piątek, 11 października 2013

Jaki wybór cz. II?Przeglądając projekt ustawy w sprawie zmian emerytalnych, myślałem że nic mnie już nie zaskoczy. A jednak?

Na "plus" jeśli można w tym przypadku mówić o pozytywach tej reformy, należy zaliczyć jeden mały punkcik a mianowicie zniżkę opłat prowizyjnych pobieranych przez OFE z 3,5% do 1,75%. Nic natomiast nie wspomina się o opłatach za zarządzanie?

Zaskoczeniem niemiłym jest - zakaz reklamy, OFE, pod groźbą 1 mln zł lub 2 lat więzienia. Nic dodać nic ująć.Najważniejsze to:


 1. od 1 kwietnia 2014 r. będzie można wybierać, czy chcemy oszczędzać na emeryturę w OFE, czy ZUS-ie. Decyzja będzie musiała być podjęta w przeciągu trzech miesięcy gdyż inaczej zostaniemy wrzuceni do wora - ZUS. Po dwóch latach będzie można zmienić zdanie i wrócić do OFE lub ZUS.
 2. Wg Projektu Ustawy 3 lutego każdy z OFE przekaże 51,5% aktywów do ZUS.
 3. Od 4 lutego 2014 OFE będą musiały minimum 75% aktywów inwestować w akcje. Będzie to bardzo ryzykowny portfel. Limit ten zostanie zmniejszony później, co wywoła wyprzedaże akcji i straty w funduszach i dopiero ucieczkę do ZUS. 
 
Co wybrać?


Tą decyzję każdy z nas musi głęboko przemyśleć.

Ważne jest jaki posiadamy styl inwestowania.

Każdy z nas posiada indywidualny styl inwestowania, uzależniony od cech osobowości tj.: agresywny, zrównoważony, konserwatywny.

 • Agresywny styl inwestowania - lokuje większość środków w akcje. Poziom ryzyka jest bardzo wysoki. Zalecany jest ten styl inwestowania dla inwestorów oczekujących zysków większych niż przeciętne. Okres inwestowania długoterminowy min. 20 -30 lat Tu można wybrać OFE.
 • Zrównoważony styl inwestowania - lokuje w akcje oraz bezpieczne instrumenty finansowe.. Poziom ryzyka średni. Zalecany dla inwestorów oczekujących satysfakcjonujących zysków. Okres inwestowania 10-20 lat. Tu możemy wybrać zarówno OFE jak ZUS - decyzja indywidualna.
 • Konserwatywny styl inwestowania – lokuje w bezpieczne instrumenty finansowe. Poziom ryzyka - niski. Zalecany dla inwestorów nie akceptujących ryzyka. Okres inwestowania do 10 lat.Tu tylko ZUS - nie musimy nawet wybierać.
Wybór musi być dobrze przemyślany i podejmowany indywidualne, poprzedzony głęboką analizą np. portfelową. 

Inaczej jeśli lokujemy większość naszych oszczędności w lokaty i bezpieczne papiery, chcąc dokonać dywersyfikacji portfela wybierzmy dla części środków - bardziej ryzykowny sposób inwestycji i na odwrót dla portfela zbudowanego agresywnie w akcje wybierzmy - bardziej bezpieczny poziom lokowania naszych pieniędzy.

3 komentarze:

 1. Zdecydowanie wybieram ZUS. Jakoś cała ta inicjatywa OFE mnie nie przekonuje. A z ZUS`em przynajmniej wiem na czym stoję... chyba.

  OdpowiedzUsuń
 2. "zakaz reklamy, OFE, pod groźbą 1 mln zł lub 2 lat więzienia." - serio? nie słyszałam o tym wcześniej...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z ZUSem też niczego nie można być pewnym...

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty