wtorek, 28 lutego 2012

Ryzykowne obligacje.

Po ubiegłorocznych problemach na rynku Catalyst, gdzie dwie spółki nie wykupiły swoich obligacji, a kolejna miała problem z płatnością odsetek (dotyczy to spółek Anti, Fojud i ZPS Krzętle). Zapowiedzi Arkadiusza Rzepy ze spółki Anti w TVN CNBC że pełnej spłaty należy oczekiwać dopiero za kilka miesięcy nie satysfakcjonują inwestorów do końca . Jak będzie w Fojud – przekonamy się. Powyższy problem dotyczy jednak małej emisji obligacji. Testem dla tego rynku będzie rok bieżący. Samą spółkę Gant Development czeka wykup kilku serii obligacji na kwotę ponad 170 mln zł. Największy udział przypada na pierwsze półrocze br. Niepewny los czeka spółkę Budostal-5, która pod koniec 2011 r. złożyła wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości.

 Sam również posiadam pakiet obligacji GNT0312 – dlatego uważniej zacząłem śledzić informację na ten temat.Czy nie będzie problemów z odzyskaniem pieniędzy?


Zapowiedzi są optymistyczne. Ostatnio ogłoszono że Gant Development ma zabezpieczone finansowanie na wykup obligacji spółki zapadających w I połowie tego roku - poinformował Prezes dewelopera, Karol Antkowiak. Finansowanie ma pochodzić ze środków własnych czyli sprzedaż mieszkań przy ul. Sokołowskiej. Spółka zapowiedziała że część środki będą pochodzić z emisji nowych obligacji.


Kurs obligacji ostatnio spadł. Pewnie część inwestorów pozbywa się papierów.

Jednak czy warto?
 
Na dzień 29 marca 2012 roku przeprowadzony zostanie wykup obligacji. Obligatoriusz powinien otrzymać na swój rachunek kwotę w wysokości wartości nominalnej czyli 1.000 zł za każdą obligację.


Miejmy nadzieję że do tego czasu koniunktura na rynkach nie ulegnie znacznemu pogorszeniu i inwestorzy odzyskają swoje środki.

4 komentarze:

 1. Sa już w tej chwili cztery fundusze które inwestują w obligacje korporacyjne na polskim rynku .Pionier tego rynku copernicus i trzy które właśnie zaczeły działać jeden należący do Avivy i dwa Arki przy czym jeden z nich jest przeznaczony raczej dla klientów z grubszym portfelem bowiem minimalna wpłata wynosi 200000tys.Myśle że ilość towarzystw które zainteresują się tymi obligacjami będzie przybywać dzięki czemu wzrośnie płynnośc na tym rynku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Posiadam spory jak na mój portfel pakiet obligacji Ganta, zamierzam trzymać do wykupu, chociaż muszę przyznać, że myśl o sprzedaży krążyła w mojej głowie.

  Rozumiem, że Ty również trzymasz do końca ?

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Anonimowy 1
  Miejmy nadzieję że tak się stanie aczkolwiek musimy pamiętać że obligacje korporacyjne też mogą być ryzykowne.
  @ Anonimowy 2
  Trzymam choć też miałem zakusy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale portfel oobligaacji jakie posiada np. copernicus jest zdywersyfikowany.Zresztą obligacje skarbu państwa przestały też już być w 100% bezpieczne...o to postarał się Rostowski i spółka .Natomiast przy ewentualnym bankructwie niewypłacalności określonej firmy w pierwszej kolejności zaspakajane są rozszczenia posiadaczy obligacji a nie akcji tejże firmy.Poza tym w sporze z emitentem z pewnością w lepszej sytuacji jest fundusz dysponujący chociażby zespołem prawników aniżeli taki szary zjadacz chleba jak Ja.Co do tego chyba obydwaj nie mamy złudzeń.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty