czwartek, 28 czerwca 2012

Sowita dywidenda KGHM

Walne Zgromadzenie KGHM zdecydowało wypłacić akcjonariuszom po 28,34 zł dywidendy na akację. Jeśli posiadasz np. 50 akcji tej spółki - dostaniesz ponad 1.400 zł brutto. Od dywidendy zapłacisz 19%  podatku. To i tak jest bardzo dobry wynik, pomimo że Zarząd rekomendował wypłatę jedynie 17 złotych dywidendy na akcję. Potrzeby Skarbu Państwa okazały się mocniejszymi argumentami niż rekomendacje i obawy zarządu o kondycję spółki. Wypłata 28,34 złotych przy bieżącej wycenie stanowi, prawie 20% stopę dywidendy. Ta stopa dywidendy jest znacznie atrakcyjniejsza od wielu inwestycji w akcje, fundusze inwestycyjne nie wspominając nawet o lokatach bankowych. Należy pamiętać że w dniu ustalenia prawa do dywidendy wartość dywidendy zostanie odcięta od bieżącego kursu spółki na GPW. Jeśli wówczas akcje KGHM-u kosztowałyby jak dziś 140 złotych to następnego dnia na otwarciu sesji kurs wynosiłby prawie 112 złotych za jedną akcję KGHM-u.
Łącznie na dywidendę trafi 5,668 mld zł z 11,3 mld zł ubiegłorocznego zysku netto spółki.
Dniem ustalenia prawa do dywidendy KGHM będzie 16 lipca. Wypłata nastąpi w dwóch ratach:
- pierwsza rata w wysokości 17 zł na akcję trafi do akcjonariuszy 20 sierpnia,
- druga w wysokości 11,34 zł na akcję -16 listopada.
 
Taki poziom wpłaconej dywidendy z zysku netto za 2011 rok nie wpłynie negatywnie na płynność spółki i na jej przyszłe możliwości rozwojowe - uważa minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Jak będzie to się niebawem przekonamy. Minister powiedział również że "dywidenda, na rozwiniętych rynkach, jest ważnym składnikiem stopy zwrotu z inwestycji w akcje. Jest solą inwestycji giełdowej i świadczy o dojrzałości rynku kapitałowego. Pobieranie jej w bezpieczny sposób przez akcjonariuszy dużych europejskich koncernów jest zjawiskiem powszechnym. Przykładowo, dla francuskiego EDF, czeskiego CEZ czy też niemieckiego RWE poziom wypłacanej dywidendy wynosi ponad 50 proc. rocznego zysku".

KGHM płaci regularnie i jedną z największych dywidend. Na przestrzeni ostatnich lat wynosiła: 


Tą inwestycję możemy traktować jako długodystansową. Takie spółki jak KGHM, prowadzą politykę regularnych wypłat dywidendy. Wpływa to pozytywnie na wizerunek spółki. Kupując akcje danej spółki tuż przed dniem ustalenia prawa do dywidendy, liczmy się z tym, że ich kurs wkrótce spadnie i przez jakiś czas nie będziemy mogli odsprzedać ich z zyskiem.

Jednak wybierając spółki do portfela nie kierujmy się jednorazową wysoką stopą zwrotu liczoną jako (wartość dywidendy na akcję )/ (cena akcji ) *100%. Ważne jest aby spółka była w dobrej kondycji finansowej i osiągała wysoką rentowność, zwłaszcza tzw. ROE.  W przypadku KGHM - ROE wynosi blisko 50% co jest wynikiem znakomitym.

Dziś kurs akcji na wiadomość o tak wysokiej dywidendzie spadł prawie 5%. Dzisiejsza sesja była spadkowa: WIG zanotował spadek na poziomie 1,4%, podobnie jak WIG20 2,84% czy nawet niemiecki DAX spadł 1,66 czy francuski CAC 0,67%.


Jeśli na rynkach finansowych kryzys nie będzie się pogłębiał - to KGHM przy dobrej kondycji finansowej, niskim zadłużeniu jest w stanie wrócić po odcięciu dywidendy, która nastąpi 12 lipca do obecnych poziomów. Pobrana dywidenda nie powinna wpłynąć negatywnie na możliwości rozwojowe spółki.

4 komentarze:

 1. Też mam taką nadzieję. Tymczasem dzisiaj na giełdzie zapanował niepokój (w sumie to chyba dobrze, bo cena ładnie spadła). Czy to jest dobra okazja na zakup?

  Sądzę, że Ci, którzy chcą się załapać na tak sowitą dywidendę, będą niedługo kupowali akcje tej spółki i kurs niemal na pewno poszybuje w górę. Pytanie: o ile?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak nie będzie tąpnięć na rynkach to myślę że ta strategia może sie udać. A ile da sie zarobić? - trudne pytanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z takimi dużymi pieniędzmi mamy sporo dostępnych możliwości do wykorzystania. Inwestycje za 50000 lub za kwoty jakie otrzymali ludzie z KGHM możemy sporo zarobić nawet na bezpiecznych lokatach i kontach oszczędnościowych.

  OdpowiedzUsuń
 4. 50.000 zł z dywidendy to naprawdę ładna premia. Ale żeby taką kwotę otrzymać trzeba było dysponować ponad 250 tys. zł ulokowanych w akcjach KGHM. Jednak przy wyprowadzaniu podatku od kopalin ta inwestycja była obarczona dużym ryzykiem.
  Jak widać co niektórym opłaciło się podjąć takie ryzyko.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty