poniedziałek, 23 marca 2015

Idea Bank szykuje się na giełdę

Dziś ruszyły zapisy dla inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej akcji Idea Banku. Objęte nią jest nie więcej niż 27.000.000 akcji zwykłych spółki Idea Bank S.A. w tym do 20.000.000 nowych akcji oferowanych przez Bank („Nowe Akcje”) i do 7.000.000 akcji istniejących oferowanych przez dotychczasowych Akcjonariuszy. Głównym udziałowcem banku jest Leszek Czarnecki. Oferta skierowana jest do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz do wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych Na akcje można się zapisać do 30 marca po cenie maksymalnej 32 zł za akcję. Jeszcze jeden warunek - zapis musi obejmować co najmniej 10 akcji (czyli 320 zł). 


Harmonogram Oferty wygląda następująco:

 • 23 marca – 30 marca 2015 roku do godziny 23:59 – przyjmowanie zapisów od Inwestorów Indywidualnych,
 • 8 kwietnia 2015 r. lub w zbliżonym terminie – przydział Akcji Oferowanych,
 • 16 kwietnia 2015 roku – debiut akcji i PDA na GPW.

Zapisy od inwestorów indywidualnych przyjmowane są przez konsorcjum 17 domów maklerskich, którego koordynatorem jest Noble Securities.

Na koniec 2014 roku wartość aktywów Idea Banku wyniosła 15,1 mld zł. Bank ma dużą dynamikę wzrostu i dobre perspektywy na dalsze jej utrzymanie. Aktualnie C/Z wynosi ok. 11,5 i jest atrakcyjne w stosunku do innych konkurentów.  Dla przypomnienia PKO BP - 13,73, Millennium - 15,79, INGBSK - 18,79 a Alior Bank 24,00. 

Czy warto wejść w tą ofertę publiczną?

Każdy przed podjęciem decyzji winien zapoznać się z prospektem emisyjnym. Bank z uwagi na swój charakter przedstawia dość ciekawą i szeroką ofertę, skierowaną głownie do przedsiębiorców - co czyni  dość interesującym.

Jednak z uwagi na ogólne obostrzenia przy udzielaniu kredytów, min. obowiązkowy wkład własny czy wyższą składkę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny - spowodowało to od pewnego czasu mniejsze zainteresowanie kredytami. Wyrazem czego jest poniższy wykres.WIG Banki od blisko roku zachowuje się gorzej niż indeks szerokiego rynku, który zyskał ponad (8%) podczas gdy WIG Banki stracił w tym czasie ponad (6%). Powyższa tendencja nie wróży konkurencyjności banków w stosunku do pozostałych rynków. 

Na minus też trzeba zaliczyć że bank nie przewiduje w najbliższym czasie wypłacać dywidendy. I tak jestem związany lokatami z Idea Bankiem - więc na tym poprzestanę. 

A co Wy sądzicie o tej ofercie?

5 komentarzy:

 1. No gorzej ale nie jest tragicznie..

  OdpowiedzUsuń
 2. myślę że to dobra inwestycja, Idea Bank dobrze sobie radzi

  OdpowiedzUsuń
 3. No ciekawe jak się sprawią. Na rynku są atrakcyjni ale klienci nie darzą ich zaufaniem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam podcast ze strony EchaRynku z prezesem zarządu IdeaBanku. Można go ściągnąć także z iTunes. Mnie trochę Augustyniak przekonał, ale nie na tyle, by zapisać się na IPO. Aczkolwiek, nie spisuję teraz spółki na straty i warto patrzeć jak będzie sobie radzić na parkiecie.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja sądzę, że trzeba trochę poczekać i zobaczyć jak sytuacja będzie się rozwijać..

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty