wtorek, 10 listopada 2009

Blask złota!


Do jednych z bezpieczniejszych form inwestowania zaliczamy złoto.
W formie fizycznej jest to najpewniejsze aktywo, które jest w stanie przetrwać czas, ogień, wodę, kataklizm.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

1. Dla lokaty kapitału. Wielu analityków przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech lat cena złota wzrośnie do rekordowego poziomu 2 tys. dol. za uncję. Byłby to wzrost o prawie 100% w porównaniu do obowiązującej dziś ceny.
2. Ochrony przed inflacją. Jest to kruszec uważany jako aktywo, które nas może zabezpieczyć przed skutkami inflacji. Inwestorzy w obawie przed inflacją najczęściej kupują złoto, co może ocalić ich posiadany majątek. Obecnie, kiedy najgorszy okres gospodarka ma za sobą, coraz większe obawy rodzi inflacja.

W przypadku minimalnych stóp procentowych i wysokiej inflacji, wartość lokat spada – dlatego zyskują inwestycje w złoto.3. Dla dywersyfikacji portfela. Portfel zawierający złoto jest z reguły bardziej wytrzymały na zmienne rynkowe niż ten, który tego nie robi. Złoto jest zaś tradycyjnie postrzegane, jako element portfela zabezpieczający wartość posiadanego majątku tj. w celu osiągnięcia bezpieczeństwa, a nie poszukiwania zawrotnych stóp zwrotu.

4. Wzrostu popytu spowodowany zakupami ze strony Chin. Nie chodzi tu tylko o zapotrzebowanie na złoto jubilerskie, ale zakupy przez rząd czy bank centralny w celu ograniczenia udziału dolara w ogromnych rezerwach dewizowych tego kraju.
Przyczyny, dla których inwestorzy kupują złoto, a cena kruszcu rośnie, są wciąż te same. Rynek, widząc słabnącego dolara i spodziewając się dalszego spadku amerykańskiej waluty, niejako automatycznie podnosi cenę żółtego metalu, która jest wyrażona w dolarach.

Jaka jest przyszłość złota?

W grudniu 2007 r. cena złota oscylowała na poziomie 800 USD za uncję, a dziś wynosi 1100 USD. Co będzie jutro, za tydzień, miesiąc, rok? Zapewne będzie biła rekordy, to tylko kwestia czasu. Dziś złoto przeżywa renesans i jego znaczenie na rynkach finansowych jest coraz większe. Kiedy dolar przeżywa poważny kryzys, to od złota bije coraz większy blask. Pojawia się coraz więcej prognoz ekspertów, które mówią o wzroście cen złota. Te najbardziej wyważone wskazują na poziom 1100-1200 dolarów za uncję, bardziej optymistyczne wskazują na poziom 1600 dolarów, a te chyba zbyt optymistyczne lokują jego cenę w przedziale od 2000 do 5000 dolarów, oczywiście w dłuższym czasie. Obecnie należy obawiać się krótkotrwałej korekty, po której dopiero warto zacząć inwestować w złoto.


1 komentarz:

  1. Bank centralny Indii kupił w październiku 200 ton złota od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Analitycy oceniają, że inne banki centralne mogą również przystąpić do zakupów tego kruszcu.
    Więcej konentarz una stronie http://www.pb.pl/2/a/2009/11/11/Zloto_rekordowo_drogie

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty