piątek, 12 sierpnia 2016

Kolejne dziesięć najlepszych dywidend do wypłaty w 2016 r


Każdy inwestor chciałby aby jego akcje rosły i rosły  a konto dodatkowo zasilał zastrzyk gotówki w postaci dywidend. Druga część lata to właśnie czas kiedy spółki dzielą się dywidendą z akcjonariuszami. 

Do końca września najwyższe dywidendy wypłacą:

Akcjonariusze Action zdecydowali na zwyczajnym walnym zgromadzeniu o przeznaczeniu kwoty 16,9 mln zł na dywidendę, czyli 1 zł na akcję.
Dzień dywidendy ustalono na 20 września 2016 r., a termin wypłaty na 5 października 2016 roku.
Po ostatnich zawirowaniach w kwestii roszczeń VAT z urzędami skarbowymi - kurs akcji zanurkował w ciągu miesiąca o blisko 60%.
W kwestii dywidendy, prezes spółki wypowiedział się że sam jako akcjonariusz będzie dbał, żeby została jak najszybciej wypłacona "bez żadnego uszczerbku dla akcjonariuszy". Ale czy tak będzie to się przekonamy. Inwestycja pod dywidendę w tym przypadku jest ryzykowana choć stopa dywidendy po dzisiejszym kursie daje ponad 16%.

 
 

Jedną z najciekawszych spółek - również w moim portfelu, która już od trzech lat wypłaca bardzo dobrą dywidendę jest Protektor. Producent obuwia specjalistycznego: roboczego i ochronnego czy specjalistycznego dostarczanego odbiorcom takim jak policja, straż pożarna oraz wojsko.
Spółka z ubiegłorocznego zysku przeznaczy 5,9 mln zł na dywidendę dla akcjonariuszy co daje 0,31 zł na akcję.
Dniem dywidendy będzie 26 września, a dniem jej wypłaty 10 października tego roku.
Spółka w 2015 r. wypłaciła stopę dywidendy na poziomie  8,58% a w 2014 r. 8,06%. W br. uwzględniając kurs dzisiejszy daje to stopę dywidendy na poziomie bliskim 9,2%.

Kolejną spółką, która podzieli się bardzo dobrą dywidendą jest Telestrada. Spółka wypłaci 1,5 zł dywidendy na akcję z zysku za 2015 rok. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 18 sierpnia, a dniem jej wypłaty dopiero 15 grudnia br.

Jedną z lepszych dywidend tj. 2,08 zł w tym okresie wypłaci największy nasz ubezpieczyciel PZU. Dzień dywidendy został ustalony na 30 września 2016 roku. Termin wypłaty dywidendy przypadnie na 21 października 2016 roku.
Powyższa kwota daje stopę dywidendy na dzień dzisiejszy na poziomie 7,12%.

Kolejną wysoką dywidendę w wysokości 0,20 zł na akcję wypłaci spółka IT - Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne.
Dzień nabycia praw do dywidendy ustalono na 30 września 2016 oraz dzień 10 października 2016 roku jako termin wypłaty dywidendy.

Kolejna spółka z branży IT to Betacom, który proponuje wypłatę 0,8 zł na jedną akcję.
Proponowany dzień dywidendy to 14 września, a termin jej wypłaty 29 września 2016 r.


Akcjonariusze Europejskiego Centrum Odszkodowań EuCO  zdecydowali, by z zysku za 2015 r. na dywidendę trafiło 3,58 zł na akcję.
Dniem dywidendy będzie 25 sierpnia, zaś dniem jej wypłaty - 8 września 2016 r.

Zeszłoroczny debiutant na GPW - Krynica Vitamin producent napojów energetycznych przeznaczy na dywidendę 0,74 zł na akcję.

Dniem dywidendy będzie 16 września 2016 roku, a dniem jej wypłaty 30 września.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Energoinstalu zdecydowało o wypłacie 0,5 zł dywidendy na akcję.

Dniem dywidendy będzie 17 sierpnia tego roku, natomiast dniem wypłaty dywidendy 29 sierpnia.

Regularnie już od 11 lat dzieli się zyskami z akcjonariuszami spółka Hydrotor. W tym roku po raz 12 wypłaci 2 zł brutto dywidendy na akcję z zysku za 2015 rok.

Dniem dywidendy jest 14 września, a dniem jej wypłaty 4 października 2016 r.

Dywidenda dla wielu inwestorów jest jednym z wyznaczników inwestowania w akcje, szczególnie, kiedy kurs nie dają nadziei na dalsze wzrosty. W czasach, kiedy ceny akcji na rynkach nie rokują nadziei na szybki wzrost, polityka dywidend nabiera większego znaczenia. Preferowane są spółki „dywidendowe” a nie „wzrostowe” – wyróżniające się bardziej stopą dywidendy niż tempem wzrostu spółki.

Stopa dywidendy to stosunek dywidendy przypadającej na jedną akcję do jej kursu giełdowego.

Wskaźnik ten obrazuje opłacalność inwestycji w akcje ze względu na dywidendę wypłacaną przez spółkę. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Atrakcyjne stopy dywidendowe są już powyżej 5%. Inwestowanie w akacje spółek dywidendowych może być dobrą strategią dla osób inwestujących długoterminowo. Posiadanie takich spółek w portfelu zwiększa siłę procentu składanego pod warunkiem reinwestowania dywidendy.


Przy wyborze należy brać pod uwagę spółki, które rokrocznie poprawiają zyski i dzielą się regularnie dywidendą na minimalnym poziomie 5%.
1 komentarz:

  1. Istnieją spore szanse że Action wyjdzie z tego, ale ciągle zastanawiam się jakie będą pozostałe wyniki kontroli US...

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty