niedziela, 4 marca 2012

W funduszach już wiosna.


Choć do kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze kilka dni to na parkiecie notowań  funduszy małych i średnich spółek już trwa. W lutym te fundusze zanotowały jeden z lepszych wyników. Występują prawie w każdym TFI. Inwestorzy, którzy mają te fundusze w swoim portfelu mogą być zadowoleni. Słabo zachowywał się WIG20 – tracąc w lutym 0,65%. Trochę lepiej spisał się WIG zyskując – 1,55%. Indeks mWIG40 zanotował zysk na poziomie 5% a sWIG80 dał zarobić 10,3%. Dlatego też najlepszą kategorią funduszy były fundusze małych i średnich spółek inwestujące w akcje polskie.

Które fundusze były najlepsze w lutym?

Zestawiłem dziesięć najlepszych  funduszy małych i średnich spółek w tym okresie. 
Najlepszy fundusz to ING Średnich i Małych Spółek.  Subfundusz inwestuje do 100% w akcje, głównie średnich i małych spółek o solidnych fundamentach i bardzo dobrych perspektywach wzrostu notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W jakie spółki inwestuje fundusz?

 Wśród innych funduszy akcji małych i średnich spółek bardzo dobrze wypadły również: Ampliko SFIO Parasol Światowy Subfundusz Akcji Małych Spółek, Aviva Investors Małych Spółek czy Investor Top 25 Małych Spółek ze stopami zwrotu za ostatni m-c ponad 5%.

Dla kogo są fundusze małych i średnich spółek? 

Z karty funduszu ING - możemy wyczytać że: ten fundusz przeznaczony jest dla inwestorów, którzy planują oszczędzanie przez okres co najmniej 5 lat, oczekują wysokich zysków oraz akceptują bardzo wysokie ryzyko związane z inwestycjami w akcje, tzn. liczą się z możliwością silnych wahań wartości ich inwestycji, szczególnie w krótkim okresie, włącznie z możliwością utraty części zainwestowanych środków, a także akceptują ryzyko związane z koncentracją inwestycji w akcje spółek z segmentu średnich i małych spółek. 

Inwestując tą kategorię funduszy obierzmy horyzont inwestycyjny długoterminowy gdyż podczas bessy te papiery będą tracić najwięcej ale ich potencjał wzrostu jest również  duży – czego przykład mamy w m-cu lutym br.

3 komentarze:

 1. Fundusze małych spółek osiągają rzeczywiście ponadprzeciętne wyniki w okresie hossy na rynku. Natomiast w czasie bessy potrafią bardzo dużo stracić.

  Czyli najważniejszy jest timing w tym wypadku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło jest wstrzelić się z zakupem na dołkach a ze sprzedażą na górkach lecz ta sztuka trudna jest do realizacji i nie wychodzi prawie nigdy, chyba że przez przypadek. Jednak znajomość trendu ważna jest jak również odpowiedni dobór instrumentów do swojego portfela.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szary czlowieczek czytajac akapit dla kogo te fundusze moze dojsc do wniosku ze ,mozesz duzo stracic a w najlepszym wypadku wyjsc na zero .

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty