wtorek, 10 lipca 2012

Najlepsze banki – najlepsze konta bankowe.


Oferta dostępnych kont bankowych jest bogata, tym niemniej czekają nas niemałe problem z właściwym wyborem odpowiedniego konta. Więc które to będzie najlepsze konto?  
Chcąc dobrze wybrać właściwe konto, musimy najpierw ocenić swoje potrzeby. Podobnie jak z zakupem innych dóbr.
Obecnie na rynku jest szereg wyszukiwarek, które pomogą nam w tym wyborze. Posłużymy się w tym wpisie wyszukiwarką na portalu Onet.
Prześledźmy drogę, która pomoże nam wybrać ten właściwy bank.
Najpierw wybieramy rodzaj rachunku bankowego, czy to ma być rachunek studencki, standardowy a może prestiżowy. W moim przypadku wybrałem rachunek standardowy. Następnie określamy średniomiesięczne wpływy na konto. Przyjąłem średnią krajową netto na poziomie 2700 zł oraz średnie saldo miesięczne na poziomie 1300 zł.
Następnie program pyta nas o wypłaty gotówkowe w oddziale oraz w bankomatach własnych i obcych. Nikt nie będzie leciał do bankowego okienka aby wypłacić sto zł. Zadaliśmy mu jedną wpłatę 100 zł w bankomacie własnym oraz 4 wypłaty w innych bankomatach również po 100 zł każde. Określiliśmy preferowany kanał dostępu do rachunku przez Internet.
Mamy zdefiniowanych cztery przelewy zewnętrzne (rachunki) oraz jeden przelew zdefiniowany wewnętrzny.


Następnie po wciśnięciu dalej wyskakuje nam tabela z której wynika że nasz Koszt obsługi w PLN/ rok) -  opłata za prowadzenie  + opłata za określone dyspozycje w rachunku (przelewy, zlecenia) + koszt użytkowania kanału/ -ów + koszt wydania/użytkowania karty + koszt operacji kartą (wypłaty) + koszt wypłaty gotówki w Oddziale mogą wynieść 0 zł (e-direct, eplan, Lew Direct, konto osobiste, ekonto Net, dbNet, Comfort Direct, kapitalne) lub nawet 600 zł (db Invest, Premium Get Bank) czy nawet 720 zł/rok (Profil Zdobywcy). Podobnie możemy porównać zysk efektywny z odsetek po uwzględnieniu podatku 19%, pomniejszony o koszt obsługi rachunku. 

Jak ocenić swoje potrzeby ?

Dla mnie przy wyborze mojego konta  najważniejsze było:
• bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów w kraju (dobrze byłoby też za granicą),
• jak najniższy koszt za prowadzenie konta (dopuszczałem max do 5-6 zł za m-c),
• możliwość prowadzenia w ramach konta rachunku oszczędnościowego.
Przyjmując takie kryteria mój wybór padła na Alior Bank – Konto Osobiste.

Czy ta oferta okazała się trafiona?
Można powiedzieć że wybór był trafiony. Szczególnie cenię darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce i na całym świecie. Już nie muszę szukać właściwego bankomatu – korzystam ze wszystkich po drodze. Zadowolony jestem z  lokaty nocnej, gdzie każdej nocy połowa środków z konta jest automatycznie lokowana i zarabia 4% w skali roku, a druga połowa jest zawsze do naszej dyspozycji. Odsetki na lokacie nocnej kapitalizowane są każdego dnia i obliczane tak, jakby pieniądze pracowały całą dobę. Jednak  konto ma jedną  podstawową wadę – mianowicie wyznaczone godziny  tzw. sesji bankowych ELIXIR. Nie chodzi tu raczej o sesje wychodzące – bo znając te godziny jestem w stanie się do nich dostosować. Chodzi mi przede wszystkim o sesje przychodzące a szczególnie o godzinę ostatniej sesji (15.20). Jedynie wcześniejsze sesje mają: PKO Bank Polski, ING Bank czy Meritum Bank. Pozostałe mają zaplanowane na godzinę 17.00 czy nawet 18.00.
Problem tkwi przede wszystkim w przelewach z wynagrodzenia, które przypadają na wypłatę w piątki. Wtedy jeśli moja firma nie upora się z przelewem do 11.30 wtedy dopiero środki mam na koncie w poniedziałek o 11.15. Ten istotny szczegół przy wyborze konta bankowego nie brałem pod uwagę a jest to dość ważną kwestią, szczególnie jeśli mamy opcję w koncie tzw. overnight.
Każdy z nas ma różne oczekiwania wobec banku. Wybierając konto  zwrócić uwagę  na te kryteria, które są dla nas szczególnie ważne.
Nie zawsze tak może być że dany bank będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania w 100%. Wtedy właściwym rozwiązaniem może być założenie drugiego konta, które będą się uzupełniać.  
Chcąc obniżyć koszty obsługi rachunku policz dokładnie wszystkie opłaty a mądrze wybierając uda ci się zaoszczędzić kilka lub nawet kilkanaście złotych miesięcznie.  
Na co jeszcze warto zwrócić  uwagę przy wyborze konta?
Jakie oprocentowanie na koncie oferuje banki?
Bankomaty – zapoznaj się z lokalizacją bankomatów z których będziesz mógł bezpłatnie wypłacać pieniądze.
Karta do konta – sprawdź ile będziesz musiał zapłacić za jej używanie.
Limit kredytowy w koncie – sprawdź czy jest taka opcja a przede wszystkim jakie jest jego oprocentowanie.
Zlecenia stałe  i polecenia zapłaty – ile nas będą kosztować.
Spójrzmy teraz jak głosowali czytelnicy bloga – który bank uważasz za najlepszy?
Liderem okazał się Alior Bank zdobywając 18% oddanych głosów. Tuż za nim uplasował się mBank z 17% głosów. Trzecie miejsce zajął ING Bank zdobywając 14% głosów. Tuż za podium znalazł się  PKO BP uzyskując 10% głosów. Pozostałe banki wypadły gorzej uzyskując od 5do 0% głosów. Wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie bardzo dziękuję.

Co nas urzekło w tych bankach? Oczywiście ich produkty a min. Konta osobiste.

Dla przykładu ostatnio porównywarka finansowa - Comperia przeprowadziła sprawdzenie, które konto osobiste wydaje się najlepsze. Przy przyjętych założeniach wygrał nowicjusz Alior Sync. Tuż za nim uplasował się Meritum Bank, GetinOnline, Millenium Bank oraz mBank.

 
Czy ten ranking odpowiada Tobie? Czekam na komentarze.

4 komentarze:

 1. taka mała uwaga - oczywiście nie chcę być złośliwy, ale nie zgodziłbym się że "zdecydowanie wygrał" jeżeli ma przewagę nad kolejnym tylko 1 pp.

  pozdrawiam
  Lootek

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację Lootek Alior Bank wygrał nieznacznie nad mBankiem - tekst zgodnie z Twoją sugestią poprawiłem wykreślając słowo "zdecydowanie".
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Alior Sync nie pozwala na zabezpieczenie karty przed nieautoryzowanymi transakcjami zblizeniowymi do 50 pln, tym samym ciężko go dac na pierwsze miejsce... Gdyby jeszcze była u nich mozliwosc korzystania z karty zwyklej, bez opcji zblizeniowych, ale skoro wymuszaja taki wariant...

  OdpowiedzUsuń
 4. W sieci jest mnóstwo różnego rodzaju propozycji, placówek bankowych czy płatnych sondaży które umożliwiają zarabiać i w taki sposób transferować pieniądze. Ja mimo wszystko jestem bardziej uważna i staram się kiedy tylko mogę wykorzystywać sposobu płatności internetowej https://www.cashbill.pl/ który według mnie jest najbardziej adekwatny. W sumie już zrobiłam całą masę transakcji za pomocą internetu oraz przy użyciu tegp sposobu płacenia i jestem przekonana, że nie zdarzyło mi się źle o nim powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty