piątek, 16 października 2009

Zautomatyzuj budżet domowy

Jak już wcześniej pisałem do osiągnięcia miliona - niezbędne jest rozpoczęcie płacenia sobie. Ale ta zasada sama w sobie nie da nam sukcesu. Doświadczenia pokazują, że nie zawsze potrafimy sprawnie zarządzać naszym domowym budżetem. Wydajemy więcej niż powinniśmy, tym samym mniej oszczędzamy, niż byśmy mogli. W dodatku często nie wiemy, co dzieje się z naszymi pieniędzmi.
Kolejną zasadą, która nam pomoże w tej drodze jest automatyzacja. Automatyzacja to nic innego jak zastąpienie ludzkiej pracy przez pracę maszyn (komputer). Działa na zasadzie samoregulacji i pracuje bez udziału człowieka lub przy jego ograniczonym udziale.
Każdy z nas jest zawodny. Mamy tendencję do zapominania, odwlekania, poddawania się sugestią. Aby temu zapobiec powinniśmy zautomatyzować czynności związane z budżetem domowym. Ile razy dawałeś sobie postanowienie, że będziesz oszczędzał. Odkładałeś przez miesiąc, dwa. W kolejnym nie udało się, może też w kolejnym i nici z oszczędzania. Jeśli przerwiesz odkładanie – tracisz magię procentu składanego.

Najpierw zautomatyzuj oszczędzanie. Gdy otrzymujesz pensję pierwszego, złóż zlecenie stałe żeby Ci drugiego dnia przelewali minimum 10% pensji. W moim przypadku z mojego konta przelewana jest kwota (20%) do Eurobanku. Aktualne oprocentowanie wynosi 5,3%. W tym banku buduję fundusz bezpieczeństwa. Drugi przelew dokonuje się automatycznie do mBanku (10%). Ta druga cześć mojej inwestycji jest automatycznie inwestowana. Posiadam zlecenie stałe, poprzez które automatyczne co miesiąc nabywam jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (Legg Mason Akcji FIO i PKO/CREDIT SUISSE Obligacji Długoterminowych – FIO). Pozostałą kwotę inwestuję w akcje. Automatyzację przy zakupie akcji stosuję głównie dla zabezpieczenia się przed spadkiem akcji w postaci STOP LOSS. Jak łatwo zauważyć posiadam trzy konta. Konto Eurobanku i mBanku nie stanowią dla mnie żadnego finansowego obciążenia. Zdecydowałem się na taki rozdział z uwagi na zabezpieczenie moich pieniędzy przed samym sobą. Gdybym oszczędzał tylko w jednym banku byłbym podatny na pokusy wydania tych pieniędzy.

Takie samo zautomatyzowanie stosuję w wydatkach. Mam zlecenia stałe na wydatki związane z gazem, prądem, podatkiem od nieruchomości, ratami kredytu, telefonami czy też polisami. Ile razy zdarzy Ci się zapomnieć zapłacić rachunek w terminie. Do kolejnego doliczone zostaną odsetki – a to przecież niepotrzebne dodatkowe wydatki. Mi czasami zdarzy się nie pamiętać o aktualizacji zlecenia stałego związanego z coroczną indeksacją polisy. Później otrzymuje przypomnienie od ubezpieczyciela o wymaganej dopłacie. Zastanawiam się nieraz co by było, gdybym nie miał zaplanowanych zleceń stałych.
Jeśli jesteś zajęty, zapracowany i nie masz czasu na codzienne myślenie o swoich pieniądzach więc zaufaj automatyzacji przelewów, lokat tak aby pieniądze pracowały dla Ciebie a nie na odwrót.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy może ocalić Ci życie, podobnie jest z zasadą zautomatyzowania finansów. Ważne żeby ją stosować. Bardzo często za prowadzenie rachunku i wykonywanie przelewów on-line bank nie pobiera opłaty. W porównaniu z przeprowadzaniem operacji w oddziale banku, można zyskać nawet kilka złotych na jednym przelewie nie wspominając o oszczędności czasu. Dużym plusem bankowości w sieci jest możliwość bieżącej kontroli swoich finansów. Wystarczy kilka kliknięć, aby sprawdzić stan swojego konta, wysokość naliczonych odsetek czy upewnić się, że nadszedł oczekiwany przelew.

Aby zgromadzić milion skorzystaj z:
- procentu składanego,
- płacenia najpierw sobie,
- automatyzacji budżetu domowego.

3 komentarze:

 1. Automatyzacja jest fajna, ale można dzięki temu nie zauważyć innych korzystnych okazji w innych bankach (np. 3 x Konto Mocno Oszczędzające 6,5% w Polbanku).

  Zapraszam do siebie:

  http://1czerwca.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to mówią "lepszy rydz jak nic". Aktualnie to chyba najbardziej atrakcyjna jest lokata optymalna 5,65% z codzienną kapitalizacją odsetek co odpowiada oprocentowaniu z podatkiem belki 7,07% w Open Finance. Gdyby nie akcje PGE - to chyba byłbym zainteresowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ok w takim razie jak wszystko mamy robić z automatu to może jakiś pomysł na automatyczne wypełnienie pit 19a aktywny.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty