sobota, 31 października 2009

Czas na portfel - cz. I

Mając gotową strategię inwestowania przystępujemy do budowy portfela. Jak trzymając się zasad we wspomnianej strategii - dokonać dobrych zakupów i trafić na perełki, takie jak np. akcje Immoeastu, które zyskały w tym roku ponad 500%?


Podejmując się budowy portfela, zastanawiamy się czy wybieramy odpowiedni instrument, który w przyszłości przyniesie nam zyski.

Dobór portfela zależy przede wszystkim od horyzontu czasowego naszej inwestycji. Inaczej będziesz budował portfel w celu zabezpieczenia emerytalnego za 30 lat, a inaczej na zakup samochodu za 5 lat, czy też wakacji za rok.

Jak już pisałem, moim celem jest zdobycie miliona w ciągu 11 lat. Jest to bardzo ambitny cel ale bez odpowiedniego doboru instrumentów do portfela nie pozwoli mi na jego realizację.

Więc jak go skonstruować?

Dla możliwości porównania danych poszczególnych spółek posłużę się wskaźnikami rynkowymi: C/Z (cena do zysku), C/WK (cena do wartości księgowej). Wybór kilku spółek do portfela, pozwoli nam zmniejszyć ryzyko straty. Dlatego też, konstruując swój portfel monitoruj go na bieżąco pozbywając się najmniej opłacalnych spółek a w zamian uzupełniaj kolejnymi, które rokują uzyskanie zadawalających zysków np. 500%.

W drugiej kolejności przy wyborze instrumentów posługuję się wykresami średniej kroczącej, gdzie sygnał kupna otrzymujemy, gdy kurs przebija średnią od dołu oraz sygnał sprzedaży, gdy przebija ją od góry oraz MACD – który generuje sygnał zakupu lub sprzedaży.

Warto przyjrzeć się poniższej tabeli. Jest kilka spółek, które obserwuję - jeśli otrzymam sygnał kupna, to na pewno dokonam zakupu. Moimi typami są: INSTAL KRAKÓW oraz ARMATURA.

Zestawienie na dzień 2009-10-29 dla spółek o ROE i ROA oraz zysku powyżej 0.

Pamiętaj!

Sam musisz wziąć odpowiedzialność za dobór swoich inwestycji do portfela i nikt Cię nie może wyręczyć w doborze spółek. Trzymaj się zasady „kupuj tanio – sprzedawaj drogo”.


Na podsumowanie tego tematu:

“Pieniądze płyną tam gdzie są najlepiej zarządzane.”

Więc zarządzaj swoim portfelem jak najlepiej. Trzymam kciuki!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty