piątek, 13 marca 2015

Kolejna dywidenda ponad 6%

Sytuacja na rynkach cały czas jest niepewna. Co prawda indeks małych i średnich spółek od początku roku zwyżkuje, jednak hura optymizmu u inwestorów nie widać. Spoglądając na wyniki od początku roku indeksu szerokiego rynku - WIG zyskał (+2,58%) a WIG30 jedynie (+0,98%). W takiej sytuacji warto zwracać uwagę na spółki wypłacające systematycznie dywidendę. Dywidenda daje nam możliwość osiągania stabilnych zysków. Dla wielu inwestorów, stanowi strategię inwestowania w długim terminie. 

Przykładem takiej spółki dywidendowej jest Energa, która jest trzecim w Polsce operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzecim największym sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2014 r. Inwestując w spółki dywidendowe pamiętajmy o kilku zasadach
:

 1. O długim horyzoncie inwestycyjnym, który ma szansę przynieść nam zyski ponadprzeciętne.
  Pamiętajmy że zgodnie z regułą, im dłuższy horyzont inwestycji tym na większe ryzyko możemy się zdecydować w celu osiągnięcia wyższej stopy zwrotu. Nasza spółka co prawda nie jest długo notowana na GPW ale w okresie ponad roku dała zarobić już ponad 52%.
 2. Wybierajmy spółki o dobrej kondycji finansowej.
  W 2014 r. spółka ENG  miała ponad 1.000 mln zł skonsolidowanego zysku netto (ogółem) w porównaniu z 742,98 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 10590,59 mln zł w porównaniu z 11429,25 mln zł rok wcześniej. C/Z spółki wynosi - 9,9 a C/WK - 1,15.
 3. Nie kupujmy danej spółki przed samą datą wypłaty dywidendy, lecz śledźmy dany walor a gdy kurs spółki znacznie spadnie wtedy kupujmy.
  Zarząd Energi zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie 596,26 mln zł, tj. 91,7% zysku netto za 2014 r., na dywidendę, co da wypłatę w wysokości 1,44 zł na akcję. Dla przypomnienia w maju ub. r. akcjonariusze otrzymali dywidendę w kwocie 414,07 mln zł z zysku za 2013 r., wynoszącego 499,05 mln zł, co dało wypłatę w wysokości 1,00 zł na akcję. Patrząc na rok ubiegły jest jeszcze trochę czasu na zakup akcji.
 4. Przy zakupie spółek posiłkujmy się analizą techniczną.
  Jak widać kurs od kilku dni wrócił na wzrosty. SMA przebiła kurs od dołu - dając sygnał do zakupu.
Kupno akcji dywidendowych może być dobrym sposobem na budowanie portfela  np. emerytalnego. 
Zyskamy na tej strategii więcej, gdy wykorzystamy korzyści podatkowe, jakie dają Indywidualne Konta Emerytalne. Pamiętajmy o tym że inwestycje dokonywane w ramach IKE są zwolnione z podatku.

2 komentarze:

 1. brzmi rozsądnie i bezpiecznie. Ja inwestuje na forexie ale jest to bardzo ryzykowne i szukam spokojniejszego rynku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Energa jest w o tyle dobrej pozycji w stosunku do innych energetyków, że duża część produkowanej przez nią energii jest "czysta".

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty