nawyku oszczędzania wynika też z uwarunkowań wyniesionych z okresu PRL-u.

Słabo wypadamy na tle Europy

Oszczędności Polaków w postaci depozytów w bankach wynoszą ledwie 363 mld zł. W porównaniu do naszego PKB daje to nam około 30%. Zdecydowanie więcej oszczędności na lokatach zgromadziły kraje Europy Zachodniej - około połowę swojego PKB.

Łącznie oszczędności (oprócz lokat, także akcji, funduszy, polis ubezpieczeniowych, systemów emerytalnych) do PKB w wybranych krajach Europy Zachodniej wynosi średnio około 200 proc. Oznacza to, że inwestują w inne instrumenty niż my.


źródło: Money.pl, Analizy Online

Z powyższego wykresu wynika że Włosi przekroczyli dwukrotnie swoje oszczędności w stosunku do PKB. 200% jest w przypadku oszczędności naszych sąsiadów - Niemców.  Podobnie jest w Portugalii i Belgi. W Szwecji jest to nawet pięć razy więcej.  Natomiast w USA ten wskaźnik przekracza 300%.Tymczasem w Polsce jest to tylko około 65%.

Posiadamy również niskie aktywa

Polska rodzina posiada aktywa finansowe w średniej wysokości 50 tys. zł podczas gdy rodzina z Europy Zachodniej już dysponuje przeciętnie 8 razy większymi aktywami niż my a amerykańska rodzina dysponuje aż 14 razy większym majątkiem. Więc drodzy rodacy bierzmy przykład z naszych sąsiadów Niemców i oszczędzajmy – aby nie być biedakami Europy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty