czwartek, 15 marca 2012

Co po "antybelkach"?

Likwidacja lokat antybelkowych powoduje że instytucje bankowe proponują nam nowe produkty. Jednym z rozwiązań, które ostatnio ma w swojej ofercie - Open Finance za pośrednictwem brokera nieruchomości Home Brokera to pakiet IKE z gwarantowanym oprocentowaniem. Powyższe rozwiązania pozwalają uniknąć podatku Belki pod warunkiem finansowania przyszłej emerytury a nie bieżącej konsumpcji. W tym produkcie wyróżnić można dwa pakiety.

 
W skład pakietu - 9% odpowiadającemu zwykłej lokacie wchodzi: 

1. IKE - oprocentowanie 7,29% (9% brutto) gwarantowane przez 10 lat. Jeśli zdarzyła by się konieczność wcześniejszego wyciągnięcia pieniędzy – to oszczędzający traci wówczas ulgę podatkową do odsetek wycofanej części pieniędzy. Aby uniknąć "belki" trzeba mieć ukończyć 60 lat lub być na emeryturze. Jednak to oprocentowanie dotyczy 10 pierwszych lat oszczędzania, a w kolejnych latach wyniesie na poziomie WIBOR 3M - obecnie ok. 5%. Do IKE możemy wpłacić nawet 10.578 zł/rok. Ochronę środków na Indywidualnym Koncie Emerytalnym gwarantuje BFG. Należy liczyć się jedynie z opłatą w przypadku zmiany IKE w pierwszym roku.

Powyższa propozycja byłaby ciekawa, gdyby nie kolejny produkt z tego pakietu - „Plan regularnego oszczędzania”

2. W tym pakiecie Home Broker proponuje dwa warianty: inwestowane w fundusze SKANDI lub w produkty GEMINI.

Chciałem bardziej skupić się na produktach GEMINI, w którym już od pierwszego dnia ubezpieczenia na zysk pracuje cała kwota zaalokowana do Funduszu przez cały okres trwania programu a jedynie przy pierwszej wpłacie na poziomie 20%.

Przykładowo przy wpłacie inicjującej 4.500 zł a następnie wpłatach po 136 zł przez okres 15 lat (180 miesięcznych wpłatach) zainwestujemy łącznie kwotę 22.500 zł. Uwzględniając prognozę zysku na poziomie 10,49%, szacujemy przeciętną wartość inwestycji na koniec okres ubezpieczenia na poziomie 118.299 zł. Indeks stworzony i obliczany jest przez Nomura Bank poprzez połączenie dwu indeksów giełdowych WIG20 i Stoxx50 nazwano GrowthPoland 3 Index, który będzie zarabiał zarówno na trendach wzrostowych jak również spadkowych przy wykorzystaniu średnich ruchomych.

Zaznaczyć trzeba że ta druga wersja ma niższe opłaty tj. 1,92% opłaty administracyjnej miesięcznie, naliczanej od składki zainwestowanej. Warto dodać że możliwe jest również czasowe zawieszanie składki.

3. Konto optymalne - bezpłatny rachunek bez opłat, bez żadnych wymogów.

W skład drugiego pakietu 7% - odpowiadającemu zwykłej lokacie wchodzi:

1. IKE – oprocentowane nominalne wynosi 5,27% gwarantowane przez okres 5 lat. Po upływie tego okresu oprocentowanie wyniesie: stopa WIBOR 3M.

2. Konto optymalne z wpłatą minimalną co miesiąc na poziomie 1.000 zł oraz dokonywanie transakcji miesięcznych o wartości minimum 400 zł. W przeciwnym przypadku za korzystanie z ROR-u zostanie naliczona opłata. W tym pakiecie Inwestor jest zwolniony z programu systematycznego oszczędzania.

Chcąc skorzystać z oferty trzeba działać szybko - czyli tylko do jutra 16 marca br. mamy zagwarantowane powyższe stawki. Od poniedziałku gwarantowane oprocentowanie IKE ma spaść do 8%. 
Jeśli Inwestorze lokujesz pieniądze na przyszłą emeryturę na tradycyjnych lokatach to powyższa propozycja może Cię zainteresować, gdyż stanowi alternatywę do lokat. Jeśli masz problem z motywacją do oszczędzania to również możesz skorzystać z tej propozycji. Jeśli jednak interesujesz się trochę inwestowaniem to myślę że sam jesteś w stanie stworzyć swój program, który będzie bardziej elastyczny i bardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty