środa, 20 lutego 2013

Liczy się każda złotówka


O pieniądze czy to małe czy większe - zawsze trzeba się troszczyć. Dlatego wielu z nas załatwia sprawy podatkowe zaraz z początkiem roku, by jak najszybciej dostać zwrot podatku, który niejednokrotnie zasila wiele budżetów domowych. Dlatego nie zwlekajmy ze złożeniem popularnego zeznania PIT-37 w którym uwzględniamy dochody głównie ze: stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście tj. z umów zlecenia, umów o dzieło, z rent i emerytur krajowych czy z zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

W rozliczeniach za poprzedni rok większych rewolucji nie ma. Rozliczymy się na takich samych zasadach, jak w latach ubiegłych. Jedyna zmiana na którą my inwestorzy powinniśmy spojrzeć, to nowa ulga.

Rozliczając się za 2012 rok możemy korzystać z wszelkiego rodzaju ulg podatkowych, w tym z najpopularniejszych tj. ulga na dzieci czy ulgi na internet.

Skorzystajmy z preferencyjnych sposobów opodatkowania, czyli z rozliczenia razem ze współmałżonkiem ewentualnie z rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Progi pozostają na dotychczasowym poziomie. 18% podatku zapłacą osoby mające roczne dochody do 85 528 zł. Jeśli zarobiliśmy powyżej 85 528 zł - wkraczamy w wyższą skalę podatkową i zapłacimy 32%.

Skorzystajmy jeszcze z ulg. Jeśli mamy dzieci, swój podatek pomniejszamy o ulgę rodzinną, gdzie na każde dziecko odpiszemy od podatku 1 112,04 zł.

Kolejną bardzo popularną ulgą są wydatki na Internet. Odpisać od dochodu możemy kwotę 760 zł.

Jeśli byłeś hojny możesz pomniejszyć podatek o przekazaną darowiznę. Kwotę w zeznaniu możemy rozliczyć do maksymalnego pułapu tj. 6% naszego dochodu.

Pamiętajmy również o przekazaniu jednego procentu naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Za tą dobroczynność niestety nie przysługuje nam żadna ulga.

Inwestorzy, którzy w 2012 roku osiągnęli dochody na giełdzie i mieli dochody z pracy muszą złożyć dwa oddzielne formularze: PIT-37 na dochody z pracy i PIT-38 na dochody z inwestycji kapitałowych, m.in. ze sprzedaży akcji.
 
Nowa ulga

Z ulgi dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) mogą skorzystać, ci podatnicy, którzy w 2012 roku wpłacali pieniądze na takie konto.


Limit odliczenia środków na IKZE w PIT.

Limit wpłat na IKZE, a tym samym limit odliczenia od dochodu w deklaracji rocznej PIT  jest uzależniony od wysokości kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni i
odpowiada równowartości 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni.
Jak w takim razie rozliczyć składkę na IKZE za 2012, żeby można skorzystać z ulgi podatkowej? 

1. Określamy limit za poprzedni rok.
Limit wynosi - 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne dla oszczędzającego za poprzedni rok (4% rocznych zarobków brutto, od których odprowadziliśmy tzw. ZUS). Z PIT-u za ubiegły rok z pozycji „Przychód” obliczamy 4% kwoty przychodu.
 
Przykłady:
 1. Roczna podstawa opodatkowania = 45 000 zł (pierwszy próg podatkowy: 18%)           50 000 zł x 4% = 2 000 zł  Roczny limit wpłat na IKZE: 2 000 zł. 2 000 zł x 18% = 360 zł. Zysk podatkowy wynosi 360 zł  
 2. Roczna podstawa opodatkowania = 90 000 zł (drugi próg podatkowy: 32%)  90 000 zł x 4% = 3 600 zł  Roczny limit wpłat na IKZE: 3 600 zł.  3 600 zł x 32% = 1 152 zł  Zysk podatkowy wynosi 1 152 zł
2. Gdzie rozliczamy tą pozycję?

W formularzu PIT/O – zawieramy informacje o odliczeniach od dochodu i podatku. To główny załącznik do wielu formularzy. Ważne składka na IKZE nie pomniejsza bezpośrednio podatku, tylko dochód (podstawę opodatkowania).

Na pierwszej stronie formularza PIT/O  znajdziemy sekcję B, a w punkcie 7 rubrykę „Wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)”. Tutaj trafia kwota naszej składki na IKZE i będzie ona podstawą do obliczenia ulgi.


Jeszcze nie zdążyliśmy skorzystania z tej ulgi a już pojawił się projekt obniżenia limitu odliczenia.
Chcesz szybko wypełnić formularze, pomocnym będzie program pit dostępny na wielu portalach. Szybkie złożenie rozliczenia pozwoli na szybszy wpływ nadpłaconego podatku.  Rozliczając się wcześniej, unikniemy dużych kolejek, które tworzą się w Urzędach Skarbowych pod koniec kwietnia.

3 komentarze:

 1. Dokładnie, liczy się każda złotówka, dlatego nie narzekam na swoją pracę - pranie dywanów. Cennik takich usług nie jest zbyt duży, więc dużo nie zarobię, ale ziarnko do ziarnka...

  OdpowiedzUsuń
 2. Liczy się pomysł. Najważniejsze to wstrzelić się w niszę na rynku. Jeśli masz zlecenia to znaczy że znalazłeś niszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty