środa, 28 lipca 2010

Jak zarobić na słońcu?

Promienie słoneczne, które docierają do Ziemi to darmowa i nieograniczona energia. Rosnące ceny surowców opałowych, zmuszają nas do poszukiwania oszczędności i stosowania alternatywnego ogrzewania z odnawialnych źródeł energii. Montując kolektory słonecznych możemy zmniejszyć nasze wydatki na ogrzewanie domu czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej a tym samym skrócić drogę do miliona.


Powody instalowania kolektorów słonecznych:
  1. Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych
W naszych warunkach klimatycznych, kolektor zazwyczaj zapewnia w 100% podgrzanie wody użytkowej dla wszystkich domowników w okresie letnim a nawet od kwietnia do października. Szacuje się że instalując zestawy solarne - zapewnią nam ok. 70% zapotrzebowania na ciepła wodę w skali całego roku.

      2.    Zwrot inwestycji


Czas zwrotu wydatków na zakup i montaż instalacji solarnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zależy od rodzaju nośników energii:

- energia elektryczna - zwrot inwestycji po ok. 4-5 latach.

- gaz propan-butan – zwrot po 5-6 latach,

- olej opałowy –zwrot po 6-8 latach,

- gaz ziemny – zwrot po 8 -10 latach.


      3.   Ochrona środowiska

Kolektory słoneczne zapobiegają zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

      4.   Wzrost ceny nieruchomości

Kolektory słoneczne jako ekologiczne technologie przyczyniają się do wzrostu cen nieruchomości.

Ile musimy najpierw zainwestować?

Zestaw (kolektory, rama montażowa, termoregulator, pompa, systemem zaworów i zasobnik ciepłej wody) to wydatek od 8 tys. zł do 15 tys. zł wraz z montażem. Cena uzależniona jest od rodzaju kolektora tj. płaskiego czy próżniowego. Kolektor próżniowy jest droższy gdyż wykorzystuje promieniowanie rozproszone i sprawdza się lepiej w okresach przejściowych wiosna/jesień. Przyjmuje się że powierzchnia kolektorów powinna wynosić od 1 – 2 m2/osobę. Kolektory
 najlepiej montować od strony południowej.Największym bodźcem do zainwestowania w kolektory są dostępne darmowe środki.

Okres zwrotu inwestycji można jeszcze bardzie skrócić korzystając ze środków Słonecznego EkoKredytu w BOŚ Banku. Jest to ekologiczny kredyt przeznaczony na zakup i montaż kolektorów słonecznych do podgrzewania wody.
Ze Słonecznym EkoKredytem możesz otrzymać zwrot nawet do 45 % kosztów inwestycji z dotacji ze środków NFOSiGW.
O to dofinansowanie może ubiegać się każdy właściciel domku jednorodzinnego i wspólnoty mieszkaniowe.
BOŚ wyliczył że czteroosobowej rodzinie do podgrzewania wody wystarczy kolektor słoneczny o powierzchni 6 m2, którego zakup i montaż kosztuje około 15 tys. zł. Dotacja NFOŚiGW wyniesie w tym przypadku 6,75 tys. zł. Spłatę pozostałej kwoty – 8,25 tys. zł – BOŚ może rozłożyć nawet na 8 lat.

Inne warunki: dostępne na stronie http://www.bosbank.pl/index.php?page=Sloneczny_EkoKredyt.

Orócz BOŚ-u, kredytu udzielaja także: Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Krajowy Bank Spóldzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny i Warszawski Bank Spóldzielczy.

Opłacalność zastosowania kolektorów można oszacować samodzielnie, opierając się na wydajności konkretnego modelu kolektora, jego cenie, cenie energii dostarczanej w dotychczasowy sposób oraz danych pogodowych – nasłonecznienia.3 komentarze:

  1. Gratulacje z okazji 50 wpisu w tym roku! Tak trzymaj dalej. Piotr

    OdpowiedzUsuń
  2. Wczoraj ukazała sie artykuł "Jak zainwestować w kolektor słoneczny?" w EKONEWS: http://www.ekonews.com.pl/pl/0,242,7151,jak_zainwestowac_w_kolektor_sloneczny.html - przestawiająca ofertę Mazowieckiego Banku Regionalnego S.A.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty