środa, 28 marca 2012

Co z giełdą?
Dzisiejsze pogorszenie nastrojów na GPW - zawdzięczamy przede wszystkim KGHM, który stracił ponad 4% i pociągnął cały rynek w dół. Indeks WIG20 zakończył dzień na (–0,69%). W Europie również notowania były na minusach: DAX stracił (-1,13%), a CAC40 (–1,14%). W Stanach również panuje czerwień - S&P500 już traci (-0,84%). Generalnie przeważają coraz gorsze wiadomości, które wpływają na zachowanie inwestorów.

Co dalej?

StockWatch prześwietlał fundamenty spółek na GPW, szukając szans na dalsze wzrosty
Badania oparli na raportach kwartalnych i rocznych - tych opublikowanych.  
Giełda cały czas przebywa w negatywnej części cyklu. Cały artykuł dostępny jest tu – ja tylko przyjrzałem się podstawowym wskaźnikom tj. C/Z i C/WK.
Zestawienie z tych wyników przestawia się następująco:
C/Z za IV kw. jest najniższy w stosunku do pozostałych kwartałów z 2011 r i wyniósł (9,79) tak samo jak C/WK – (1,17).

Czy to już pora na zakupy?
Gdzie więc szukać tych okazji?

Przyjrzyjmy się poszczególnym branżom i indeksom:W ujęciu sektorowym najatrakcyjniej pod względem C/Z wyglądała branża chemiczna (4,91), paliwowa (5,25) oraz budowlana i deweloperska (7,02). Również wskaźnik C/WK pokazywał niedowartościowanie branży paliwowej (0,6), deweloperskiej (0,7) i budowlanej (0,75). Z podstawowych indeksów - najniższą wartość C/Z posiada WIG20 (9,20), który w ostatnim czasie gdzieś się zapodział na giełdzie i zapomniał o nas inwestorach.  Z kolei najatrakcyjniejszą C/WK posiada WIG (0,98). 
Szukamy lokomotyw wzrostu w spółkach chemicznych, budowlanych i deweloperskich, gdyż jak widać mają podstawę aby jeszcze wspiąć się w górę. Jednak warto nie tracić czujności i zabezpieczyć nasze inwestycje tak na wszelki wypadek.4 komentarze:

 1. Słowo klucz - dywersyfikacja ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wpis, jednak samo P/E to mało, a sam wskaźnik, że tak powiem wydaje się niewdzięczny:)

  Być może czytałeś?
  http://risk-and-profit.blogspot.com/2011/09/drugorzednosc-pe.html

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dywersyfikacja ważna lecz czy najważniejsza? Z kolei C/Z jak wynika z wpisu Krzyśka też nie zawsze się sprawdza - tutaj przytoczyłem tylko dla przykładu 2 wskaźniki (podstawowe) - więcej jest ich do porównania w artykule SW.

  OdpowiedzUsuń
 4. P/E i P/BV są ważne, ale należy również spojrzeć na fundamenty i perspektywy rozwoju. Chyba, że stosuje się jakiś genialnie prosty model typu: kupuj jeśli P/BV jest niższy od 0,8 albo P/E wynosi mniej niż 5.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty