poniedziałek, 2 lipca 2012

Co dało zarobić w pierwszym półroczu 2012r.

Za nami pierwsza połowa 2012 roku. Czas na krótkie posumowanie tego okresu. Na rynkach finansowych w dalszym ciągu panowała duża nerwowość związana z sytuacją w Grecji a zwłaszcza zamieszanie związanym z ponownymi wyborami. Niepokoiliśmy się również o sytuację w Hiszpanii jak również o inne państwa - basenu morza śródziemnomorskiego. Maj potwierdził w tym roku regułę "Sell in May and go away" – gdzie w latach od 1994 r. w okresie od maja do wczesnej jesieni przynosi zazwyczaj inwestorom stratę sięgającą średnio 6%. W tym roku w maju WIG spadł o 6,2% i znalazł się prawie na minimach na końca grudnia 2011 r. Jednak ostatecznie bilans półrocza nie wypadł tak źle za sprawą mocnych wzrostów stycznia i lutego jak również czerwca.

Ostatecznie WIG za 6 m-cy br roku wzrósł o 6,27% a WIG20 o 9,28%.

Jeszcze lepsze notowania zaliczył sWIG80 notując zysk na poziomie ponad 10%.Co portfelu  w pierwszym półroczu - dało najlepiej zarobić?

- Grajewo (GRJ) 120,95%,

- Azoty Tarnów (ATT) 39,71%,

- Zetkama (ZKA) 34,92%,

- Synthos (SNS) 33,86%,

- KGHM (KGH) 22,99%,

- CIECH (CIE) 19,21%,

- Bogdanka (LWB) 16,25%,

- Pepees (PPS) 12,35%,

Nie udało się zarobić na spółkach spożywczych:

- Colian (COL) strata za 6 m-cy 18,75%. Zadziałał stop loss i przerzuciłem się na inną spółkę cukierniczą Wawel (WWL),

- Kernel (KER) zanotował za ten okres stratę na poziomie 11,28%.

Słabo spisały się spółki przemysłowe czy eksportowe:

- Kopex (KPX) strata 12,71%,

- Boryszew (BOR) – 7,69%,

- Impexmetal (IPX), który zamieniłem na Zetkame (ZKA).

W funduszach inwestycyjnych większość miałem ulokowane w funduszach pieniężnych a obecnie przekonwektorowałem do funduszy akcyjnych, gdzie np. Legg Mason za ostatni m-c uzyskał 5,83% zysku. Choć były fundusze, które dały zarobić więcej niż wzrósł główny indeks na warszawskiej giełdzie np. Quercus Agresywny czy PZU FIO Małych i Średnich Spółek, zarobiły ponad 13%.

Nie obyło się inwestując w te instrumenty bez tzw. wtopy. Przykład Investors FIZ stracił w tym okresie ponad 40%. Mam jeden certyfikat i będę go trzymał aż odrobi.

Najpewniejszą inwestycją w mijającym półroczu (jeśli tak można ją nazwać) były lokaty. Można było za to półrocze uzyskać maksymalnie 3% (6% w skali roku). Nie był to jednak zadowalający wynik aczkolwiek był pewny zysk.

Kruszce

Hit inwestycyjny ostatnich lat – złoto w tym półroczu nie popisało się. Aktualnie złoto potaniało i kosztuje ok. 1600 dolarów za uncję. Od początku stycznia podrożało zaledwie o 2,23%. Ostatnie korekta może być okazją do zakupu tego kruszcu do swojego portfela.Podobna sytuacja występuje na srebrze, które notuje tegoroczne minima. W dłuższej perspektywie inwestycja w srebro wydaje się być atrakcyjną inwestycją.

Po upływie tego okresu portfel zamknął się wynikiem na poziomie 10% czyli na poziomie indeksu sWIG80, co należy uznać za zadowalający wynik, zważywszy że ponad 60% portfela ulokowana była w bezpiecznych instrumentach. A jak wyglądają Wasze podsumowania?


4 komentarze:

 1. EURO 2012 też dało zarobić (niektórym). Mnie osobiście nie, ale było blisko :)

  http://zapiski-eurofanatyka.blogspot.com/2012/07/kowalski-kontra-bukmacherzy.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj
   Dobrze że nie obstawiałem wyników bo bym wtopił jak reprezentacja Polski.
   Twój link dodałem do mojej listy blogów.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. jak dla mnie wzrosty to się dopiero zaczynają :) ostatnia fala hossy i nowe szczyty w ameryce będą i eurodolar w poniedziałek powinien zawrócić w góre no ale zobaczymy

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty